więcej

"Edukacja nie jest przygotowaniem do życia, ona sama jest życiem".

zdjęcie szkoły

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach
68-200 Żary, Partyzantów 9, woj. lubuskie tel. 068/363-67-23

e-mail:
dyrektor@sp8.zary.pl     wicedyrektor@sp8.zary.pl     sekretariat@sp8.zary.pl

Multimedialny Plan Miasta ŻaryKALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2010/2011


Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2010r., godz. 9.00
Przerwa świąteczna 23-31 grudnia 2010r.
Ferie zimowe 31 stycznia - 13 lutego 2011r.
Wiosenna przerwa świąteczna 21-26 kwietnia 2011r.
Sprawdzian zewnętrzny klas VI 5 kwietnia 2011r., godz. 9.00
Zakończenie roku szkolnego 22 czerwca 2011r., godz. 9.00
Ferie letnie 23 czerwca - 31 sierpnia 2011r.


Szanowni Państwo!
Uprzejmie informujemy, że w sekretariacie naszej szkoły
trwają zapisy uczniów do klas pierwszych w roku szkolnym 2011/2012.
Wszystkich zainteresowanych rodziców siedmiolatków i sześciolatków
zapraszamy w godzinach od 7.00 do 15.00
Dodatkowych informacji udzielą chętnie Państwu
pracownik sekretariatu i Dyrekcja Szkoły.
    Zapraszamy w gościnne progi Szkoły Podstawowej nr 8
im. Bolesława Chrobrego w Żarach.


Dodatkowe informacje więcejAKTUALNOŚCI...

WAKACJE 2010/2011
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów oraz słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji.       Zapraszamy ponownie po wakacjach 1 września o godz. 9.00 na uroczystość powitania roku szkolnego 2011/12.
Do zobaczenia:)

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011
       22 czerwca 2011r. o godz. 9.00 na placu apelowym odbyło się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2010/2011.
BEZPIECZNE WAKACJE
    Tradycją szkoły stały się spotkania poświęcone bezpieczeństwu naszych uczniów w czasie wolnym. Spokanie prowadzili ratownicy WOPR i funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żarach. Podczas spotkania roztrzygnięty został konkurs plastycznypt: "Bezpieczne wakacje".
I m. - Hubert Liczner z klasy III a
II m. - Nadia Romaniuk z klasy II b
III m. Agata Rogala z klasy III b
Nagrody i dyplomy ufundowali ratownicy WOPR i Straż Miejska w Żarach.

    Wakacje to czas wypoczynku i zabawy. Zanim oddamy się wakacyjnej beztrosce, zadbajmy o to, by powrócić bezpiecznie i zdrowo z wypoczynku, przywożąc do domu dobra kondycję, wspaniały humor i piękną opaleniznę.
Bezpieczne kontakty
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
Zadbaj, aby mieć przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi

MAM TALENT
    21 czerwca ucz. klas 1-6 uczestniczyli w programie "Mam talent".
KONKURSY
Sandra Świerad zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiego Ekologicznego Konkursu Plastycznego "EKOIMPRESJE 2011"
Natalia Stepień z klasy III a zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Sportowa Energia".
Gratulujemy!

BAL KLAS 6
     16 czerwca odbył się uroczysty koncert, w którym zaprezentowali się uczniowie klas 6. Było dużo humoru, śmiechu, radości. Po koncercie ucz. kl. 6 udali się na słodki poczęstunek i dyskotekę.

SZANOWNI RODZICE!
DRODZY UCZNIOWIE!
      W dniu 20 czerwca 2010 roku w auli szkolnej (gab. 32) w godz. 8.30 - 12.00 odbędzie się KIERMASZ KSIĄŻEK.
Istnieje możliwość zakupienia używanych książek zgodnych z wykazem podręczników zatwierdzonych w SP nr 8 na rok szkolny 2011/2012.
Zapraszamy wszystkich chętnych.
Wykaz podręczników w zakładce: informacje - podręczniki.

CZYTAMY DZIECIOMI
    W dniach 29 maja - 5 czerwca organizowany był w Polsce X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Hasło tegorocznej akcji brzmiało: Czytanie łączy Europę. W naszej szkole głośne czytanie odbyło się 31 maja oraz 2 i 3 czerwca. Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęli: pan Edward Łyba, pani Danuta Madej, pani Joanna Werstler-Wojtaszek, pan Lesław Krzyżak, pan Józef Szczotka, pani Katarzyna Szymańska oraz pani Bożena Blimel. Koordynator wojewódzki kampanii pani Dorota Klak przekazała dzieciom pamiątkowe zakładki i broszury, a gościom dyplomy podpisane przez prezes fundacji panią Irenę Koźmińską.
TEATR
     13 czerwca odbyło się podsumowanie projektu Jestem wolny - nie wchodzę realizowanego w roku szkolnym 2010/2011. Dzięki wsparciu finansowemu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mogliśmy do szkoły zaprosić kabaret profilaktyczny Grupa T z Torunia ze spektaklem pt "Seketety pana Kleksa. W przestawieniu pełnym humoru i dobrej zabawy uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.Niezwykle żartobliwa forma przekazu bardzo się wszystkim podobała, dlatego też nikomu nie spieszyło się na lekcje.

SPOTKANIE Z RODZICAMI
     W dniu 8 czerwca 2011r. o godz. 16.30 w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne z rodzicami dzieci, które w roku szkolnym 2011/2012 będą uczniami klas pierwszych.

WYPRWAKA SZKOLNA 2011r.
    W gabinecie pedagoga można pobierać wnioski o przyznanie pomocy finansowej w formie dofinasowania zakupu podręczników.
O dofinasowanie mogą ubiegać się rodzice uczniów klas I- III i uczniów posiadajacych orzeczenie o potrzebie kszałcenia specjanego.
Warunkiem otrzymania jest spełnienie kryterium:
- dochodowego - dochód w rodzinie wynosi 351 zł netto na członka w rodzinie,
- w rodzinie wystąpiła sytuacja szczególna (bezrobocie, ciężka choroba itp).
Wnioski wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi dochód należy złożyć od dnia 18 sierpnia do 2 września w gabinecie pedagoga szkolnego.

