Powrót
ROK SZKOLNY 2005/2006

KONKURSY PLASTYCZNE
      Laureaci VI Ogólnopolskiego Ekologicznego Konkursu Plastycznego Ekoimpresje 2006: Bartosz Janicki, Paula Machynia, Andrzej Adamski i Łukasz Pawłowski.
Laureaci Rejonowego Konkursu Plastycznego Żary moje miasto: I miejsce - Aleksandra Trafas, Mateusz Wiciejewski, II miejsce - Andrzej Adamski, III miejsce - Anna Pawłowska wyróżnienie - Martyna Jaroszyk. Gratulujemy!!!

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA
      Uczeń klasy IVa Maks Staniszewski zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Oddział dla Dzieci MBP w Żarach. Gratulujemy!

SZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY
      W szkolnym konkursie informatycznym, który odbył się 8 czerwca zwyciężył Krzyś Posche z kl. IIIa, kolejne miejsca zdobyły dziewczęta: Ania Pawłowska i Monika Jędras. Gratulujemy!
WYCIECZKA
      W dniach 1, 2 czerwca odbyła się ogólnoszkolna wycieczka do Gniezna - Biskupina - Torunia - Kruszwicy. Zwiedziliśmy w Gnieźnie katedrę, Drzwi Gnieźnieńskie. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej w skanscenie w Biskupinie, gdzie mogliśmy pisać hieroglify na papirusie i utkać krajkę. Weszliśmy na Mysią Wieżę w Kruszwicy. Jesteśmy zadowoleni ze wspólnej wyprawy.
ZIELONA SZKOŁA
      W dniach 29 maja - 2 czerwca klasa IIIb bawiła się wesoło w Pogorzelicy. Wiele radości dostarczały dzieciom spacery po plaży połączone ze zbieraniem muszli, zajęcia rekreacyjne na basenie, jazda konna oraz dyskoteki i ognisko. Poza tym zwiedzały Kołobrzeg, wypłynęły statkiem w rejs po morzu, podziwiały widoki z wysokości latarni morskiej w Niechorzu, odwiedziły także muzeum rybołóstwa. Życzymy wszystkim tak wspaniałych wyjazdów.
zdjęcia

PIKNIK
      20 maja uczestnikami pikniku z "Chrobrym" byli uczniowie, rodzice oraz przyjaciele naszej szkoły. Jak zwykle nie zawiedliśmy się na rodzicach, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem dowiedli, że lubią naszą szkołę również poza zajęciami dydaktyczno-wychowawczymi. Atrakcje pikniku: gry i zabawy rekreacyjno – sportowe, pokaz wojskowego sprzętu łączności, prezentacja samochodów firmy OPEL, gokarty, aukcja, loteria fantowa, pokaz zapaśników,zawody siłowe, ciepłe posiłki: grochówka, bigos, kiełbaski z rożna oraz kawiarenka-cukierenka.
zdjęcia

IX WOJEWÓDZKI KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ
      Uczennica klasy II c Adriana Leszka została laureatką IX Wojewódzkiego Konkursu Grafiki Komputerowej dla uczniów szkół podstawowych Ja też będę dorosły (w kategorii kl. II). Ada wykonała pracę w programie graficznym Paint. Napisała o sobie: "Kocham wszystkie zwierzęta. W przyszłości będę weterynarzem".
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa! !

XVII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY
      Uczennica klasy IV a Paula Machynia została laureatką XVII Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży w kategorii szkół podstawowych (kl. IV-VI). Paula nie tylko ciekawie napisała opowiadanie o przygodach sympatycznego jeża Beniamina, ale również pomysłowo wykonała szatę graficzną. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy młodej pisarce dalszych sukcesów!

MISTRZ KLAWIATURY
      9 maja podano wyniki szkolnego konkursu (II tura) dla klas I - III "MISTRZ KLAWIATURY". I miejsce zdobyła uczennica kl. III c Pamela Krasowska wynikiem 302 pkt. Gratulacje!

