więcej

"Edukacja nie jest przygotowaniem do życia, ona sama jest życiem".

zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach
68-200 Żary, Partyzantów 9, woj. lubuskie tel. 068/363-67-23

e-mail:
dyrektor@sp8.zary.pl     wicedyrektor@sp8.zary.pl     sekretariat@sp8.zary.pl

Multimedialny Plan Miasta ŻaryKALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2009r., godz.9.00
Przerwa świąteczna 23-31 grudnia 2009r.
Ferie zimowe 18 - 31 stycznia 2010r.
Wiosenna przerwa świąteczna 1 - 6 kwietnia 2010r.
Sprawdzian zewnętrzny klas VI 8 kwietnia 2010r. godz. 9.00
Dni wolne 3-4 czerwca 2010r.
Zakończenie roku szkolnego 25 czerwca 2010r.AKTUALNOŚCI...
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
        25 czerwca 2010r. o godz. 9.00 na placu apelowym odbędzie się uroczyste zakończenia roku szkolnego.
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów oraz wyczekiwanych i słonecznych wakacji.      

    Do zobaczenia:)

BAL KLAS VI
    22 czerwca 2010r. o godz. 17.00 odbył się koncert z okazji zakończenia nauki przez uczniów klas szóstych. Każda z kl. VI przygotowała atrakcyjny i bogaty program artystyczny.

NAGRODY
    W dniu 22 czerwca uczniowie naszej szkoły otrzymali za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie Nagrody Burmistrza. Uroczystość odbyła się w żarskim Ratuszu. Wyróżnieni uczniowie to: Justyna Charkiewicz, Kinga Rafałko, Wojciech Terebiński, Mateusz Pabich, Maciej Grzegrzółka, Magdalena Dołęga, Aleksandra Łagowska, Martyna Cieslak i Sara Susik.
Sedecznie gratulujemy!
BEZPIECZNE WAKACJE
    Dnia 21 czerwca odbyło sie spotkanie uczniów klas I- VI na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. W spotkaniu uczestniczyli:
- ratownik WOPR pan Zbigniew Zdziowiecki,
- pani Sylwia Rupieta z Komendy Powiatowej Policji w Żarach,
- pani Agnieszka Pawłow funkcjonariuszka Straży Miejskiej.
Nasi goście dzielili się z uczniami dobrymi radami jak bezpiecznie dla siebie i innych spędzić beztroski czas wakacji.

Z WIZYTA WE FRANCJI
    Współpraca Żar z miastem partnerskim we Francji - Longuyon - przybliżyła uczniom naszej szkoły ten atrakcyjny kraj. Urząd Miejski w Żarach zorganizował bowiem i pokrył znaczną część kosztów ich pobytu w dniach 13.06 do 19.06. 2010r. właśnie w tym mieście. Grupa uczniów wraz z opiekunami skorzystała również z ciekawych wycieczek do Metz, Nancy, Verdun, Paryża, Luksemburga. Zwiedzili Fort Fermont, mieli okazję zapoznać się z historią tworzenia i funkcjonowania Linii Maginota.
    Nawiązanie bliższych stosunków kolegami i koleżankami z Gimnazjum im. Paula Verlaina w Longuyon było okazją do wykorzystania umiejętności językowych nabytych w na lekcjach języka francuskiego. Cała grupa przyjmowana była przez cały czas pobytu bardzo serdecznie, Francuzi zapewnili wiele atrakcji,nie było czasu na nudę. Oprócz wielu wrażeń wynikających z niezwykle atrakcyjnego programu, uczniowie poszerzyli wiedzę o historii Francji, o I i II wojnie światowej, o polskich śladach , czyli królu Stanisławie Leszczyńskim żyjącym dawno temu w Nancy. Znakomite potrawy serwowane przez gospodarzy pozwoliły poznać zalety kuchni francuskiej. Tydzień spędzony w tym kraju przekonał naszych uczniów, że warto uczyć się języka francuskiego, bo pomaga to poznać Francuzów, ich kulturę.
    Zatem do następnego spotkania!

KONKURSY PLASTYCZNE
    Uczniowie kl. IIa: Wojciech Terebinski, Kacper Maludy, Julia Niedzielan, Hanna Żabicka, Natalia Stępień, Julia Stepa - zostali laureatami X Ogólnopolskiego Ekologicznego Konkursu Plastycznego "Ekoimpresje 2010"

Klasa IIa i IIb wzięły udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pod hasłem "Dzieci tworzą ze śmieci". Za prace plastyczne promujące picie mleka i ochronę środowiska klasy zostały docenione nagrodą pocieszenia.

Sandra Świerad, Martyna Nowak, Wiktoria Drozdek i Julia Marciniszyn z kl. IIa zdobyły wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Pomnik wesołego śmiecia" organizowanym przez Ministerstwo Środowiska.