KONKURS PLASTYCZNY-"WĘDRUJĄCY PASTERZ"
    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt.: „Wędrujący Pasterz” ogłoszonym przez Katolicką Szkołę Podstawową w Żarach. I miejsce zajęła Nadia Romaniuk, kl. IIb
II miejsce zajęła Karolina Ruchniewicz, kl. IIIa
wyróżnienie: Kamil Nowak, kl. IIIc.

KOKURS MATEMATYCZNY
    Uczniowie naszej szkoły: Adam Pięta z kl. 5d i Paweł Pawlikowski z kl. 3c uzyskali wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Serdecznie gratulujemy!

WYSTAWA
    W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę prac plastycznych uczennicy kl. II b – Nadii Romaniuk. W uroczystości otwarcia wzięli udział zaproszeni goście – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Elżbieta Łobacz-Bącal, Dyrektor SP8 Tomasz Muńko. Wicedyrektor Gizela Brzezińska oraz koledzy i koleżanki z klasy Nadii wraz z wychowawcą. Wystawę będzie można oglądać do 17 czerwca.
WSPÓŁPRACA
     Żarscy piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Źarach uczestniczą w projekcie "Wspólna nauka wzdłuż Nysy w Weiswasser i w Żarach”. Projekt ten finansowany jest przez Fundusz Małych Projektów Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr. Partnerem polskiej szkoły jest Gimnazjum Landau z Weiswasser. 6 czerwca b.r. w ramach rewizyty, mury żarskiej szkoły rozbrzmiewały nie tylko naszym ojczystym językiem.
KONKURS
     4 czerwca odbył sie finał akcji "...z natury segreguję". Uczniowie naszej szkoły otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia.
W konkursie fotograficznym: I m - Wojtek Klisz z kl. 6c, a II m - Borys Miler z kl. 4c.
W konkursie plastycznym:
kl.4-6 II m - Natalia Abramowicz, III m. - Mateusz Pabich, kl.1-3 II m - Julia Niedzielan, III m. - Karolina Ruchniewicz, wyróżnienia: Karolina Lepko, Aleksandra Bogatek, Paulina Powęska.
W konkursie technicznym:Celestyna Cypel, Paulina Powęska.
Gratulacje!

KONKURS Z OKAZJI DNIA DZIECKA
    1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w świetlicy szkolnej został zoorganizowany konkurs wiedzy pt. „W Krainie Bajek”. Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły. Turniej zawierał rozmaite zadania dotyczące bajek i ich bohaterów. Konkurs sprawił dzieciom ogromną radość. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą. Każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom. Zwycięzcy konkursu:
I miejsce zajęli: Martyna Wiśniewska, Julia Marciniszyn, Michał Piróg, Sebastian Ciozda oraz Mateusz Golec.
II miejsce zajęli: Filip Kowalski, Marcin Lepko, Kacper Homeniuk, Iga Jasiń. III miejsce zajęli: Naomi Zwierz, Jagoda Urbańska, Ola Grzeszczyk, Wiktoria Chopcian, Oliwia Mielczarek IV miejsce zajęli: Emilia Gralewska, Kasia Walczak, Ola Wojciechowska oraz Otylia Mielczarek.
Gratulujemy!!!

ZIELONA SZKOŁA
    W dniach 23-27 maja 2011r. uczniowie kl. IIa i IIIa byli uczestnikami „Zielonej Szkoły” w Michałowicach k/Karpacza. Dzieci brały udział w zajęciach przyrodniczych, artystycznych, sportowych, uczyli się sztuki fotografowania. Bawili się na wspólnej dyskotece, ognisku z pieczeniem kiełbasek. Nasi mali podróżnicy nie tylko zdobyli nową wiedzę i umiejętności, ale także mieli okazję przeżyć ciekawe przygody daleko od domu rodzinnego, a przede wszystkim nawiązać nowe przyjaźnie. Z pobytu w Michałowicach dzieci przywiozły wiele pamiątek i dobrych wspomnień.
c.d. WSPÓŁPRACA
     31maja 2011r. uczniowie klas V wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie "Wspólna nauka i zabawa wzdłuż Nysy’’. Aby poznać bliżej niemieckich partnerów, wyjechaliśmy do Gimnazjum Landau w Weisswaser.
    Tam uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach: śpiewaliśmy niemieckie i polskie piosenki, tworzyliśmy gliniane szyldy, uczestniczyliśmy w rozgrywkach sportowych, prowadziliśmy konwersacje. Nasi rówieśnicy z Weisswaser uczą się języka polskiego, zatem kolejne spotkania pomogą im w poznawaniu naszego języka, a my pogłębimy znajomość języka niemieckiego. Mile spędziliśmy czas i czekamy na wizytę gości w naszej szkole już 6 czerwca!
WYCIECZKA
    W dniu 27 maja uczniowie klasy IV b zwiedzili Łużycką Wystawę Gospodarczą. Niektórzy wystawcy objaśniali im tajniki swoich zawodów. Opowiadali o swojej pracy, pokazywali wytwory swoich firm i rozdawali reklamy. Dzieci mogły obejrzeć występy zespołu Jose Toresa i uczyć się kroków salsy. Śmiałkowie dotrzymywali kroku tancerzom i świetnie się bawili. Spotkała nas Pani Halina Gola z nieodłącznym aparatem fotograficznym i upamiętniła zdjęciami naszą klasę. Dziękujemy!
SPORT
     26 maja odbył się I MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MINI-KOSZYKÓWKI o puchar Dyrektora Szkoły. W rozgrywkach uczestniczyli ucz. ze szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 8.
Zapraszamy ponownie za rok! KONKURS
      Uczeń kl. Vc Mateusz Walczak wyróżniony został nagrodą indywidualną w Wojewódzkim Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajmy Ojcowiznę”. Gratulujemy!