Uczniowie klasy II: A. Gottfrid. I. Szczerba, D. Śliwiński zajęli III miejsce w I MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM Mały Pitagoras. Gratulujemy!!!

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
      12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole trzyosobowe grupy uczniów i ich opiekunów żarskich szkół podstawowych. W magicznej scenerii uczniowie zmagali się z zadaniami IV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego O Złote Pióro Dyrektora Szkoły. W turnieju zaproponowano zadania w formie: zagadek, rebusów, łamigłówek, układanek, itp. Zmagania zawodników obserwowali i dopingowali zaproszenie goście. Zabawie towarzyszyły występy teatralne i piosenka "Czary mary". .

zdjęcia
I miejsce w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM O złote Pióro Dyrektora Szkoły zajęli uczniowie klasy III z naszej szkoły: M. Pająk, K. Bronowicka i K. Posche.
Gratulujemy!!!


DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
      29 marca gościliśmy sześciolatków i ich rodziców. Na Dzień Otwarty Szkoły przyszło bardzo dużo osób. Goście obejrzeli występy uczniów (grali na instrumentach, śpiewali i odgrywali scenki teatralne po polsku i francusku), zwiedzali szkołę. Była prezentacja multimedialna i pokaz zapaśników.
      Dzieci, które rozpoczną tu naukę, mogą liczyć na bardzo dobrze wyposażone gabinety, naukę języka obcego i informatyki od klasy I.
      Szkoła zapewnia opiekę pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty i pięlęgniarki. Organizuje imprezy międzyszkolne i szkolne w tym: obóz detektywistyczny, Przegląd Teatrów "Balladyna"", konkurs ortograficzny "O złote pióro Dyrektora Szkoły", bieg "Chrobrego", itp.
zdjęcia

„BALLADYNA 2006”
      W dniach 22 i 23 marca odbył się IX Powiatowy Przegląd Teatrów "Balladyna 2006". Tegoroczny festiwal, organizo-wany już po raz kolejny z Żarskim Domem Kultury zgromadził 37 teatrów dziecięcych, które występowały pod czujnym okiem jurorów: G. Wydrowskiej, J. Olszewskiego oraz P. Siemińskiego. Poziom "Balladyny" uznano za bardzo wysoki i przyznano trzy Złote, Srebrne i Brązowe Balladyny. Zespoły gromadzące dzieci z naszej szkoły zdobyły Srebrną Balladynę za spektakl "Prawo jazdy" oraz Brązową Balladynę za przedstawienie "Kłamczuchy i inne". Statuetka Żelaznej Balladyny w tym roku przypadła burmistrzowi miasta Żary.
      Do zobaczenia za rok na jubileuszowej X Balladynie.

MŁODZI ŻARANIE W DNIACH FRANKOFONII
      Już po raz kolejny żarskie zespoły teatralne „Ósemka” i „Mała ósemka” z SP nr 8 i ŻDK otrzymały zaproszenie z Uniwersytetu Zielonogórskiego NKJO do udziału w gali teatralnej z okazji Międzynarodowych Dni Frankofonii.
      W dwóch spektaklach wystąpiły dzieci, które uczą się w SP nr 8 języka francuskiego pod kierunkiem p. E. Nalewajko. Aktorzy wystawili fragmenty „Małego Księcia” oraz spektakl, którego scenariusz napisali praktykanci stażyści z Francji odbywający co roku praktyki w SP nr 8.
      30 marca w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, spotkały się grupy teatralne z zielonogórskich przedszkoli i ośrodków edukacyjnych. Nasze zespoły były jedynymi reprezentantami województwa lubuskiego. Zebraliśmy gratulacje od Komisarza ds. edukacji Unii Europejskiej od dyr. Instytutu Kształcenia Nauczycieli z Coean oraz władz zielonogórskich uczelni.
zdjęcia