DARY
    Dnia 16 czerwca na ręce pana kapitana Wiktora Kotlarza uczniowie naszej szkoły przekazali dary dla dzieci w Afganistanie Żołnierze zabiorą maskotki, zeszyty, przybory szkolne i 3 piłki- dar nauczycieli do kraju, w którym polscy żołnierze pełnią misję pokojową. Może dzieci uwierzą,że świat jest piękny, a ludzie powinni być dobrzy. TANIEC I ŚPIEW
    W dniu 1 czerwca odbył się w naszej szkole Dziecięcy Przegląd Wokalno - Taneczny. Udział w imprezie wzięli uczniowie klas I- III. W programie znalazły się popisy wokalne i taneczne reprezentacji poszczególnych klas oraz wspólne tańce integracyjne. Z racji szczególnej daty- Dzień Dziecka- dyrekcja oraz nauczyciele złożyli uczniom serdeczne życzenia z okazji Ich święta. Przegląd zakończył się uroczystym rozdaniem dyplomów oraz słodkich upominków
WYCIECZKA
    W ramach podsumowania projektu "Ja, ty, my - razem weselej", klasa IVb uczestniczyła w wycieczce do Biedrzychowic. Zwiedziliśmy zabytkowy pochodzący z XIII w. kościół. Przechodziliśmy ścieżką przyrodniczą Dolina Szyszyny. Opowieści przewodnika o przyrodzie, historii i jego miłosci do malej ojczyzny sprawiły, że była o jedna z ciekawszych lekcji. Ognisko, wspólne zabawy uczyniły, że nie mieliśmy ochoty wracać do domu.

KONKURS
    W konkursie plastycznym „Moje ulubione zwierzę” zorganizowanym w ramach współpracy miast partnerskich Żary – Longuyon nagrody otrzymali: Hania Żabicka, Julia Stepa, Karolina Lepko, Ania Drąg, Andrzej Sziler, Paulina Nowicka, Zuzanna Wierzchoń i Ewa Pałęga.
Gratulacje!!!

KOROWÓD 2010
     W tym roku obchodzimy 750-lecie Żar. W 1260 roku nasze miasto Żary otrzymało prawa miejskie. Z tej okazji uczestniczyliśmy w Historycznym Korowodzie. Finałem korowodu było uroczyste otwarcie zrekonstruowanej wieży ratuszowej, w której umieszczona została "KAPSUŁA CZASU". W kapsule znajdują się zdjęcia, mapy i inne dokumenty dotyczące życia żaran i naszego miasta.
    c.d. w galerii...

TOR PRZESZKÓD
    Na placu naszej szkoły powstaje TOR PRZESZKÓD. Przewodnicząca Rady Rodziców p. Izabela Zwierz poinformowała, że Tor zostanie wybudowany z pieniędzy zebranych na Pikiniku z Chrobrym w roku ubiegłym. Planowane otwarcie przewidywane jest na Dzień Dziecka.
    Etapy budowy toru...
    c.d. nastąpi...


TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE
    Uczennica klasy Va Justyna Charkiwicz wraz z zespołem zajęła I miejsce w XI edycji Woj. Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pt. Bezpieczne wakacje z LUPO, który odbył się w Gorzowie Wlkp.
Gratulujemy!!!

DNI PATRONA
    W czasie Dni Patrona (26-30 kwietnia 2010r.) odbył się konkurs: Kadr filmowy z życia B. Chrobrego oraz konkurs wiedzy o Bolesław Chrobrym. Uczniowie klas I-III wykonali prace plastyczne Bolesław Chrobry - nasz patron. Uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna Panowanie Bolesława Chrobrego.
ŚWIĘTA MAJOWE
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi
Święto Konstytucji 3 Maja

    30 kwietnia w naszej szkole odbył się apel patriotyczny związany z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na apelu swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas piątych oraz zespoły wokalno-muzyczne.


WYCIECZKA
     Uczniowie klasy 5c w dniu 23 kwietnia udali się na spacer do centrum naszego miasta. Obejrzeli wystawę prezentującą dawnych mieszkańców Żar: brukarzy, szewców, rzeźników, tkaczy, szlifierzy szkła. Zobaczyliśmy, jak dawniej społeczeństwo Żar spędzało wolny czas, jak obchodzono różne uroczystości, jakie stroje wkładano w powszedni dzień a jakie od święta.
     Na koniec spaceru podziwiano "Ławeczkę Telemanna". Pamiątkowa fotografia pokazuje nasz zachwyt. Każdego, kto chwyci kompozytora za nos, spotka szczęście. Przed szkołą także powinna stanąć ,,Ławeczka Chrobrego''. Ciekawe, komu przyniósłby szczęście nasz Patron?
SUKCESY


     Wielki sukces odniosła Adriana Leszka – uczennica klasy VIc. Zajęła I m w woj. w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,KRĄG’’. Brawo!
     Uczeń klasy IV a Piotr Sobczak wziął udział w Finale III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Gratulujemy sukcesu!

MISJA POKOJOWA W AFGANISTANIE
     Dnia 16 kwietnia uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z kapitanem Wiktorem Kotlarzem, który pełnił misję pokojową w Afganistanie. Ciekawie opowiadał o życiu ludności , szczególnie dzieci w tym dla nas egzotycznym kraju. Przedstawił również zadania jakie stoją przed żołnierzami pełniącymi misję. Zwrócił się z prośba do społeczności szkoły o pomoc w zbiórce przyborów szkolnych, maskotek, zeszytów, drobnego sprzętu sportowego z przeznaczeniem dla afgańskich dzieci dla których nasi żołnierze budują szkoły. Dary można składać codziennie w gabinecie pedagoga do dnia 30 maja 2010r. Zostaną one przekazane żołnierzom wyjeżdżającym do Afganistanu. Mamy nadzieję, ze tym razem znowu możemy na Was liczyć.
SPOTKANIA DLA RODZICÓW
     W dniach 14 i 15 kwietnia odbyły się spotkania z komisarz Kamila Zgolak - Suszką dla rodziców i uczniów klas V na temat odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne. Pani komisarz poinformowała o konsekwencjach prawnych zachowań wskazujących na demoralizację nieletnich. i obowiązujących procedurach. Odpowiadała na pytania uczniów i rodziców.

WPIS DO KSIĘGI KONDOLENCYJNEJ      W dniu 14 kwietnia 2010r. dyrektor naszej szkoły p. Tomasz Muńko i wicedyrektor szkoły p. Barbara Brzezińska wraz z uczniami klasy Va Justyną Charkiewicz i Emilem Skrzypcem udali się do żarskiego Ratusza, by złożyć wpis w imieniu całej społeczności szkolnej do Księgi Kondolencyjnej. Wyrażono w ten sposób ogromy żal i współczucie Rodzinom tragicznie zmarłych pasażerów prezydenckiego samolotu.                                           ucz. Va Emil Skrzypiec

APEL DLA UCZCZENIA PAMIĘCI POLEGŁYCH W KATASRTOFIE LOTNICZEJ
     We wtorek 13 kwietnia 2010 dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oddali cześć ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Polska straciła wielu wspaniałych ludzi: przede wszystkim parę prezydencką: Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego, senatorów, posłów, duchownych i generałów. W zadumie, z ogromnym żalem wszyscy wysłuchali przemówienia pana dyrektora. Na placu apelowym pod masztem, z opuszczoną do połowy flagą Polski przepasaną czarną wstęgą, społeczność szkoły złożyła kwiaty i zapalone znicze. Pamięć tragicznie zmarłym uczczono również minutą ciszy.

SPRAWDZIAN PO KL. VI
    8 kwietnia br. uczniowie z klas VI pisali sprawdzian - test. W tym dniu ucz. z klas 1-5 mieli dzień wolny.
    Test był sprawdzianem umiejętności, które uczeń nabył w szkole podstawowej. Jego zadaniem jest sprawdzenie pięciu ważnych umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystania wiedzy w praktyce.
VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
"O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY"

    30 marca nasza szkoła była organizatorem VIII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla klas I-III pod hasłem: "W ortografii trudne są tylko początki". Formuła konkursu opiera się przede wszystkim na dobrej zabawie z wykorzystaniem komputera i Internetu. W konkursie wzięły udział wszystkie żarskie szkoły podstawowe. Laureatami konkursu zostali ucz. Szkoły Podstawowej nr 2. Zwycięska drużyna wywalczyła statuetkę, dyplom LAUREATA oraz album o Żarach. Pozostałe placówki otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali słownikami otrograficznymi i pamiątkowymi dyplomami.
GMINNE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY
O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

     Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach była gospodarzem i współorganizatorem Gminnego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Turniej ten ma na celu popularyzację wiedzy na temat bezpiecznego, zgodnego z przepisami uczestnictwa w ruchu drogowym. Współorganizatorami byli: Urząd Miejski w Żarach, Straż Miejska oraz Gimnazjum nr 2 w Żarach.
     Eliminacje odbyły się w dniu 29 marca 2010 r. W kategorii szkół podstawowych I m. zdobyła SP 8, II m. SP 5, III m. SP 1, IV m. SP 10. W kategorii gimnazjów I m. przypadło Gim. nr 1, II m. Gim. nr 3, III m. Gim. Katolickiemu, IV m. Gim. nr 4, V m. Gim. nr 2.
     Wyróżniono uczestników, którzy najlepiej rozwiązali test: Krzysztof Gut z Gim. nr 1, Dawid Kwaśniak z Gim. Katolickiego, Michał Marud z SP 5. Zwycięska drużyna SP nr 8 wystąpiła w składzie: Justyna Charkiewicz, Marcin Izdebski i Kamil Kowalski. Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Żarach wraz z gratulacjami wręczał zastępca Burmistrza Żar pan Franciszek Wołowicz. Wszyscy uczestnicy turnieju wraz z opiekunami, otrzymali również kamizelki odblaskowe.

WIELKANOC
    Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy zdrowia, szczęścia i humoru dobrego, wspaniałego czasu rodzinnego, wesołego śmigusa - dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka.BALLADYNA 2010
     25 marca Rada Artystyczna w składzie: M. Dakowicz, G. Wydrowska, W. Dybalski po obejrzeniu 22 spektakli przyznała nagrody: Złote Balladyny, Srebrne Balladyny iBrązowe Balladyny. Nominację do finału Wojewódzkiego Lubuskiej Gali Teatralnej otrzymali:
    Na scenę dziecięcą:
teatr „Guliwer” - z Miejskiego Przedszkola nr 7 w Żarach;
teatr „Dycha” – ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Żarach;
teatr „Lub – folclub” – ze Szkoły Podstawowej w Lubaniach.
    Na scenę młodzieżową:
teatr „Pod napięciem” – z Gimnazjum nr 1w Żarach;
teatr „Po prostu my” – z Gimnazjum w Tuplicach;
Żelazną Balladynę przyznano pani Jadwidze Zaborowskiej z Gimnazjum w Tuplicach.
Gratulujemy!!!

DZIEŃ OTWARTY
    23 marca odbył się Dzień Otwarty Szkoły.
     O godz. 10.00 gościliśmy grupę sześciolatków. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne "W poszukiwaniu WIOSNY", rozwiązywały zagadki, zapoznały się z podręcznikami i zwiedziły szkołę.
     Po południu o godz. 16.00 dzieci wspólnie z rodzicami mogły zapoznać się z bogatą ofertą działalności szkoły: przeglądały foldery, gazetki, prace dzieci; oglądały prezentację multimedialną, pokazy taneczne, muzyczne i sportowe oraz występy uczniów w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Uczestniczyły również w zabawie "Nurek Kartezjusz". Po programie spacerowały po szkole.

UWAGA:)
Zobacz zdjęcia w galerii:    DNI OTWARTE 2010

    W naszej szkole posiadamy salę zabaw. Jest tam jasno, kolorowo i bardzo ciekawie. Prowadzone są zajęcia ruchowe, relaksacyjne, socjoterapeutyczne, itp. Dzieciom zabawy w sali bardzo się podobają.

PIERWSZA POMOC
    Dnia 23 marca uczniowie klasy I a i II c uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem Sztabu Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Żarach, który udzielił cennych rad z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

WIOSNA
    22 marca sześciolatki powitały WIOSNĘ. Zrobiły to bardzo skutecznie, bo wiosna zagościła u nas juz na dobre.
WYSTAWA
     16 marca uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki z naszej szkoły mieli możliwość udziału w otwarciu wystawy w Galerii Exlibrisu MBP "Książka z dedykacją. Kolekcja Janusza Koniusza". Kolekcjoner zgromadził w swoich zbiorach kilkaset książek z dedykacją. Na wystawie znalazły się książki autorów już nieżyjących. Do najbardziej atrakcyjnych autografów należą te ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Guntera Grassa. Oprócz dedykacji pisarzy na wystawie znajdują się autografy znanych polityków: Jacka Kuronia, Hanny Suchockiej i innych.

ILUZJA
     W dniu 16 marca uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl Tajemnice iluzji W świat iluzjonistycznych sztuczek wprowadził dzieci artysta z Ukrainy p. S. Tkacz. Spektakl został przyjęty przez widownię entuzjastycznie.

KULTURA
     W dniu 3 marca b.r. w sali konferencyjnej ratusza odbyła się promocja albumu Żary. Tam, gdzie przeszłość nie milknie wydanego z okazji 750-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Autorem książki jest artysta fotografik Bogusław Świtała. Imprezę urozmaicił jazzowy występ zespołu Henry Band. W spotkaniu brały udział ucz.: Patrycja Jankowska, Aleksandra Zaborna i Natalia Mielniczek i Aleksandra Dudzic. Towarzyszyły im p. Barbara Brzezińska i p. Wioletta Suchan. Autor złożył autograf i życzenia dla uczniów na książce będącej własnością biblioteki szkolnej. Książkę tę oraz inne z autografami autorów można oglądać na wystawce w bibliotece.
SPORT
     II miejsce w IV Turnieju Piłki Nożnej im. Z. Raczkowskiego zajęła drużyna chłopców w składzie: Bartek Domagała, Patryk Szrek, Kuba Szrek, Krystian Winnicki, Rafał Werstler, Sebastian Mirmeci, Cezary Zduński.

     Dnia 3 marca 2010r na pływalni Wodnik odbyła się Powiatowa Olimpiada Młodzieży w pływaniu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła 4 medale w rywalizacjach indywidualnych - 1 złoty i 3 srebrne oraz srebrny medal w sztafecie chłopców. W klasyfikacji drużynowej nasi chłopcy okazali się najlepsi zajmując 1 miejsce.


SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM
     Ucz. kl. 2a Wojtek Terebiński zajął III m. na etapie ogólnopolskim Międzynarodowego Konkursu Młodych Artystów. Wojtek weźmie udział w uroczystym spotkaniu laureatów w Warszawie. W nagrodę odbędzie lot balonem, a jego praca będzie reprezentowała Polskę na konkursie w Lozannie.
Gratulacje!!!

STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA
     Julia Stepa i Julia Niedzielan z kl. 2a uzyskały tytuł finalisty w "Stypendiadzie Wczesnoszkolnej" w kategorii plastyka.
Gratulacje!!!

SPORT
     Nasi chłopcy zdobyli I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w koszykówce. Skład drużyny: Szrek Jakub, Szrek Patryk, Winnicki Krystian, Wiertel Dawid, Pawlikowski Rafał, Gżegżółka Maciej, Szymila Arkadiusz, Knasiak Adrian, Adamski Andrzej, Domagała Bartosz, Chudzik Kamil, Koman Maciej.
Gratulacje!


WALENTYNKI
    14 lutego - Walentynki. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia jesteśmy dla wszystkich jeszcze bardziej mili, wysyłamy kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę).

UWAGA:)
Zobacz zdjęcia w galerii:    BAL 2010

BAL KARNAWAŁOWY
     W 10 i 11 lutego odbyły się w naszej szkole bale karnawałowe. 10 lutego bawiły się dzieci z klas młodszych a 11 lutego dzieci z klas IV-VI. Świetna muzyka, nastrój i przepiękne stroje uczestników balu sprawiły, że będziemy długo i miło wspominać te chwile.

WYJAZD DO TEATRU
     10 lutego 30-osobowa grupa uczniów naszej szkoły przeżywała prawdziwe święto – oglądała spektakl pt.: "Księga dżungli" w reżyserii Jerzego Bielunasa w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.
     Niezwykle barwne, dynamiczne, pełne śpiewów, tańców i muzyki widowisko spotkało się z gorącym przyjęciem zarówno dużej, jak i małej publiczności. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowita sprawność fizyczna aktorów i ich niemal akrobatyczne popisy.
     Mamy nadzieję, iż takie "kulturalne" wycieczki wejdą na stałe do repertuaru pozalekcyjnych działań szkoły.

KONKURSY


Uczennica kl. 6b Natalia Mielniczek
- finalistka
Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego.

Gratulujemy!
Uczennica kl. 6c Patrycja Jankowska
- finalistka
Rejonowego Konkursu Matematycznego.
Gratulujemy!

W konkursie literackim "Jezioro Samotnia" zorganizowanym przez wydawnictwo Nasza Księgarnia ucz. Laura Zwierz z kl. 6c otrzymała wyróżnienie.

Wyniki w Ogólnopolskim Konkursie "Alfik Matemetyczny 2009":
Marek Zinkiewicz z kl. 3c - laureat
Adam Pięta z kl. 4d - laureat

Konkurs "Widoczny=Bezpieczny" - laureaci:
Diana Bieniecka, Joanna Owsianicka, Sandra Płachta, Paulina Powęska
Nagrodą w konkursie był OBÓZ DETEKTYWISTYCZNY.

OBÓZ DETEKTYWISTYCZNY
Po raz czwarty uczniowie klas IV a I IV c zdobywali policyjne doświadczenie na obozie detektywistycznym zorganizowanym przez Komendę Powiatowa Policji w Żarach. Uczniowie poznawali pracę wszystkich wydziałów. Policjanci przypominali podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i sytuacjach zagrożenia. Zajęcia były okazją do sprawdzenia sprawności fizycznej. konkurencje sportowe oraz elementy samoobrony ćwiczone pod okiem policjantów pozwoliły na wyłonienie najsprawniejszych detektywów i wręczenie im certyfikatów sprawności fizycznej.
PODCZAS FERII
     Podczas ferii ucz. naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach pod hasłem "Ratujmy i uczmy ratować". Na zajęciach zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

BEZPIECZNE FERIE
    Ferie to czas wypoczynku i zabaw zimowych. Zanim oddamy się beztrosce, zadbajmy o to, by powrócić bezpiecznie i zdrowo z wypoczynku, przywożąc do domu dobra kondycję i wspaniały humor.
Bezpieczne kontakty
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
Zadbaj, aby mieć przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi

KONKURS
     ucz. kl. 2a: W. Terebiński, H. Żabicka, J. Stepa, K. Lepko, S. Świrad, K. Biskowska, K. Ruchniewicz, L. Krauze, N. Stępień, W. Drozdek uczestniczyli w Międzynaro-dowym Konkursie"To mój Meksyk". Otrzymali dyplomy, podziękowania i kalendarze z Ambasady Meksyku w Polsce.

PRÓBNY SPRAWDZIAN KL. VI
    7 stycznia uczniowie klas VI przystąpili do próbnego egzaminu, sprawdzającego stopień opanowania przez nich umiejętności i wiadomości. Uzyskane wyniki dostarczą uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach w nauce i ewentualnych brakach.

NOWY ROK 2010
Składamy najserdeczniejsze życzenia
z okazji zbliżających się
świąt Bożego Narodzenia.
By te święta choć tak zimne,
były ciepłe i rodzinne.
Moc prezentów i miłości,
w Nowym Roku pomyślności
.

JASEŁKA
     Wszyscy lubimy oglądać jasełka. Tegoroczne jasełka pokazywały co w naszym życiu powinno być najważniejsze. Oglądały je wszystkie klasy i wszyscy nauczyciele. Na zakończenie ś.Inga rozdała opłatki gospodarzom wszystkich klas, a pan dyrektor i ksiądz proboszcz złożyli nam życzenia świąteczne.

                                  Jasełka w wykonaniu uczniów z kl. 2a
OSTROŻNIE Z FAJEWARKAMI
     Nasza szkoła jest bezpieczna i przyjazna uczniom. Dnia 17 grudnia odbyły się spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej na temat „Niebezpieczeństwa zabaw z petardami”. Funkcjonariusze podczas spotkań z uczniami klas 1-6 informowali uczniów o niebezpieczeństwach zabaw petradami i konsekwencjach zdrowotnych i prawnych nieprzestrzegania ustalonych zasad. Uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

UWAGA:)
Zobacz zdjęcia w galerii:
Klasy 1-6 w roku szkolnym 2009/2010


CZYTAMY DZIECIOM
    W ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" 16.12.2009 r. odbyło się świąteczne czytanie w bibliotece. Zaproszenie do czytania przyjęli: zastępca burmistrza miasta Żary – p. Franciszek Wołowicz, sekretarz miasta – p. Irena Bartkowiak oraz przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły – p. Izabela Zwierz. Zaproszeni goście czytali klasom I A, III C i III B.
            zobacz zdjęcia: biblioteka-imprezy

KONKURS
     Znamy już rezultaty szkolnego konkursu "3... 2... 1... Szkoła Bezpiecznego Internetu". Laureatami konkursu w poszczególnych grupach wiekowych zostali:
kl. 3: Kaja Trybulska, Natalia Kopczyk z 3a, Oliwia Olszewska, Karolina Michta z 3b.
kl. 4: Sandra Janowska, Ola Bogatek z 4a, Zabilska Julia z 3c, Emilka Mulawa, Abramowicz Szymon z 4d.
kl. 5: Patrycja Drogosz, Karolina Pałys, Kamil Zieliński z 5b, Wojtek Klisz, Karolina Lipska, Andrzej Adamski, Karolina Nejman z 5c.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, dyplomy i słodkie niespodzianki. Gratulujemy!!!

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE
     10 grudnia odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji poświęcone bezpieczeństwu i ochronie prywatności dzieci w Internecie. Celem takich spotkań jest podkreślenie pozytywnego charakteru Internetu, jego walorów edukacyjnych, rozrywkowych, ale jednocześnie przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w Internecie o dobro zarówno własne, jak i innych Internautów.

MIKOŁAJKI
     Ale się w naszej szkole działo...
Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał MIKOŁAJ. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na prezenty. Kiedy w końcu długo oczekiwani goście się pojawili, dzieci zaśpiewały im przygotowaną piosenkę. Mikołaj i jego pomocnicy byli oczarowani dziećmi z naszej szkoły i wszystkim wręczyli wspaniałe prezenty. Na zakończenie uradowani i szczęśliwi zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Szkoda, że MIKOŁAJKI są tylko raz w roku.


ROZKŁAD DNIA - LEKCJE/PRZERWY
                      Lekcje:             przerwy
1 lekcja     08.00-08.45       08.45-08.55
2 lekcja     08.55-09.40       09.40-09.50
3 lekcja     09.50-10.35       10.35-10.45
4 lekcja     10.45-11.30       11.30-11.50
5 lekcja     11.45-12.35       12.35-12.50
6 lekcja     12.50-13.35       13.35-13.45
7 lekcja     13.45-14.30       14.30-14.35
8 lekcja     14.35-15.20       15.20-15.25

ANDRZEJKI
    W tym roku w świetlicy szkolnej zorganizowano andrzejki w stylu hiszpańskim. Przygotowano galerię malarzy hiszpańskich - Salwadora Dali i Pablo Picasso. Dla miłośników piłki nożnej - informacje i plakaty o piłkarzach z FC Barcelony i Realu Madryt. Można było przenieść się oczyma wyobraźni na wyspy hiszpańskie Baleary oraz zapoznać się z architektura hiszpańską. Nietypowe wróżki (tancerki flamenco) i wróżbici (torreadorzy) udzielali różnych porad.
Zobacz zdjęcia w galerii: Andrzejki 2009

WYCIECZKA
    Uczniowie SP-8 uczestniczyli (23 listopada) w wycieczce turystyczno-krajoznawczej Żary - Złotoryja - Radogoszcz - Żary. Odwiedzili fabrykę bombek zapoznając się z procesem produkcyjnym ozdób choinkowych,. Uczestniczyli też w zajęciach gancarskich w pracowni ceramicznej. Wycieczka zakończyła się tradycyjnym ogniskiem integracyjnym

GOŚCIE Z FRANCJI
     Dnia 9 listopada gimnazjum nr 2 gościło p. Burmistrza R. Pogorzelca, delegację francuską z Longuyon, oraz innych zaproszonych gości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie w wersji francuskiej „Kopciuszek”. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie klas VI.

SUKCESY
     Nadal zachęcamy uczniów do udziału w różnych konkursach, turniejach, zawodach. Warto!!!
 • Mikołajkowy Turniej Halowy w Piłce Nożnej - Hubert Stepa z kl. 3b - III m.
 • Mistrzostwa Regionalne SEIDO KARATE w Świętoszowie - Mateusz Pabich z kl. 3c - I m. w kategorii SHIATI oraz III m.w kategorii ONE POINT
 • Nagrody w Miejskim Konkursie Plastycznym "Świat w oczach dziecka": Hanna Żabicka, Julia Stepa, Martyna Nowak, Karolina Lepko, Wojciech Terebiński, Kornelia Biskowska z kl. 2a; Bartek Kuczmarski z kl. 2b; Elżbieta Jakacka z kl. 3b; Jakub Kawecki z kl. 4b; Klaudia Jasińska z kl. 5b; Karolina Lipska, Paulina Nowicka z kl. 5c; Anna Drąg z kl. 6d.
 • Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w akrobatyce sportowej - II m. Kornelia Biskowska z kl.2a
 • Ogólnopolski XV konkurs plastyczny "Moje miasto - moja miejscowość" - nagroda dla Martyny Nowak z kl. 2a.


 • EKO-TURNIEJ
      W dniu 16 listopada uczniowie kl. 5a - Karol Mruczyński, Emil Skrzypiec, Patryk Szczerbiński zajęli III miejsce w Eko-turnieju zorganizowanym przez SP nr1 w Żarach. Uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.

  WIZYTA W BIBLIOTECE
      Dnia 17 listopada uczniowie klasy Ia odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Dzieci zapoznały się ze zbiorami Oddziału dla dzieci oraz zwiedziły wystawę prac Stanisława Antosza, zorganizowaną w Galerii Exlibrisu w V rocznicę śmierci żarskiego artysty. O pracach zgromadzonych na wystawie ciekawie opowiadał dzieciom pan Krzysztof Cymach.

  11 LISTOPADA – Narodowe Święto Niepodległości.
      W dniu 11 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach miejskich zorganizowanych dla uczczenia Dnia Niepodległości. Wspólnie z repre-zentantami innych szkół żarskich śpiewali pieśni patriotyczne. Towarzyszyła im i razem z nimi śpiewała p. M.Woroniec. Wytęp podziwiany był przez p. dyrektora T. Muńko i p. wicedyrektor B. Brzezińską oraz innych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy uczestniczyli w tej uroczystości.
      Godnie zaprezentował się nasz poczet sztandarowy. Wszyscy przeżyliśmy chwile pięknych wzruszeń.

  UROCZYSTY APEL
       10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji uczczenia Dnia Niepodległości. Apel przygotowały klasy 4b, 4c oraz szkolne zespoły muzyczne: „Kropla”, „Nutka”(gra na skrzypcach - A. Drąg). Na uroczystości gościliśmy przedstawiciela Nadleśnictwa Lipinki Łużyckie p. Damiana Sandeka.

      Po akademii w towarzystwie specjalnego gościa, dyrekcji, przedstawiciela Rady Rodziców oraz nauczycieli, dzieci z kl. 4a i 4d posadziły sadzonkę niezwykłego drzewa. Jest to – dąb szypułkowy (potomek najstarszego w Polsce dębu „Chrobry” ) zarejestrowany pod numerem B-517.
  Nasz szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający własność i oryginalność sadzonki.

  KLUB WIEWIÓRKA
      Do szkolnego „Klubu Wiewiórka” wstąpili uczniowie klasy I a, którzy po zapoznaniu się z działalnością klubu i złożeniu uroczystego przyrzeczenia otrzymali legitymacje członkowskie. Do tej pory dzieci zapoznały się z Ruchem Czerwonego Krzyża”, jego ideą i działalnością. Brały udział w akcjach charytatywnych organizowanych w na-szej szkole: „Góra grosza”, „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”.

  SPOTKANIA Z RODZICAMI
      "Rodzina wobec uzależnień dzieci i młodzieży" to temat spotkania dla rodziców uczniów klas VI przeprowadzonego przez specjalistów ds uzależnień. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń wynikających z kontaktów z substancjami odurzającymi. Zmieniająca się rzeczywistość, brak czasu dla siebie powoduje, że młodzież coraz wcześniej sięgają po niedozwolone środki. Szkoła, a przede wszystkim rodzina powinna być bardzo czujna i więcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi, bo miłość to czas dawany innym.

  DNI OTWARTE
  4 listopada 2009r. klasa III c uczestniczyła w dniach Otwartych Komendy Powiatowej Policji w Żarach. Uczniowie mieli możliwość poznania pracy policjantów różnych wydziałów. Największe zainteresowanie u dzieci wzbudził pies Lupik tropiący narkotyki. Wielu uczniów wyraziło chęć wstąpienia do policji.
  SWIĘTO LISTOPADOWE

        Święto rozsnute mgliście
        nad jesiennym, zadumanym światem,
        gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
        zmiotą z grobu zeschłe liście,
        położą kwiatek.  ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
      Dnia 23 X 2009r. odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania klas I. W apelu wzięli udział goście: p. E. Łobacz - Bącal, p. I. Zwierz, Dyrektor Szkoły T. Muńko, Wicedyrektor G. Brzezińska oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie. Apel rozpoczął się programem artystycznym przygotowanym przez klasy I. Następnie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Przyrzekali, że będą wzorowymi uczniami i dobrymi kolegami. Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie na uczniów przez Dyrektora Szkoły. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, a potem słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  GRZYBOBRANIE
      W październiku odbył się II Jesienny Spacer Krajoznawczo-Turystyczny "Grzybobranie". Nasza szkołę reprezentowali: M. Dołęga, M. Kowalski, L. Kula, U. Łastkowska, W. Pieczywek, M. Stencel. A. Wer, J Zduński, K. Żuk. Opiekunem grupy był p. R. Młynarski. Grzybobranie zakończyło się zdobyciem medalu i tytułu najlepszej drużyny(po raz drugi z rzędu).
  Gratulujemy!!!

  SUKCESY
       Zachęcamy naszych uczniów do udziału w różnych konkursach, turniejach, zawodach. Warto!!!
  • Wyróżnienie w eliminacjach w wojewódzkich w konkursie „Klęska, powódź czy huragan – straż pożarna Ci pomaga” – Karolina Lepko z 2a.
  • Konkurs na rymowankę Popraw klimat swojego miasta - wyróżnienie dla Marcina Izdebskiego z 5c
  • Międzynarodowe Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Zapasach - I m. Maciej Grzegrzółka z kl.6a

  • Międzynarodowe Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Zapasach - III m. Kinga Rafałko z 6b.

  • Mistrzostwa Szkół Żarskich w Tenisie - dyplom dla Katarzyny Terepko z kl. 6b
  • Syberia podróż w nieznane. Historie ocalonych z zesłania. Konkurs rozstrzygnięty w roku szkolnym 2009/10 - nagroda dla Magdaleny Synowiec naszej absolwentki z 6a.
  • Powiatowa Olimpiada Młodzieży. Puchar Starosty Żarskiego za zajęcie II m. w klasyfikacji końcowej Igrzysk Młodzieży Szkolnej edycji 2008/2009.
  • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Fryderyk Chopin - sylwetka i muzyka - I m. Paulina Nowicka z 5c oraz wyróżnienie Ewa Pałęga z 6d.


  ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
      Składamy serdeczne życzenia dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty - pomyślności i samych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym.

      14 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszyscy pracownicy szkoły po wysłuchaniu pięknych życzeń mogli podziwiać popisy artystyczno-muzyczne i sportowe uczniów.
      Dziękujemy.


  FINALIŚCI
       Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w Żarskiej Olimpiadzie Młodzieży. Uczestniczyli w następujących dyscyplinach sportowych: piłka koszykowa, piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, zapasy, lekkoatletyka.
       Największy sukces na skali województwa osiągnęli chłopcy w kosza zdobywając srebrny medal.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW
      Dnia 9 września odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Żarach. Inspektor Teresa Kacprzak rozmawiała z uczniami na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, jakich miejsc i sytuacji powinny unikać. Gdzie najlepiej bawić się i co należy zrobić, kiedy znajdą się w niebezpieczeństwie. Uczniowie zostali obdarowani książeczkami i upominkami.


  WITAMY NOWY ROK SZKOLNY
       Szkolny dzwonek przywitał uczniów 1 września o godzinie 9.00. Dyrektor szkoły – pan Tomasz Muńko serdecznie przywitał zgromadzone na placu apelowym klasy, pierwszoklasistów, grupę przedszkolaków oraz wielu rodziców towarzyszących swym pociechom. Rozpoczęcie roku szkolnego to także 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji zaproszono do udziału w uroczystości zacnych gości. Byli to: weteran II wojny światowej p. Izydor Budzyna i kapitan Wojska Polskiego p. Bartłomiej Terebiński. Kapitan Bartłomiej Terebiński w krótkim wystąpieniu powiedział o roli współczesnego wojska i o wielkich wartościach, jakimi są pokój i wolność.
       Powagę chwili podkreślili nasi uczniowie, którzy wspólnie z p. Marią Woroniec przygotowali program artystyczny. Byliśmy pod wrażeniem pięknej recytacji Laury Zwierz i Patrycji Jankowskiej. Piosenkę powstańców warszawskich „Pałacyk Michla” wspaniale zaśpiewał Natan Zwierz. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami.
       W tym roku szkolnym w gronie nauczycieli zabrakło cenionego nauczyciela, wicedyrektor szkoły p. Ireny Sulczewskiej. Wszyscy odczuliśmy tę bolesną stratę. Minutą ciszy uczciliśmy jej pamięć. W naszych sercach i pamięci pozostanie na zawsze.

  PIERWSZAKI
      1 września od samego rana w szkole gwar i zamieszanie, pogodnie i radośnie. Wśród wszystkich uczniów wyróżniali się uczniowie z klas I, którzy przekroczyli kolejny próg w swoim życiu, rozpoczęli naukę w szkole. Życzymy wszystkim pierwszakom, aby pobyt w szkole przyniósł wiele radości i sukcesów.

                                          klasa 1a                           klasa 1b
  SZKOLNE STYPENDIUM SOCJALNE
       Rodzice uczniów o dochodach nie przekraczających 351 zł na członka rodziny (netto) mogą ubiegać się o przyznanie szkolnego stypendium socjalnego.
       Wnioski można pobierać w szkole lub w Urzędzie Miasta.
  Szczegółowe informacje u pedagoga szkolnego.

  BEZPIECZNE KONTAKTY
  0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
  997 Policja
  998 Straż Pożarna
  999 Pogotowie Ratunkowe
  112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
  Zadbaj, aby mieć przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi

  ROK SZKOLNY 2009/2010