WYCIECZKA
      24 maja uczniowie kl. 5b i 5c uczestniczyli w wycieczce szkolnej w Góry Stołowe. Piękna pogoda, cudowne widoki i dobre humory sprawiły, że wycieczka musiała się udać. Było cudnie:)
SZKOLNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA
    16 maja 2011 roku w bibliotece odbył się Szkolny Turniej Pięknego Czytania w kategorii klas III-IV i V-VI. Celem było zachęcenie dzieci do głośnego czytania, krzewienie umiejętności używania pięknej, polskiej mowy, rozbudzenie miłości do książki oraz promocja działalności biblioteki w środowisku szkolnym.
     Zwycięzcami konkursu i jednocześnie nominowanymi do Międzyszkolnego Turnieju Pięknego Czytania, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach zostały: - w kategorii wiekowej III-IV – Klaudia Trzak, kl. IV c - w kategorii wiekowej V-VI – Paulina Nowicka, kl. VI c.     Otrzymały one nagrody książkowe i nominacje, natomiast pozostali uczniowie pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w turnieju. Dopingowali ich uczniowie z klasy IV c.

PRZEGLĄD PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
    10 maja odbył się IV Przegląd Piosenki Obcojęzycznej w Żarskim Domu Kultury zorganizowany dla żarskich szkól podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Kozłowska, Agata Bobowska, Zuzanna Zgolak, Donata Grabowska z kl. Vd
Sandra Płachta, Marta Murawska, Kasia Kukla, Julia Zabilska, Julita Wer z kl. Vc
Alina Markulak z klasy 4b
Wiktoria Pietrzak, Karolina Szakoła, Kuba Pawlaczyk, Przemek Karkowski z kl. IIa
    Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością tekstu piosenki, ale także ciekawą prezentacją sceniczną, choreografią i kostiumem. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.
WSPÓŁPRACA
      Informujemy, że dyrektor naszej szkoły pan Tomasz Muńko w dniu 15.03.2011r. podpisał umowę o współpracy z niemieckim Gimnazjum Landau z Weiswasser. Pierwszym realizowanym działaniem będzie projekt "Wspólna nauka wzdłuż Nysy". Nasi uczniowie będą mogli bliżej poznać naszych zachodnich sąsiadów, ich kulturę, wykorzystać nabyte w szkole umiejętności językowe. Niemieccy koledzy i  koleżanki uczą się języka polskiego. Dla nich również wzajemne spotkania będą korzystne.
      Uczniowie naszej szkoły odwiedzą partnerskie Gimnazjum 31.05.2011r., goście z Weiswasser zawitają w   murach naszej szkoły 6.06.2011r. W realizacji tego projektu skorzystamy z pomocy finansowej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
EKOLOGIA
    10 maja obbyła się impreza inaugurująca udział w akcji " ... z natury segreguję". Uczniowie klasy 5a poprowadzili lekcję ekologiczną mówiącą o prawidłowym postępowaniu z różnymi odpadami, które powstają w naszych domach. Obejrzeliśmy również scenkę "Z życia baterii" Poszczególne klasy zaprezentowały próbki swoich umiejętności poetyckich w postaci ekologicznych rymowanek. Lekcja odbyła się w trzech turach, wzięli w niej wszyscy uczniowie naszej szkoły.
    Przypominamy o konkursach związanych z akcją: zbiórkowym, fotograficznym, plastycznym i technicznym. Akcja kończy się 20 maja. BIBLIOTEKA-KONKURS
    19 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs dla klas IV-VI pt.: „Życie i twórczość Jana Pawła II”. Uczestnicy dzielili się zdobytą wiedzą o Wielkim Papieżu Polaku. Mogli się nią wykazać w następujących konkurencjach: test pisemny, przyporządkowanie imion do zdjęć przedstawiających osoby związane z życiem Papieża, nazywanie przedmiotów i szat liturgicznych oraz podawanie nazw miast, przedstawionych w prezentacji multimedialnej. I miejsce zajął Wojciech Ganczar z kl. VI a, II miejsce - Alina Markulak z kl. IV b, III – Natalia Kozłowska z kl. V d. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz książki z sentencjami Jana Pawła II, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.
BIBLIOTEKA-KONKURS
12 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas II pt.: „W pogoni za niebieskim koralikiem”. Klasę II a reprezentowali: Kornela Murawska, Wiktoria Pietrzak i Przemysław Karkowski, a klasę II b: Amanda Machnij, Mateusz Chudzik i Michał Piróg. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania związane z treścią książki, nawlec jak najwięcej koralików na czas, skojarzyć przedmioty z przygodą bohaterów, wykreślić imiona, aby odczytać ukryte hasło oraz rozwiązać krzyżówkę. Wygrała klasa II b. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe oraz dyplom, natomiast drużyna, która zajęła drugie miejsce, otrzymała pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki.

ŚWIĘTA MAJOWE
1 maja – Święto Pracy
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    29 kwietnia odbył się apel patriotyczny związany z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spektakl przedstawiony przez uczniów klas piątych i zespoły wokalno-muzyczne odzwierciedlał dramaturgię tamtych historycznych dni. DNI PATRONA
    Co roku w kwietniu w nasazej szkole obchodzimy DNI PATRONA. Z tej okazji uczniowie kl. 5b wraz z wychowawcą przygotowali na kotytarzu szkolnym ciekawą wystawę. Zapraszamy wszystkich do oglądania i podziwiania. SZKOŁA MAGII
     W kwietniu świetlica szkolna zamieniła się w Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Uczniowie otrzymali specjalne zaproszenia do szkoły. Musieli być wyposażeni w szatę roboczą, jedną spiczastą tiarę, kociołek, różdżkę, i pojazd latający, czyli miotłę. Tak przygotowani uczniowie uczestniczyli w lekcjach: zielarstwa, eliksirów, obrony magicznych zwierząt, zaklęć i sportu. W poniedziałek 11.04.2011r. odbył się Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Chętni uczniowie do udziału w turnieju wrzucali swoje losy do czarodziejskiego kociołka, a następnie zostali przydzieleni do 4 domów. Największą wiedzą dotyczącą znajomości książek o Harrym Poterze wykazali się uczniowie przydzielenie do domu Krukonów, którego kapitanem była Ola Stępień.
    We wtorek 12.04.2011r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów za udział w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły oraz dla zwycięzców konkursu plastycznego „Magiczny świat Hardego Pottera”.
W/w konkursie plastycznym
I miejsce otrzymała Nadia Romaniuk kl 2
II miejsce otrzymał Wojtek Terebiński kl 3
III miejsce otrzymała Julia Jóźwik kl 1.
    Magiczne zajęcia sprawiły dzieciom ogromną przyjemność, wprowadziły w atmosferę tajemniczej ekscytacji. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat poszczególnych części przygód Harrego.
WESOŁYCH SWIĄT
Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełny barwnych pisanek
I tak znamienne w polskim krajobrazie
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
- Barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.

    Życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych, wesołych Świąt Wielkanocnych pełnych szczęscia, zdrowia oraz zgody.

TYDZIEŃ EUROPEJSKI
    W dniach 7-9 kwietnia, w naszej szkole odbył się Tydzień Europejski. W czasie trwania imprez, reprezentanci klas wzięli udział w quizie „Mała Europa” dotyczącym Unii Europejskiej. Delegacje klas musiały wykazać się znajomością mapy, stolic europejskich i innych faktów dotyczących państw członkowskich Unii.
Wyniki:
I miejsce – klasa V d
II miejsce – klasa 6c
III miejsce – klasa 5a
    Uczniowie, którzy zaprezentowali się w najciekawszy sposób w Przeglądzie Piosenki Obcojęzycznej wezmą udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Piosenki Obcojęzycznej 10 maja w ŻDK.
I miejsce – klasa 5c (Sandra Płachta, Marta Murawska, Kasia Kukla, Julia Zabilska, Julita Wer) / 5d (Natalia Kozłowska, Emilia Mulawa, Agata Bobowska, Zuzanna Zgolak, Donata Grabowska),
II miejsce – Alina Markulak z klasy 4b,
III miejsce – klasa 2a.
    Ostatnią z „konkurencji” była prezentacja wylosowanego wcześniej państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Uczniowie wraz z nauczycielami udekorowali gabinety, korytarze odzwierciedlając charakter danego kraju. Ponadto, niektóre klasy przygotowały sceniczne prezentacje tańców, muzyki itp. wywodzących się z poszczególnych państw.
I miejsce – klasa 3c (Francja) / klasa 4b (Czechy)
II miejsce – klasa 3b (Polska)
III miejsce – klasa 2a (Słowacja).

DZIEŃ OTWARTY
    12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Uczniowie z kół zainteresowań przygotowali program artystyczny: piosenki, inscenizacje językowe, zagadki muzyczne. Po programie goście zwiedzali szkołę i uczestniczyli w zajęciach: tanecznych, plastycznych, technicznych, komputerowych, itp.


TESTY
    5 kwietnia uczniowie klas VI przystąpili do testu kompetencji, sprawdzającego stopień opanowania przez nich umiejętności i wiadomości w szkole podstawowej. Uzyskane wyniki dostarczą uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach w nauce.
BALLADYNA 2011
    Już po raz 14 nasza szkoła miała zaszczyt być współorganizatorem eliminacji Powiatowego Przeglądu Teatrów Dziecięcych „Balladyna”, które miały miejsce 30 – 31 marca w sali widowiskowej Żarskiego Domu Kultury „Luna”.
     Tegoroczny przegląd zgromadził teatry dziecięce z całego powiatu. Prezentacje oceniała Rada Artystyczna w składzie: Grażyna Wydrowska, Kazimierz Rodak oraz Tomasz Siemiński, która po obejrzeniu 22 spektakli postanowiła przyznać: 3 Złote, 2 Srebrne, 3 Brązowe Balladyny. W „Balladynie 2011” wzięło udział ponad 300 młodych aktorów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek. Powiat żarski na eliminacjach wojewódzkich będą reprezentować: Miejskie Przedszkole nr 1, Miejskie Przedszkole nr 7, Gimnazjum nr 3 – z Żar oraz Szkoła Podstawowa z Olbrachtowa i Gimnazjum z Tuplic.


BIBLIOTEKA
    29 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas IV W świecie Narnii. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do przeczytania całej serii „Opowieści z Narnii”. Zmagania konkursowe dotyczyły pierwszej części - „Lew, czarownica i stara szafa”. Konkurencje łączyły zabawę z nauką. Klasę IV A reprezentowali: Zofia Wojtyś, Piotr Pałęga i Oliwia Derezińska, a klasę IV B: Dominik Ksiuk, Alina Markulak i Dawid Wardęga, IV C natomiast – Denis Krasowski, Mateusz Pabich, Michał Bortnik. Uczestnicy wykazali dużą wiedzę, poziom był bardzo wyrównany. Najlepszą drużyną okazała się kl. IV B, drugie miejsce zajęła kl. IV C, a . trzecie kl. IV A. Tradycyjnie najlepsza drużyna otrzymała książki. Inni uczestnicy – pamiątkowe dyplomy i upominki.
Spotkanie autorskie z Janiną Lorenc
    We wtorek 15 marca 2011 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach miało miejsce spotkanie autorskie z żarską pisarką panią Janiną Lorenc – autorką opowiadań, felietonów, liryków i fraszek.
    W spotkaniu wzięli udział uczniowie – przedstawiciele z kilku zaproszonych na tę uroczystość szkół – Zespół Szkół Katolickich w Żarach, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 10. Po przywitaniu gościa i krótkim zarysowaniu dorobku artystycznego i działalności pisarki uczestnicy spotkania obejrzeli montaż poetycko - muzyczny składający się z liryków i fraszek poetki zaprezentowany przez uczniów klasy 4 b. W następnej części pisarka opowiadała o swoim życiu i pracy, czytała jedną ze swoich legend o Zielonym Lesie, odpowiadała na pytania dzieci. Miłym akcentem były wierszowane, nawiązujące do imion dzieci wpisy pani Janiny Lorenc do uczniowskich pamiętników i książek poetki.

KONKURS
       W styczniu 2011 roku odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KRĄG”. Test konkursu konkursowy składał się z trzech części:
- historia Polski i jej znaczenie dla historii Europy,
- wiedza o Unii Europejskiej,
- historia regionu.
Ucz. klasy 6a Andrzej Sziler osiągnął bardzo dobry wynik zdobywając trzecie miejsce w województwie.
    Serdecznie gratulujemy wiedzy i zakończonego sukcesem uczestnictwa w konkursie.