ELIMINACJE MIEJSKIE LUBUSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
Dnia 2 i 3 marca odbyły się eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Laureatem został Patryk Polański z kl. IIIb i będzie reprezentował naszą szkołę w ELIMINACJACH POWIATOWYCH. Wyróżnienia uzyskali: Marta Stepek z kl. IIa, Bartek Kopeć z kl. IIIa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

MISTRZ SPORTU, MISTRZ ŻYCIA
Nauczyciel naszej szkoły p. Dariusz Kołacz w uznaniu pracy na rzecz włączania sportu w rozwiązywanie problemów społecznych oraz poprawę jakości życia społeczności lokalnych otrzymał tytuł "Mistrz Sportu, Mistrz życia". Powołany został spośród 250 członków ogólnopolskiej Akademii do dwudziestoosobowej Rady Akademii Sportu - Mistrzów Życia.
więcej: www.roksportu.pl
FERIE ZIMOWE
NA NARTACH W CZECHACH
      W dniach 12-18 lutego 20 osobowa grupa uczniów naszej szkoły przebywała w czeskiej miejscowości Novy Hradek. Celem pobytu była nauka oraz doskonalenie umiejętności narciarskich na stokach wspaniałych Gór Orlickich.

"Młodzi detektywi"
      Podczas ferii zimowych odbyła się II edycja zajęć "Młodzi detektywi". Przez 5 dni 25 uczniów z klasy III b pod okiem policji szukało przestępcy.
      Pomysł tak nietypowego i atrakcyjnego spędzania ferii zrodził się z bliskiej współpracy szkoły z komendą Powiatową Policji w Żarach, Straży Miejsckiej oraz telewizji Tele-Żet. Półkolonie finansuje Miasto Żary, a głównym sponsorem i opiekunem medialnym jest lokalna telewizja.
      Zajęcia zakończyły się uzyskaniem przez dzieci certyfikatów nadających im tytuł Młodego Detektywa.

„JASEŁKA”
      Żarski zespół teatralny „Mała Ósemka” został laureatem wojewódzkiego finału XVI Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Sulęcinie.
"Mała Ósemka" przedstawiła spektakl pt. "Jasełka 1996", według tekstów Marii Majchrzak. Zdobyli tytuł laureata i nagrodę burmistrza Sulęcina. Do grupy należą dzieci z klas IV-VI.
      Przedstawienie wyreżyserowała pani Daniela Giecold. Oprawa muzyczna to dzieło pani Marii Ziobrowskiej – Woroniec.
      Gratulujemy!!!.

REJONOWY KONKURS MATEMATYCZNY


       Dnia 4 lutego o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się etap rejonowy PRZEDMIOTOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
      Dnia 3 lutego odbyły się eliminacje szkolne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Jury nominowało recytatorów do eliminacji miejskich.
I grupa kl. I-III: Basia Kantorska, Marta Stepek, Laura Zwierz, Bartek Kopeć, Patryk Polański, Kasia Klijewska.
II grupa kl. IV-VI: Maksymilian Staniszewski, Aneta Łabuda, Anna Tobojka, Anna Błaszczyk, Ola Przyborska, Alicja Raczkowska.

KONKURS MATEMATYCZNY "Alfik"
      24 listopada 2005 roku 58 uczniów naszej brało udział w ogólnopolskim konkursie ALFIK MATEMATYCZNY i osiągnęło w nim bardzo wysokie wyniki. W konkursie tym w całej Polsce uczestniczyło 56 834 uczniów z 1 540 szkół. W naszej szkole najlepsi okazali się: Sandra Sobaszek z kl. IVd i Marta Pająkz kl. IIIa. Sandra zajęła I miejsce w województwie lubuskim i 8 w kraju w kategorii Szpak a Marta II miejsce w województwie lubuskim i 33 w kraju w kategorii Skowronek. Obydwie dziewczynki otrzymały tytuł laureata i w nagrodę w czasie wakacji 2006 pojadą na tygodniowy obóz „Konie, matematyka i języki”.
      Bardzo dobre wyniki osiągnęli również Mariusz Kubów – IV miejsce w województwie i 144 w kraju i Kamil Żarowski –VII miejsce w województwie lubuskim i 448 w kraju.
      Opiekunami uczniów były A. Terebińska i M. Ptasińska.