KONKURS
    Praca plastyczna wykonana przez uczniów klasy III a zdobyła wyróżnienie na etapie ogólnopolskim w 11. edycji Międzynarodowego konkursu plastycznego organizowanego w ramach programu Bezpieczeństwo dla wszystkich.                            

RUCH DROGOWY
    24 marca b.r. w naszej szkole odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczenstwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnaziów.
Wyniki (szkoły podstawowe):
I m. - SP nr 8 (Karol Mruczyński, Paulina Klisowska, Marcin Izdebski)
II m. - KSP
III m. - SP nr 10
Najlepiej indywidualnie wypadł Karol Mruczynski z SP nr 8.
Wyniki (gimnazja):
I m. - Gim. nr 3 (Olaf Małek, Mateusz Miedziański, Mateusz Pihulak)
II m. - Gim. nr 1
III m. - Gim. nr 2
I miejsce indywidualnie wywalczył Mariusz Boguwolski z Gim. nr 2.
Gratulujemy i zyczymy sukcesów w dalszych zmaganiach!

LIGA MISTRZÓW
    Dnia 16 marca b.r. ucz. naszej szkoły Aleksandra Preisner i Barbara Kantorska uczestniczyły w finale Małej Ligi Mistrzów (Społeczne Gimnazjum). W części humanistycznej konkursu Ola zajęła 3 miejsce, Basia - bardzo dobry wynik.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
    14 marca odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III "O złote pióro Dyrektora Szkoły". Wszystkich zebranych powitał zespół wokalny "Kropla" przedstawieniem "Dlaczego warto czytać książki". Następnie uczestnicy udali się do sali komputerowej gdzie czekały na nich różnorodne zadania ortograficzne. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Po dogrywce tytuł LAUREATA otrzymała Katolicka Szkoła Podstawowa.
Gratulujemy!!!

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
     Dnia 11 maraca 2011 r odbyły sie szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Największą wiedzą i umiejęnościami praktycznymi wykazali się:
Karol Mruczyński z klasy VI a
Cezary Zduński z klasy VI b
Marcin Izdebski z klasy VI c
Paulina Klisowska z klasy V a.
     Uczniowie będą reprezenowli naszą szkołę w eliminacjach miejskichw dniu 24 marca.
Życzymy dalszych sukcesów!!!

KONKURSU SZTUKI EPISTOLARNEJ
Anna Szymańska ucz. kl. VI a została laureatką VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Epistolarnej "Ludzie listy piszą".
Gratulujemy !!!

TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
     1 marca b.r. uczniowie naszej szkoły: Karol Mruczyński, Wojtek Ganczar, Weronika Pernak z kl. 6a zajęli II miejsce w eliminacjach miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Ponadto Karol Mruczyński z kl. 6a wywalczył III miejsce w eliminacjach miejskich (poziom szkoły podstawowej) tego turnieju.
Gratulujemy!!!


TURNIEJ WIEDZY O ŻARACH
    W dniu 25 lutego Justyna Charkiewicz, Aleksandra Preisner z klasy VI a, Paulina Nowicka z klasy VI c godnie reprezentowały naszą szkołę w XIII Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Żarach. Swoją wiedzą pokonały wszystkie drużyny z innych żarskich szkół – zdobyły I miejsce. Do szkoły wróciły zadowolone z nagrodami, dyplomem i pięknym pucharem.
Gratulujemy wiedzy i znakomitego przygotowania się do Turnieju !!!

EKOÓSEMKA
    Nasza szkoła przystąpiła do projektu Drugie życie elektrośmieci. Utworzyliśmy zespół o nazwie Ekoósemka, którego opiekunem jest p. M. Hyska. W skład zespołu wchodzą: Paulina K., Marta M., Paulina P., Sandra P., Katarzyna K., Aleksandra Bo, Wiktoria P., Julia Z., Natalia P.,Sandra J.
    Startujemy w projekcie edukacyjnym organizowanym przez Europejską Platformę Recyklingu. Będziemy uczyły siebie i innych prawidłowego postępowania z bateriami, zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) oraz zorganizujemy zbiórkę tych elektrośmieci. Jako motto naszych działań przyjęliśmy znane powiedzenie: Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, my ją pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń. Aktualnie zbieramy informacje szkodliwości ZSEE i baterii i projektujemy nasze logo.

FINALIŚCI
    Paulina Nowicka z kl. 6c i Adam Pięta z klasy 5d będą reprezentować naszą szkołę w WOJEWÓDZKICH konkursach przedmiotowych 26 lutego i 5 marca.
Życzymy dalszych sukcesów!!!

BEZPIECZNE FERIE
    Uświadamianie uczniom zagrożeń i promowanie zachowań bezpiecznych w czasie wplnym - to temat spotkania uczniów klas I- III , które odbyło sie 26 stycznia 2011r w naszej szkole. Komisarz policji p. Sylwia Rupieta przypomniała zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw,bezpośrednich kontaktów z  innymi ludźmi i przy pomocy mediów.
    Tradycja szkolną stają się cykliczne spotania przed dłuższą przerwą w nauce spotkania uczniów klas I- VI z panią Sylwią Rupietą, która przypomina zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie, kontaktów internetowych i z nieznajomymi osobami. Informuje też o konsekwencajch łamania prawa.

DLA RODZICÓW
     Dnia 25 stycznia odbyło sie spotkanie dla rodziców klas VI ze specjalistami ds uzależnień. Temat spotkania to: "Rodzina wobec zjawiska uzależnień od alkoholu, tytoniu, dopalaczy i narkotyków". Prowadzący zwracał uwagę na właściwe postawy rodzicielskie, częsty kontakt z dorastającymi dziećmi. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zaintresowaniem rodziców. Po feriach odbędą sie spotkania z uczniami klas VI. BOHATER
    Jak podaje Gazeta Regionalna uczeń naszej szkoły Artur Kuźniak z kl. 5b wykazał się niezwykłą odwagą. Wraz z kolegą Michałem Łaskarzewskim pospieszyli na pomoc tonącemu Kacprowi pod którym załamał się lód. Dzięki szybkiej interwencji chłopców wszystko zakończyło sie szczęśliwie.

"Najlepsza część życia ludzkiego to małe,
bezimienne i zapominane akty dobroci i miłosci"
Słowa Wiliama Wordsworta stanowiły motto Dyplomu Uznania, który wraz z nagrodą zafundowaną przez dyrekcję szkoły Arturowi Kuźmiakowi za uratowanie życia młodszemu koledze. Jesteśmy dumni z młodego bohatera!

Uwaga! Zbliżają się ferie zimowe. Zachowajcie szczególną ostrożność! Unikajcie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne!!!

KONKURS MATEMATYCZNY "ALFIK"
    24 listopada 2010r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Alfik 2010. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach uzyskali:
- Kategoria „Skowronek”
Pawlikowski Paweł IIIc - 1 miejsce w województwie lubuskim i 85 w kraju
- Kategoria „Szpak”
Zinkiewicz Marek IVc - 8 miejsce w województwie lubuskim
- Kategoria „Jerzyk”
Pięta Adam Vd - 1 miejsce w województwie lubuskim i 203 w kraju

ZABAWA KARNAWAŁOWA
    Czas na zabawy karnawałowe. Nasi uczniowie bawili się 18 i 19 stycznia w godzinach popołudniowych. Była świetna muzyka, pokaz "zimnych ogni", poczęstunek i świetna zabawa.

SUKCES - JASEŁKA
    W piątek 14 stycznia b.r. w Sali Widowiskowej Luna odbył się XXI Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Grupa teatralna z naszej szkoły zaprezentowała się w spektaklu pt. "Betlejem" i zdobyła WYRÓŻNIENIE.

Gratulacje!!!

GÓRA GROSZA

    Zakończyła się ogólnopolska akcja "Góra grosza": w którą zaangażowani byli wszyscy uczniowie. Nazbieraliśmymy 816,07 zł. Tytuł Złotej Klasy otrzymała KLASA V D.
                          
Samorząd uczniowski składa wszystkim serdeczne podziękowania.

JASEŁKA
    W środę 22 grudnia odbyło sie uroczyste spotkanie uczniów z gronem pedagogicznym, a potem w świąteczny nastrój wprowadził nas występ dzieci z koła teatralnego, które przygotowały jasełka. Po złożeniu sobie życzeń światecznych uczniowie udali się do klas na KLASOWĄ WIGILIĘ.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY
    15 grudnia b.r. w Szkole Podstawowej nr 10 zorganizowano Międzyszkolny Konkurs Informatyczny dla klas V-VI. Nasi uczniowie: Karol Mruczyński, Emil Skrzypiec i Adam Pięta wywalczyli II miejsce. Ponadto Emil i Karol zajęli I miejsce w kategorii: Excel i Paint.
           Gratulujemy młodym informatykom!!!

NIEBEZPIECZNE ZABAWY
    Dnia 8 grudnia funkcjonariusze Straży Miejskiej w Żarach spotkały sie z uczniami klas I-VI. Tematem spotkań było niebezpieczeństwo zabaw petardami i matriałami pirotechnicznymi. Uczniowie zostali poinfomowani o konsekwecjach zdrowotnych i prawnych zabaw niebezpiecznymi środkami.

NAGRODY
    Uczennice - Nadia Romaniuk z kl.2b i Hania Żabicka z kl.3a zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Prędkość zabija! Włącz myślenie!”, zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Bezpieczeństwa Drogowego. Z tej okazji 8 grudnia szkoła gościła przedstawicieli Ministerstwa, którzy przyjechali wręczyć zwyciężczyniom dyplomy oraz nagrody.
ZIMA
    "Zima lubi dzieci najbardziej na świecie..." a w tym roku przyszła niespodziwanie szybko. Zabawy na śniegu i lodzie są przyjemne, ale nie zawsze bezpieczne. Co zrobić, aby pomóc sobie i innym, gdy już wpadniemy w tarapaty to temat spotkania z uczniami klas I- VI przprowadzonego przez ratowników WOPR. Pokazy ratownicze wszystkim podobały się. Mamy nadzieję, że nie bedziemy musieli wykorzystywać nabytych umiejętności.
REWIA
    7 grudnia byliśmy w Zielonej Góry na znanej z występów na całym świecie NOWOSYBIRSKIEJ REWII NA ŁYŻWOROLKACH. Kilkudziesięcioosobowa grupa ON ICE & ROLLRER SKATES w której gronie wykonawców znajduje się kilkunastu laureatów wielu międzynaro-dowych konkursów, przedstawiła piękne, barwne i pełne efektów specjalnych widowisko, oparte na znanej bajce Carlo Collodi'ego pt PINOKIO.

MIKOŁAJKI
    6 grudnia przezyliśmy najazd 183 małych adeptów do "Szkoły Mikołajów". Każdy mały Mikołajek zdawał test ze sprawności fizycznej m.in. przeciskanie sie przez komin, powożenie saniami, pogoń za uciejkającymi prezentami, itp. Wszyscy zdali egzamin i w nagrodę zostali obdarowani prezentami od Świętego Mikołaja.
        zdjęcia z imprezy w galerii: MIKOŁAJKI!

KONKURS PIOSENKI
    23 listopada w Zielonej Górze odbył się konkurs piosenki angielskiej "Singing is fun" w Zielonej Górze. Naszą szkołę, dla której był to debiut, reprezentowały Kamila Pok i Ola Kreczmer z kl. III b, a także Paulina Klisowska z kl. Va. Dziewczynki śpiewały utwory z repertuaru Oceany i filmu High School Musical. Jurorzy brali pod uwagę poprawność językową, muzykalność, wrażenia artystyczne i stopień trudności utworu. Bardzo udana impreza! STOP! PRZEMOCY!
    24 listopada 2010r. w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące działania z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Klasy 1-3 miały za zadanie przygotować szarfy z hasłami antyprzemocowymi oraz piosenkę/rymowankę antyprzemocową. Klasy 4-6 przygotowały plakaty anntyreklamujące przemoc oraz pantomimy, pt. „Widzę, reaguję na przemoc”. Uczniowie i wychowawcy spisali się na „medal”. Różnorodność prezentacji oraz precyzja ich przedstawienia świadczy o dużym zaangażowaniu uczniów. Działaniami kierowali wychowawcy świetlicy we współpracy z samorządem szkolnym.
        c.d. w galerii: Stop! Przemocy!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa (...)

L. Wiszniewski

      10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV-VI przygotowali przepiękne przedstawienie, które wzruszyło nas wszystkich. Dziękujemy!!!
KONKURS MIĘDZYSZKOLNY
    5 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs pod hasłem "Z Chopinem wygrywasz". I miejsce zdobyła nasza uczennica Paulina Nowicka z kl. 6c. Gratulujemy!!"

KONKURS-HALLOWEEN
    W piątek 5 listopada odbyło się rozstrzygnięcie wyników konkursu na najfajniejszą dynie halloweenową. Konkurs był organizowany przez świetlicę szkolną we współpracy z samorządem szkolnym. Wszystkie dynie były przepiękne, dlatego komisja oceniająca miała bardzo trudny wybór i poprosiła o pomoc uczniów. Uczestnicy zajęć świetlicowych wzięli udział w głosowaniu.
I miejsce Kuba Piskorowski 1c
II miejsce Bartek Kuczmarski 3b
III miejsce Nadia Romaniuk 2b
    Wygrani otrzymali dyplomy, natomiast wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali słodkie pyszności, które zafundował Pan Dyrektor.

HALLOWEEN
    27 października odbył się w naszej szkole konkurs na najlepsze przebranie na Halloween. Uczestnicy konkursu musieli się pokazać w swoich kostiumach i jednocześnie zaprezentować w języku angielskim. Zwyciężczynią została Paulina Nowicka z kl. VI c. Basia Kantorska z VI a i Marcin Izdebski z VI c zajęli II i III miejsce. Uczestnikom dziękujemy za świetną zabawę!

NAGRODZENI
    22 października odbyło się wręczenie nagród dla laureatów konkursu. W Woje-wódzkim Konkursie "Bezpieczne wakacje pędzlem malowane" zorganizowanym przez Komendę Policji w Gorzowie I miejsce zdobyła Julia Niedzielan z kl. 3a, wyróżnienie otrzymała Nadia Romaniuk z kl. 2b.
Laureatami szkolnego konkursu "Pomyśl zanim wyślesz" zostali:
Klasy III: Karolina Ruchniewicz, Julia Marciniszyn, Tamara Pers, Filip Kowalski, Kacper Maludy, Wojtek Terebiński, Gabrysia Muszka, Marta Gaca, Agata Rogalska
Klasy IV: 4b-praca całej klasy, Natalka Kopczyk z kl. 4a
Klasy V: Ania Paluch, Ola Stępień z kl. 5b
Klasy VI: Wiktoria Jankiewicz, Dawid Górski, Damian Przybyś, Partyk Szczerbiński, Krystian Janosz, Wojtek Ganczar, Radek Stępniak z kl. 6a oraz Patrycja Dropgosz, Ania Piórkowska, Karolina Pałys, Klaudia Jasińska z kl. 6b.
                          Serdecznie gratulujemy!

SPOTKANIE Z KOMISARZEM POLICJI
    W piątek 22 października odbyło się spotkanie ucz. kl. 4-6 z Komisarzem Policji. Spotkanie „Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne ze szczególnym zwróceniem uwagi na cyberprzestępstwa i cyberprzemoc" poprowadziła p. Sylwia z Komendy Policji w Żarach.

BEZPIECZNY INTERNET
    21 października 2010r., o godz. 16.30 w naszej szkole odbyły się spotkania - szkolenia dla NAUCZYCIELI I RODZICÓW na temat: "Dziecko wśród mediów czyli o konieczności edukacji medialnej w rodzinie i w szkole". Szkolenie przeprowadziła pani Małgorzata Więczkowska z Uniwerystetu Łódzkiego.


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODEWEJ
    Z okazji Święta Edukacji Narodowej życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty - pomyślności i samych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym.
    13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klas IV-VI przygotowali przepiękne przedstawienie, które wzruszyło nas wszystkich. Serdecznie dziękujemy w imieniu społeczności szkolnej.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
    8 października 2010r w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. Ślubowało 70 pierwszoklasistów. Pierwszaki złożyły ślubowanie, że będą dobrymi uczniami, będą szanować nauczycieli i kochać swoją ojczyznę.

KONKURS FOTOGRAFICZNY
    W sobotę 9.10.2010r. ogłoszono nazwiska laureatów i wyróżnionych uczestników V Otwartej Akcji Fotograficznej 24 sierpnia…w Żarach’’. W tym roku zdjęcia uczestników prezentowane są na stojakach na żarskim rynku. Uczeń klasy VI c – Wojciech Klisz został w tym konkursie wyróżniony. Gratulujemy!!! Zapraszamy na zwiedzanie wystawy. Jest bardzo ciekawa!

NA GRZYBACH
    Uczniowie klas: II a, II b i III a uczestniczyli w zielonej lekcji. Zajęcia połączone z grzybobraniem odbyły się w Borach dolnośląskich w okolicy Żagania. Wiadomości o grzybach, zdobyte w szkole, dzieci sprawdzały w praktyce. Pod okiem opiekunów uczniowie nazbierali mnóstwo dorodnych grzybów. Za wzorowe zachowanie w lesie i znajomość grzybów młodzi zbieracze otrzymali dyplomy „Króla grzybobrania”. Spotkanie zakończyło się zabawą przy ognisku, pieczeniem kiełbasek i degustacją gorącej grochówki.

WYCIECZKA ROWEROWA
    Klasa 4b na wycieczce rowerowej - 2.10.2010r.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
    26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji chętni ucz. kl. V i VI wzięli udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę o Europie. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące kultury, języków, obyczajów, stolic, flag i innych symboli europejskich krajów. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Adam Pięta, kl. V d
II miejsce – Aleksandra Preisner, kl. VI a
III miejsce - Maciej Koman, kl. VI c
Gratulujemy wiedzy! NAGRODA
    Nasza SZKOŁA otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Żary za bardzo dobre wyniki w Żarskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz godne reprezentowanie Miasta Żary na arenach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w roku szkolnym 2009/2010.

RADIO ZACHÓD W NASZEJ SZKOLE
    Dnia 21 września uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z dziennikarzami Radia Zachód. Panowie Zbigniew Roszczyk i Marek Turowski w ciekawy sposób rozmawiali na temat bezpiecznych zachowań dzieci w drodze do szkoły. Przygotowali liczne konkursy i upominki dla uczniów. Pierwszaki z ogromnym zainteresowaniem brały udział w zajęciach.

RAJD ROWEROWY
    18 września odbył się rajd rowerowy szóstych klas. Rajd zorganizowany został na podsumowanie przedsięwzięć ekologicznych, które były podejmowane przez cały tydzień od 13 do 18 września w naszej szkole. W rajdzie uczestniczyli wychowawcy szóstych klas oraz wychowawcy świetlicy. Uczniowie przejechali ośmiokilometrową trasę szlakiem "Czarnej Stopy". Odwiedzili "czerwoną" i "kamienną" wieżę. Wszyscy uczestnicy, zarówno ci duzi jak i ci mali, wrócili z lasu uśmiechnięci i zadowoleni. koniecznie musimy to powtórzyć;-)

KLASA IV b NA WYCIECZCE
    18 września kl. 4b wybrała się edukacyjną wycieczkę rowerową z Żar do Biedrzychowic i Bieniowa. Mimo kapryśnej pogody wszystkim dopisywał dobry humor. Urokliwą ścieżkę dydaktyczną z Biedrzychowic do Bieniowa pokonaliśmy już pieszo, zapoznając się z przyrodniczymi tablicami dydaktycznymi i z ciekawą historią wielu miejsc, m.in. stanęliśmy na dawnym grodzisku (z IX-Xw.) oraz w pobliżu ruin starego młyna. Punktem kulminacyjnym była Izba Dziedzictwa Narodowego, która powstała w Bieniowie z inicjatywy tamtejszych mieszkańców. Oglądaliśmy w niej dawne narzędzia rolnicze, makietę wspomnianego grodziska, wystrój izby niemieckiej i izby polskiej, piec chlebowy, stare zdjęcia dokumentujące życie mieszkańców na Kresach i po przybyciu na tzw. Ziemie Odzyskane.
    Wychowawca klasy dziękuje w tym miejscu grupie rodziców za pomoc w opiece nad dziećmi, a mamie Alinki za niezwykle ciekawą fotokronikę.
wych. kl. 4b I. Czajka

SZKOLNY TYDZIEŃ EKOLOGICZNY 2010
16 – 22 WRZEŚNIA
Hasła przewodnie tegorocznego Szkolnego Tygodni Ekologicznego:
„Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”, „Mądry transport – lepsze życie”
                    „;Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”
18 września odbył się SZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY
Klasy VI pod opieką wych. i rodziców wybrały na rajd rowerowy po Zielonym Lesie. Pozostałe klasy uczestniczyły w TURNIEJU EKOLOGICZNYM” .
Program Turnieju:
– część artystyczna Ekoturnieju.
– część sportowa Ekoturnieju.
– podsumowanie i prezentacja pomocy ufundowanych przez firmę REBA.
21 września – wtorek 13.00
Udział w zajęciach dydaktyczno – praktycznych organizowanych przez Zespół Szkół Samochodowych – „Mądry transport – lepszy klimat”

BEZPIECZNA DROGA
    Dnia 13 września 2010r. odbyło się spotkanie dla uczniów klas I na temat Bezpieczna droga z radami Spongeboba. Policjanci przypominali uczniom zasady jak poruszać się po drogach, bawić się, aby bezpiecznie dojść do szkoły i z niej wrócić. Policjantom "pomagał" znany bohater kreskówek Spongebob. Wszystkie dzieci zostały obdarowane przez policjantów drobnymi upominkami.
WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2010/2011
     1 września o godzinie 9.00. uczestniczyliśmy w inauguracji roku szkolnego 2010/2011. Dyrektor szkoły pan Tomasz Muńko serdecznie przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, grupę przedszkolaków oraz wielu rodziców towarzyszących swym pociechom. W uroczystości wzięli udział goście: p. Elżbieta Łobacz-Bącal i p. Wioletta Markulak.
    Drodzy uczniowie!
    Pragniemy, byście w szkole nie tylko zdobywali wiedzę teoretyczną, ale także rozwijali swoje zainteresowania i pasje. Życzymy wszystkim, by ten rok szkolny przyniósł wiele radości i sukcesów zarówno w życiu szkolnym, jak i osobistym.

    Po apelu wszyscy zgromadzeni udali się na otwarcie nowego PLACU ZABAW. Dzięki współpracy rodziców ze szkołą nasze dzieci mogą cieszyć się nowym nabytkiem. Przewodnicząca Rady Rodziców p. Izabela Zwierz poinformowała, że PLAC ZABAW został wybudowany z pieniędzy zebranych na Pikiniku z Chrobrym w roku ubiegłym.

SZKOLNE STYPENDIUM SOCJALNE
    U pedagoga szkolnego można pobierać wnioski o przyznanie szkolnego stypendium socjalnego w roku szkolnym 2010/2011.
    O stypendium przyznawane przez Burmistrza Miasta Żary mogą ubiegać się rodzice/ prawni opiekunowie uczniów zamieszkałych na terenie miasta. Należy spełnić następujące kryterium :
- dochód na członka rodziny nie przekracza 351 zł,
- w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub trwała choroba, wielodzietność,
- uczeń pochodzi z rodziny niepełnej.
    Wnioski wraz z załącznikami o wysokości dochodów należy składać w dniach od 6 do 15 września w wydziale Oświaty Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miejskiego w Żarach _ BOR- parter. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrzone.

POMOC DLA DZIECI
    Rodzice /prawni opiekunowie zainteresowani pomocą w dożywianiu refundowanym ze środków pomocy społecznej proszę o niezwłoczny kontakt z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w w Żarach

BEZPIECZNE KONTAKTY
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
Zadbaj, aby mieć przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi

ROK SZKOLNY 2010/2011