NAUCZYCIELE STAŻYŚCI Z FRANCJI
      Jak co roku jesienią gościmy w naszej szkole - nauczycieli stażystów z Francji. Poznają oni polski system edukacyjny poprzez obserwację procesu dydaktyczno-edukacyjnego. Atrakcją ich pobytu jest prowadzenie lekcji języka francuskiego przez nich samych. Dzieci w sposób bezpośredni poznają kulturę frankofońską.
       Nauczyciele stażyści w sposób szczególny interesują się kulturą dziecięcą, a przede wszystkim teatrem i piosenką.

szkoła

piosenka

teatrSTOP, NIKOTYNIE
W dniach 2-16 listopada w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach trwała akcja uświadamiania uczniów o szkodliwości palenia papierosów. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. W klasach odbywały się lekcje poświęcone szkodliwości palenia tytoniu, konkursy wiedzy o zdrowiu, literackie i plastyczne. Uczniowie układali hasła i rymowanki zniechęcające do sięgania po papierosy.
Ucz. kl. VI a zredagowali tekst zobowiązania do niepalenia, który został podpisany przez całą społeczność szkolną.
      Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych, a autorzy najciekawszych prac otrzymali atrakcyjne nagrody.
      Punktem kulminacyjnym akcji był happening STOP, NIKOTYNIE.
      Pokazy sportowe, popisy taneczne, przedstawienie „O kocie, który palił fajkę”, „Historia papierosa” w wykonaniu grupy teatralnej „Ósemka” utwierdzały,że można inaczej spędzać czas.
      Wiele humoru i sportowych emocji dostarczył mecz w piłkę siatkową rozegrany między nauczycielami.

KONKURSY PLASTYCZNE
       W naszej szkole od wielu lat działa koło plastyczne "Plastuś". Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i talenty, ale przede wszystkim bawią się barwami, fakturą i tworzywem plastycznym. Miło, gdy zabawa przeradza się w sukcesy. W bieżącym roku szkolnym Bartosz Janicki został laureatem ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Zapobiegajmy pożarom"; Pamela Rodak - laureatką wojewódzkiego konkursu plastycznego "Moi Dziadkowie".
Gratulacje!!!
      Adrianna Przytarska, Marta Stepek i Marek Mokijewski - uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursu plastycznego "Plus w oczach dziecka". Gratulacje!!!


ŚLUBOWANIE KLAS I
      12 października odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I i pasowanie na ucznia. Pierwszaki oraz zaproszeni gości byli niezwykle przejęci tą chwilą.

BEZPIECZNE PIERWSZAKI
      W ramach akcji "Bezpieczne pierwszaki" odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z policją. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie udzielały odpowiedzi na pytania i popisywały się wiedzą o bezpiecznym zachowaniu w szkole w domu i w drodze do szkoły. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał niespodziankę - plan lekcji.

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
      22 września obchodziliśmy "Europejski Dzień bez samochodu". W tym roku odbywał się on pod hasłem "Do pracy bez samochodu".  Pracownicy naszej szkoły (z drobnymi wyjątkami) przybyli w tym dniu do szkoły na rowerach lub piechotką.       Inauguracją dnia było uroczyste otwarcie garażu rowerowego, który będzie służył rowerzystom przez cały rok.  Dzieci młodsze wykonały plakaty propagujące turystykę rowerową   i uczestniczyły w spacerach integracyjnych poznając przyrodę najbliższych okolic. Uczniowie klas starszych wzięli udział w rajdzie rowerowym i zawodach sportowych zorganizowanych pod hasłem "Żyjmy zdrowo-rowerowo". Najlepsze klasy w poszczególnych konkurencjach zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami.