AKTUALNOŚCI...
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
        28 czerwca 2013r. o godz. 9.00 odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2012/2013.
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów oraz udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.       
KONCERT KLAS VI
    20 czerwca w naszej szkole odbył się koncert i dyskoteka tegorocznych absolwentów szkoły. Koncert przygotowany przez uczniów i wychowawców klas szóstych był podziękowaniem złożonym rodzicom i nauczycielom za trud wychowawczy. Uczniowie wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i sportowe. Rodzice i nauczyciele mieli szansę przeżyć satysfakcję i poczucie dumy z dobrze wypełnionego obowiązku. Młodzież wieczór zakończyła udaną zabawa dyskotekową. Inne zdjęcia z KONCERTU KLA VI w GALERII :)

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI
    W dniu 20 czerwca uczniów klasy 1a i 1c odwiedzili Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kunic. Ciekawie opowiadali dzieciom o swojej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy z jaką spotykają się na co dzień. Jednym z atrakcyjniejszych elementów tych odwiedzin było zwiedzanie samochodu strażackiego. Każde dziecko mogło obejrzeć go z zewnątrz, a także posiedzieć w środku. Na pewno po tym spotkaniu część chłopców zacznie marzyć o tym, aby zostać właśnie strażakiem. JA I TY - BEZPIECZNI W SZKOLE
    W ramach roku Bezpiecznej Szkoły nasza szkoła uczestniczyła w akcji "Ja i Ty - bezpieczni w szkole". Ministerstwo Edukacji Narodowej z Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. oraz kapituła akcji wyłoniło finalistów i laureatów akcji. Z radością i dumą informujemy, że otrzymaliśmy tytuł laureata. Nagrodę z rąk pani minister obiorą w Warszawie 26 czerwca pan dyrektor i pedagog szkolny.    Szkoła aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję pod nazwą "Bezpieczne wakacje". Podjęliśmy szereg działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym uczniom w czasie wolnym. Nasz trud został nagrodzony przyznaniem szkole certyfikatu Bezpieczne wakacje 2013.


KONKURS MATEMATYCZNY
    18 czerwca b.r. 29 ucz. kl. piątych uczestniczyło w Konkursie Matematycz-nym "Asy piątej klasy". Najwięcej punktów i ocenę celującą z matematyki uzyskali: Karolina Ruchniewicz 5a, Kamila Pok i Konrad Bienias 5b, Paweł Pawlikowski 5c. Gratulujemy!

ZIELONA SZKOŁA – POGORZELICA
    Drugi tydzień czerwca kl. 3a spędziła w Pogorzelicy, w ramach „zielonej szkoły”. Podczas pobytu dzieci odwiedziły Park Miniatur Latarni Morskich, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, latarnię Morską w Niechorzu, Multimedialne Muzeum na 15 południku. Oczywiście korzystały z kąpieli słonecznych i morskich.
BEZPIECZNE WAKACJE Z LUPO
    14 czerwca w Gorzowie Wlkp odbyło się podsumowanie XIV Wojewódzkiego Turnieju "Bezpieczne wakacje z LUPO" Piotr Pałęga z kl. 6a reprezentował powiat żarski i otrzymał wyróżnienie. Piotrek wykazał się umiejętnościami i wiedzą na temat cyberprzemocy, uzależnień, zdrowego stylu życia, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i jeździe w Miasteczku Ruchu Drogowego. Gratulacje!     W ramach akcji "Bezpieczne wakacje" odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielami Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji. LOT NA UWIĘZI
    Dnia 8 czerwca 2013r. w Gliwicach odbyły się 44 Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych. Uczennica klasy III c Jagoda Urbańska otrzymała tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych w klasie modeli akrobacyjnych na uwięzi F2B\M. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

POKAZ TALENTÓW
    3 czerwca w naszej szkole był dniem szczególnym. Zamiast lekcji z okazji Dnia Dziecka odbył się Festiwal Talentów. Uczniowie z klas I-VI mieli okazję zaprezentować się na scenie. Formy prezentacji były różnorodne: taniec, śpiew, gra na instrumentach, pokazy sportowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Rodzice i dziadkowie uczniów z kl. II c przygotowali na ten dzień szczególną niespodziankę. Zagrali spektakl „Bajki na wesoło”. Dzieci przyjęły ich entuzjastycznie. Dziękujemy! Inne zdjęcia z Festiwalu Talentów w GALERII :)

CZYTANIE
    Lena Brąś ucz. kl. Ib została Laureatką Plebiscytu Miejskiej Biblioteki Publicznej na najaktywniejszego czytelnika do lat 15 w roku szkolnym 2012/2013. Gratulujemy!

KONKURSY
    31 maja w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Dbam o piękno mojego Domu - Ziemi" zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. I miejsce i tytuł laureata zdobyła Amelia Nowak z kl. II b. Na zdjęciu Amelia i jej zwycięska praca. Gratulujemy!
    Michał Kłębukowski z kl. II c, Jagoda Urbańska z kl. III c, Agata Sobczak z kl. Vc reprezentowali naszą szkołę w występach artystycznych pod hasłem „ ”, które odbyły się w Gimnazjum nr 2 w Żarach w poniedziałek - 3 czerwca. Michał i Jagoda śpiewali piosenki a Agata grała na flecie poprzecznym. Gratulujemy! PROJEKT
    W ramach realizowanego projektu „Bez nałogów i w dobrym humorze” 28 maja 2013r. w Szkole Podstawowej nr 8 gościł kabaret profilaktyczny Grupa T z Torunia. Nasi uczniowie uczestniczyli w interaktywnym spektaklu Sieciaki. Widowisko to powstało we współpracy z "Fundacją Dzieci Niczyje", oraz portalu „Sieciaki” propagującego bezpieczeństwo dzieci w sieci. Poruszony został problem cyberprzemocy coraz bardziej powszechnego zjawiska wśród dzieci i młodzieży. Spektakl sfinansowany został ze środków finansowych MKRPA w Żarach. WYCIECZKA
    W dniach 27-29 maja ucz. kl. 3c i 5c udali się na wycieczkę z przygodą do Srebrnej Góry. Było wiele atrakcji: zjazd z mostu na linach, wspinaczka na ściankę alpinistyczną, strzelanie z łuków i z wiatrówek, jazda konna oraz wyprawa szlakiem sztolni dawnych kopalni srebra. DBAMY O NASZĄ PLANETĘ
   Nasza szkoła przystąpiła do ekologicznej akcji zorganizowanej przez Klub Obrońców Planety. Akcja miała na celu zbiórkę płyt CD/DVD, które zostaną poddane recyklingowi. Zgromadziliśmy 2406 płyt. Podsumowanie akcji:
I m. - kl. 5c uzbierała 1004 płyty,
II m. - kl. 1a z wynikiem 620 płyt,
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję :) WYCIECZKA
    Dnia 28 maja ucz. kl. 4-6 udali się w ramach projektu: „Poznajemy Sąsiadów zza Nysy” do Niemiec na wycieczkę. Zwiedzili fabrykę czekolady Confiserie Felicitas, Muzeum Rzemiosła i Przemysłu w Sagar. Zapoznali się z dawnym życiem mieszkańców tych terenów. KONKURS MIĘDZYSZKOLNY
    W dniu 24 maja ucz. z kl. 2a: Ewa Pająk, Łukasz Karolak, Sandra Seremak oraz Gabryś Mleczko z 2c brali udział w Międzyszkolnym Konkursie pod hasłem – „Ja Polak Europejczyk” zorganizowanym przez SP nr 1 w Żarach. Wykazali się wspaniałą wiedzą i umiejętnościami z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej zajmując w konkursie I miejsce. Gratulacje! WYCIECZKA - CYRKLAND
    24 maja uczniowie klasy Ib i IIb byli z wizytą w Cyrklandzie. Poznawali arkana sztuki cyrkowej podziwiając umiejętności artystów. Próbowali również własnych sił w akrobatyce. Natomiast 29 maja gościli na swoich lekcjach przedstawicieli Straży Pożarnej. KONKURS SYGNALISTYKI
    Ucz. kl. 5c Julia Kowal uczestniczyła w Wojewódzkim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej, który odbył się 11 maja w Przeborowie i zajęła II m.. Natomiast na Ogólnopolskim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej w w Goraju (18 maja) i zajęła IV m. Gratulacje!!!

KONKURS TANECZNY
    Ucz. Oliwia i Otylia Mielczarek kl. 5c tańczące w zespole tanecznym (kategoria do 12 lat)zostały LAUREATKAMI Wojewódzkiego Konkursu "Pro Arte. Gratulacje!!!

KONKURS - BEZPIECZNE WAKACJE Z LUPO
    Ucz. klasy 6a Piotr Pałęga zwyciężył w powiatowym turnieju "Bezpieczne wakacje z LUPO" zorganizowanym przez Komendę Powiatowa Policji w Żarach i sfinansowanym ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Piotr będzie reprezentował nasz powiat w turnieju wojewódzkim 14 czerwca w Gorzowie Wlkp. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! WYCIECZKA
    10 maja ucz. kl. 1 a wyjechali na wycieczkę do Niemiec. W Cottbus dzieci odwiedziły Park Branitzze słynnymi piramidami położonymi na niewielkim jeziorze oraz największy ogród zoologiczny w Brandenburgii, w Hornow zwiedzały fabrykę w której powstają „czekoladowe dzieła sztuki”. Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom zakupy słodkich upominków. KONKURS PLASTYCZNY – „MAGIC MOLLY”
    Uczniowie klasy 1a zdobyli I wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Magic Molly” zorganizowanym przez Wydawnictwo Znak Emotikon w Krakowie. Nagrodą jest zestaw książek o wartości 500 zł.
WYCIECZKA
    W dniach 15-16 maja 2013r. ucz. kl. 6c i 5a udali się na wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski zaczęli od Starego Rynku i Ratusza z koziołkami. Zwiedzili także Katedrę na Ostrowie Tumskim, jeździli kolejką nad Maltą. Zwiedzali też Nowe ZOO, Palmiarnię oraz Muzeum Uzbrojenia w Cytadeli. Na koniec bawili się w podróż do Afryki w Centrum Kultury Tropikalnej. Pogoda i humory wszystkim dopisały. KONKURS PLASTYCZNY
    Ucz. naszej szkoły licznie wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie organizowanym przez Polski związek Wędkarski. Wykonali prace plastyczne na temat "Czyste wody - zdrowe ryby". I miejsce zajął Wojtek Terebiński z kl. 5a, II miejsce Karolina Michta z kl. 6b. Gratulacje!!!

KONKURS MUZYCZNY
    Martynka Koman ucz. kl. II b z pasją rozwija swoje uzdolnienia muzyczne: w IV Prezentacjach Pianistycznych Najmłodszych "Zaczarowany Fortepian" zdobyła wyróżnienie; w szkolnym konkursie PSM "Miniatura" zdobyła I miejsce.

    Amelia Nowak, Julia Handzlik, Weronika Adamczyk, Ola Czajkowska, Kacper Starobrzyński, Jakub Kowalczewski z kl. II b to członkowie zespołu tanecznego "Hit", który promował naszą szkołę w Wiosennym Festiwalu Tańca w Czerwińsku.

    Wiktoria Poniewierka, Natalia Wisniewska, Zuzanna Gralewska ucz. kl. II b tańczą w zespole akrobatyczno-tanecznym "Iskierki". Zespół w Ogólnopolskim Polsko-Niemieckim Festiwalu Tańca w Żarach, w którym brało udział 75 zespołów tanecznych w kategorii wiekowej 9-11 lat zdobyła II miejsce.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GRAFICZNY
    Ucz. kl. 6b Alina Markulak została LAUREATKĄ międzyszkolnego konkursu "Moja rodzina" zorganizowanego przez SP nr 2 pod patronatem Burmistrza Miasta Żary. Alina wykonała logo "Żary miasto rodzinne" w programie graficznym.

Gratulacje!!!

KONKURS MATEMATYCZNY "KANGUR"
     W konkursie "Kangur" uczestniczyło 44 uczniów z naszej szkoły. Wysokie wyniki i wyróżnienia uzyskali:
klasa III - Porębska Paulinka, Glubisz Jakub, Jeziorny Mateusz,
klasa IV - Karkowski Przemek, klasa VI - Zinkiewicz Marek
Gratulujemy!!!
FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ
    10 maja 2013 roku w auli szkoły słuchaliśmy piosenek w wykonaniu uczniów klas VI-VI w ramach Festiwalu Piosenki Angielskiej. Udział wzięło 26 osób. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością piosenek w języku angielskim. Laureaci:
1. Diana Mościcka (5b)
2. Lorena Kamińska i Paulina Ściegienny (5c)
3. Agata Rogala, Marta Gaca, Ola Kreczmer i Zuzia Owczaryszek (5b) Sandra Żołądkowska, Natala Kopczyk, Paulina Gabryl (6a)
Gratulacje!!! MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
    7 maja 2013 roku odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy z cyklu „Czytanie z pasją” pt. „W krainie władcy wyobraźni” na podstawie książki J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Celem konkursu było m.in. rozbudzenie zainteresowania twórczością J. R. R. Tolkiena. Uczestnikami byli ucz. klas 4 – 6 żarskich szkół podstawowych. Jednym z zadań było przygotowanie stroju wybranej postaci z lektury i zaprezentowanie go. W trakcie imprezy ucz. odpowiadali na pytania z treści, rozwiązywali krzyżówki i kalambury. Wyniki konkursu:
I m. - Katolicka Szkoła Podstawowa, II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8,
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5, IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10, V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki. MAJÓWKA
    Michał Kłębukowski z kl. 2c zaśpiewał piosenkę "Słoneczko uśmiechnij się" podczas konkursu piosenki dziecięcej Europejskich Słonecznych Dni w naszym mieście.

SUKCESY W KONKURSACH
    Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Źródła energii odnawialnej". Karolina Lepko z kl. 5a zajęła II miejsce, a Karolina Michta z kl. 6b - wyróżnienie. Gratulacje!!!

ŚWIĘTA MAJOWE
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi RP
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    30 kwietnia odbył się uroczysty apel patriotyczny z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W apelu uczestniczyła cała społeczność uczniowska, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Program przygotowali ucz. klasy 6b oraz zespół wokalny "Kropla".
TURNIEJ ZAPAŚNICZY
    Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole odbył się Turniej Zapaśniczy im. Bolesława Chrobrego. W klasyfikacji drużynowej reprezentanci naszej szkoły zdobyli I miejsce. Zwycięstwo odnieśli: Arkadiusz Helman, Aleksander Płatek, Jakub Płatek, Bartłomiej Kuczmarski,Hubert Kucharski, Kamil Kaciniel, Mateusz Chudzik, Martyna Cieślak. Z okazji Turnieju przyznano tytuł Honorowego Sportowca UKS Bolko. Wyróżniono pierwszych medalistów mistrzostw Polski- Martynę Cieślak, Krystiana Drozdka oraz zdobywcę Pucharu Polski i wicemistrza międzynarodowych mistrzostw Polski Andrzeja Kmiecika. Zmaganiom zawodników przypatrywali się Starosta Powiatu Żarskiego Pan Marek Cieślak i zasłużony działacz Polskiego Związku Zapaśniczego p. Franciszek Dendewicz.

KONKURS "OJCOWIZNA"
    Dnia 26.04.2013r., został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczy Poznajemy Ojcowiznę. W kategorii prac indywidualnych uczniowie naszej szkoły zdobyli:
III miejsce – Alina Markulak za pracę Bukowina – kraina moich pradziadków.
Wyróżnienia: Wiktoria Miszczak za pracę Historia mojego dziadka Izydora,
Klaudia Trzak za pracę Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje,
Mateusz Polanowski za pracę Mój dom rodzinny, moja miejscowość,krajobraz i stan środowiska, Kamila Kaszuba za pracę Historia mojego dziadka Adama.
Gratulujemy!!!

UDZIAŁ W TURNIEJU - ZŁOTA NUTKA
     Dnia 24 kwietnia 2013r. uczniowie z klasy III c zdobyli I miejsce w międzyszkolnym turnieju „Złota Nutka”. Skład drużyny: Natalia Olczyk, Jagoda Urbańska, Wiktoria Chopcian, Emilia Gralewska, Jakub Piskorowski, Kacper Homeniuk, Sebastian Ciozda, Naomi Zwierz, Julia Mulawa, Gabrysia Matkowska. Serdecznie gratulujemy!

SPOTKANIA
    16 kwietnia odbyło się u nas w szkole spotkanie ucz. klas piątych z ucz. z partnerskiej szkoły z Landau-Gimnazjum. Wszyscy udali się na wycieczkę do Kronopolu gdzie zobaczyli, jak wygląda i jak pracuje tak duży zakład. Po obiedzie i krótkim odpoczynku był czas na rozgrywki sportowe: różne konkurencje sportowe w grupach i krótkie mecze w koszykówkę. Nie było przegranych – wszyscy wygrali. W międzyczasie był czas na rozmowy. Następne spotkanie za rok.
KONKURS
     Uczeń klasy VI a Piotr Pałęga został zwycięzcą szkolnych eliminacji konkursu "Bezpieczne wakacje z LUPO". Piotrek będzie reprezentował nasza szkołę w turnieju powiatowym organizowanym przez Komendę Powiatowa Policji w Żarach.

ŻUŻEL
    15 kwietni 2013 r. gośćmi w naszej szkole byli sławni żużlowcy: Andrzej Huszcza i Partyk Duda. Spotkanie uczniów ze sławnymi zawodnikami cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Każdy z uczestników spotkania starał się uzyskać autograf od naszych gości.
TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
    Drużyna w składzie: Miłosz Bielak - kl. Vb, Piotr Dzrzewiecki kl. Vc, Sebastaian Gubała kl. VI b zajęła Iii miejsce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Gratulacje!

RANKING
    Nasza szkoła uplasowała się na 15 miejscu w rankingu szkół podstawowych województwa lubuskiego ogłoszonym przez Gazetę Lubuską. W rankingu wzięło udział 299 szkół. Zajęliśmy najwyższą lokatę w naszym mieście wśród publicznych szkół podstawowych.
Cieszymy się z sukcesu!

KONKURS EKOLOGICZNY
    Dnia 9.04.2013 r. w Urzędzie Miejskim odbyło się rozstrzygniecie konkursu ekologicznego zorganizowanego przez Straż Miejską pod patronatem Burmistrza Miasta Żary pod nazwą Troszczę się o czystość swojego środowiska - Żary moje piękne miasto. Uczniowie wykonali prace z surowców wtórnych. Wyróżniono prace: Adama Milcza i Mateusza Chudzika z kl. IV b oraz Elizy Słobodzian z kl. Vc. Gratulacje!

KONKURS MIĘDZYSZKOLNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    W II Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego Master of English Zosia Wojtyś z kl. 6a zajęła I miejsce, Mateusz Pabich z kl. 6c - VI miejsce, a Dawid Wardęga z kl. 6b - VII miejsce. Gratulacje!

W SCHRONISKU
    8 kwietnia dzieci z kl. I a wybrały się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Dzieci przekazały dary i słuchały informacji o zwierzętach w schronisku, ze zwrócenie uwagi na los zwierząt.
SPRAWDZIAN ZEWNĘTRZNY KL. VI
        4 kwietnia ucz. klas VI uczestniczyli w testach sprawdzających stopień opanowania przez nich umiejętności i wiadomości w szkole podstawowej. Uzyskane wyniki dostarczą uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach w nauce.


    Z okazji świąt Wielkanocnych
życzymy słonecznych, ciepłych,
pełnych radosnych nadziei dni,
smacznego święconego
oraz mokrego śmigusa-dyngusa.CZARODZIEJKA FLETU
    W dniu 27.03.2013 r. odbył się I Lubuski Przegląd Najmłodszych Klas Fletu "Czarodziejski Flet". Organizatorem konkursu była Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Międzyrzeczu. W kategorii I LAUREATKĄ została, zdobywając tytuł "Czarodziejki Fletu" Agata Sobczak z kl. Vc.
autor zdj. Marta Słonika

BEZPIECZEŃSTWO
    Tradycją szkoły stały się spotkania w czasie poprzedzającym dłuższe przerwy w nauce. 27 marca uczniów naszej szkoły odwiedził dzielnicowy i pani inspektor Straży Miejskiej. Tematem pogadanek było przypomnienie bezpiecznego zachowania się w czasie wolnym, zabaw w lany poniedziałek i żartów prima aprilisowych. Goście złożyli uczniom życzenia świąteczne i przekazali drobne upominki.

ZAJĄCZEK
Uczniowie klasy 1 a ostatnim dniu nauki przed wiosenną przerwą świąteczną szukali zajączka. Aby go znaleźć, musieli otrzymać kilka wskazówek. A, z nimi nie było tak łatwo. Jednak, gdy zajączek został odnaleziony, radość była ogromna. Mamy nadzieję, że ta tradycja na zawsze wpisze się w kalendarz naszych klasowych uroczystości.
WYRÓŻNIENIE
    Jury konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” organizowanego w ramach 13. edycji programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” złożone z przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, itp. przyznało wyróżnienie kampanii społecznej przygotowanej i przeprowadzonej przez uczniów i wychowawców klas I b i II b.
Relację z kampanii można podejrzeć na YouTube (Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich SP 8).

WYCIECZKA
    26 marca ucz. z klas V wybrali się do Niemiec na coroczne spotkanie w ramach współpracy szkół z uczniami z Gimnazjum Landau z Weisswasser. Tym razem uczniowie spotkali się w Rohne, w Muzeum Serbo-Łużyczan – Njepila-Hof gdzie zapoznali się ze zwyczajami Serbo-Łużyczan, poznali ich język oraz, jak żyli dawniej. Był czas na rozmowy w 3 językach, malowanie jajek techniką woskową, nauka serbo-łużyckiej piosenki: „Stup dalej, stup dalej, a hobroć se tak”. Pełni wrażeń wrócili do domu życząc sobie Wesołych Świąt Wielkanocnych – Frohe Ostern.
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
    25 marca gościliśmy w szkole przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Goście podziwiali prezentacje artystyczne w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów. Po występach nastąpiło zwiedzanie szkoły i udział w przygotowanych przez uczniów i nauczycieli "niespodziankach".       Zdjęcia wykonali ucz. koła fotogfaficznego:Kasia Żebrowska i Dawid Czubak
                          Inne zdjęcia w galerii :)

LUBUSKI KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ

    W Lubuskim Konkursie Grafiki Komputerowej na rok 2013 dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych ucz. klasy VI b Karina Krawczyk zdobyła tytuł LAUREATA. Karina wykonała pracę w programie graficznym na temat "Moje marzenie".
                      Gratulujemy!


BALLADYNA 3013
    22 marca zespół teatralny "Ósemka" wystąpił w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych Balladyna 2013, który odbył się w Lunie. Nasi uczniowie zaprezentowali się w spektaklu Nowy w Bajkowym Lesie.
POWITANIE WIOSNY
    21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Świętego Patryka. Klasy IV-VI wysłuchały prezentacji na temat Dnia Świętego Patryka i wykonywały mini-projekty na temat wiosny i Irlandii, które następnie prezentowały swoim kolegom i koleżankom. W konkursie plastycznym na najładniejszego Leprechauna - irlandzkiego skrzata dla kl. I-III przyznano trzy równorzędne wyróżnienia: Oliwii Morawskiej z kl. I b, Natalii Wiśniewskiej z kl. II b i Martyny Wiśniewskiej z kl. III a - dziewczynki otrzymały "zielone upominki" za przepiękne podobizny skrzatów.              Zdjęcia z imprezy integracyjnej POWITANIE WIOSNY w galerii


KONKURS SZKOLNY
    18 marca odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla kL. IV-VI. Ucz. musieli wykazać się znajomością flag, symboli czy zwyczajów. Pierwsze miejsce zajął Piotr Wroczyński z kl. V c. Drugie miejsce ex aequo przypadło Kamili Pok z kl. V b, Elizie Słobodzian z kl. V c i Zofii Wojtyś z kl. VI a, natomiast trzecie Konradowi Bieniasowi z kl. V b. Gratulujemy!

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
    Drużyna w składzie: Milosz Bielak - kl. Vb, Piotr Dzrzewiecki kl. Vc, Sebastaian Gubała kl. VI b zajęła I miejsce w eliminacjach miejskich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Indywidualnie Sebastian Gubała zajął I miejsce w kategorii szkół podstawowych. W nagrodę otrzymał rower ufundowany przez Burmistrza Miasta Żary.

MISTRZ ANGIELSKIEJ ORTOGRAFII
    1 marca odbył się w naszej szkole konkurs "Zostań Mistrzem Angielskiej Ortografii", w którym uczestniczyli uczniowie klas piątych. Tematem przewodnim były angielskie nazwy zwierząt. Ucz. mieli do rozwiązana krótki test sprawdzający ich wiedzę z zakresu nazw zwierząt, a punktowane były tylko odpowiedzi poprawne ortograficznie. Szkolnym Mistrzem Angielskiej Ortografii został Dawid Cybulski z kl. V c. Drugie miejsce zajęła Kamila Pok z kl, V b a trzecie Karolina Lepko z kl. V a. Gratulujemy!

TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
    W miejskich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Zespół ucz.: Paweł PawlikowskiPiotr Drzewiecki z kl. Vc, Miłosz Bielak z kl. Vb wywalczyli II miejsce (drużynowo), ponadto Paweł Pawlikowski zdobył III m. (indywidualnie).
Gratulacje!

KONKURSY
    Kornelia Grzelczak ucz. kl. II b zdobyła I miejsce na szczeblu ogólnopolskim w Międzynarodowym Konkursie Młodych Artystów FAI ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Praca Kornelki będzie reprezentowała Polskę w Międzynarodowym Konkursie w Szwajcarii.

    Krzysztof Porębski ucz. kl. II b rozpoczął naukę w szkole jako 6-latek. Z dużym powodzeniem wziął udział w konkursie "Mam 6 lat" ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Decyzją komisji konkursowej Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. jego praca pt. "Czego się uczę w szkole" została wytypowana do etapu ogólnopolskiego.

KONKURS PRZEDMIOTOWY
    Alina Markulak z kl. 6b została LAUREATKĄ konkursu przedmiotowego z języka polskiego na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy!!!
KONKURS
    Oliwia Mądryk ucz. kl. II b uzyskała tytuł laureata I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Lalka Szmacianka" zorganizowanego przez Pałac Młodzieży w Koszalinie. Gratulacje!

     DBAMY O NASZĄ PLANETĘ
Ucz. z kl. 5c zapraszają wszystkie klasy I-VI do udziału w szkolnym konkursie: Zbieramy płyty CD/DVD. Każda płyta CD/DVD rozkłada się ponad 1000 lat. Nie wyrzucajcie ich do śmietnika. Wszystkie bezużyteczne płyty prosimy przynieść do szkoły. Klasa, która zbierze największa ilość płyt otrzyma nagrodę - niespodziankę Płyty zbieramy przez 2 miesiące od 1 marca do 30 kwietnia. Uwaga! Zaczynamy już od dzisiaj:)
      Kolaż wykonali ucz. koła fotogfaficznego: Piotr Wroczyński i Dawid Czubak

KONKURS CZYTELNICZY
     28 lutego 2013 r. odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytelniczy dla klas V Z mitologią za pan brat. Każdą klasę reprezentował trzyosobowy zespół. Uczestnicy musieli np. rozwiązać krzyżówkę, rozpoznać bogów mitologicznych, wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych z mitologii. Wyniki konkursu:
I m. – kl. Vc – Dawid Cybulski, Marek Preisner, Piotr Wroczyński
II m. – kl. Va – Kornelia Biskowska, Filip Kowalski, Karolina Lepko
III m. – kl. Vb – Aleksandra Kreczmer, Karolina Łapczyńska, Kamila Pok
TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
W eliminacjach szkolnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym wzięli udział uczniowie klas V i VI. Turniej składał sie z II części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test wiadomości o ruchu drogowym, drugi to cześć praktyczna: pierwsza pomoc przedmedyczna, tor sprawnościowy, jazda w Miasteczku Ruchu Drogowego. Zwycięzcami etapu szkolnego zostali:
I m. Miłosz Bielak z klasy Vb,
II m. Sebastain Gubała z klasy VI a
III m. Piotr Drzewiecki z klasy Vc
IV m. Natalia Stepień z klasy Va.
Uczniowie będą reprezentować szkole w eliminacjach międzyszkolnych RD.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE
    26 lutego w ramach Tygodnia pomocy ofiarom przestępstw pracownicy Zespołu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych Powiatu Żarskiego przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla uczniów klas VI na temat: Przemoc rówieśnicza- formy i sposoby radzenia sobie.
.
PIERWSZA POMOC
    Od 25 lutego w szkole rozpoczęły się zajęcia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczniowie z klas I- VI mają szanse poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. W sposób bardzo ciekawy i dostosowany do umiejętności i możliwości uczniów zajęcia prowadzi pan asp. sztab. Mariusz Morawski - funkcjonariusz Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żarach , a w szkole tata uczennicy klasy I b. Mamy nadzieję, że nabywane umiejętności pomogą w rozwiązaniu problemów jakie przynosi życie, obyśmy tylko niezwykle rzadko musieli z nich korzystać.

LEKCJA OTWARTA
    "Mała Ojczyzna" to miejsce, gdzie żyjemy, uczymy się i pielęgnujemy nasze tradycje, obyczaje i język. Górale Czadeccy, goście spotkania zorganizowanego przez klasę II b, dali nam tego wspaniały przykład. Mogliśmy podziwiać góralskie stroje, poznaliśmy tradycyjne góralskie tańce i piosenki. Mieliśmy okazję nauczyć się tańca "Jasio" oraz spróbować swoich sił w pisaniu woskiem świątecznych jaj.

STOP PIRATOM DROGOWYM
    Happening pod takim hasłem zorganizowali ucz. kl. I b i II b. Akcja była podsumowaniem projektu "W świecie dorosłych chcę czuć się bezpiecznie". Dzieci wykrzykując przygotowane hasła, przebrane za auta pokazały, że idąc do szkoły muszą przejść przez ruchliwe ulice i chcą się czuć bezpiecznie. Znaki drogowe "krzyczały" - niosąc prośbę i przesłanie do kierowców, aby zawsze na drodze zachowywali szczególną ostrożność. Działania zostały zgłoszone do międzynarodowego programu edukacyjnego "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich".

KONKURSY PRZEDMIOTOWE
     Alina Markulak z kl. 6b, Dawid Wardęga 6b, Mateusz Pabich 6c to nasi uczniowie, którzy zostali laureatami w rejonowym konkursach przedmiotowym z historii. Ponadto Alina Markulak z kl. 6b wywalczyła tytuł laureata w rejonowym konkursie przedmiotowym z języka polskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KAMPANIA SPOŁECZNOŚCIOWA
    Mateusz Wawrzyniak - uczeń klasy II b został "twarzą" kampanii społecznościowej propagującej badania profilaktyczne przeciwko rakowi. Kalendarze z jego wizerunkiem będzie można zobaczyć w przychodniach w całym kraju. Na zdjęciu Mateusz z mamą i siostrą oraz zwycięska praca.
KONKURS RECYTATORSKI
    Uczniowie: Michał Kłębukowski z kl. 2c i Natan Zwierz z kl. 5c uzyskali wyróżnienie na eliminacjach miejskich Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Gratulacje!


WALENTYNKI
    14 lutego, obchodzimy od niedawna nowe dla naszej kultury święto - Walentynki. Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości, sympatii. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. Życzymy wszystkim UDANYCH WALENTYNEK:)

BAL KARNAWAŁOWY
    W poniedziałek i wtorek 11-12 lutego b.r. odbyły się bale karnawałowe dla klas młodszych i starszych. Dobra muzyka, świetny nastrój sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili.                             Zdjęcia z balu klas I-III w galerii: BAL 2013


XIV EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO MAT
    XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Mat 2013”. W naszej szkole najlepsze wyniki uzyskali:
Klasy III:
Porębska Paulina IIIb - 1 m. w woj.
Wojciechowska Julia IIIa - 2 m. w woj.
Walczak Katarzyna IIIa -3 m. w woj.
Klasy IV:
Karkowski Przemek IVa - 1 m. w woj.
Dereziński Dawid IVb - 2 m. w woj.
Pięta Marek IVb - 3 m. w woj.
Klasy V:
Pawlikowski Paweł Vc - 1 m. w woj.
Mielczarek Oliwia Vc - 2 m.w woj.
Pok Kamila Vb -3 m. w woj.
Klasy VI:
Pabich Mateusz VIc - 1 m. w woj.
Gubała Sebastian VIb - 2 m. w woj.
Wardęga Dawid VIb -3 m. w woj.
Gratulacje!

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
    Dnia 7 lutego 2013r. w auli szkoły odbyły się eliminacje szkolne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria (kl. I – III) i II kategoria (kl. IV – VI). Wzięło w nich udział 52 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Dziecięcym prezentacjom przysłuchiwało się jury, które spośród wszystkich uczestników nominowało 4 recytatorów do eliminacji miejskich z każdej grupy wiekowej.
Nominowani: Jakub Mysiorek z 1b, Michał Kłębukowski z 2c, Nikola Krasowska z 3a, Julia Mulawa z 3c, Natan Zwierz z 5c, Klaudia Trzak z 6c, Sandra Żołądkowska z 6a, Karolina Michta z 6b.
    Eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się w dniach 14 i 15 lutego 2013r. w sali widowiskowej Luna.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! MIĘDZYSZKOLNY KONKURS DBI 2013
    5 lutego 2013 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkursu DBI 2013.Na uroczystość przybyli: Zastępca Burmistrza Miasta pan Edward Łyba, p. Sylwia Tyburska z Komendy Powiatowej Policji, p. Barbara Pieszak z Poradni Psych. Pedagog. Temat przewodni DBI 2013 to prawa i obowiązki cyfrowego obywatela, który ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, nauki, zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Ucz. wykonali prace w 2 kategoriach: plakat i prezentacja komputerowa. Dyr Tomasz Muńko wręczył nagrody, medale, dyplomy i podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu oraz dla nauczycieli, którzy kierowali pracą uczniów. Pieniądze pozyskano ze środków Komisji do Spraw Alkoholowych. Uroczystości towarzyszył występ teatrzyku Eko Cwaniak.
    Laureaci (prezentacja komputerowa):
Mielniczyn Emil, Piotr Bednar SP10, Białek Dominika SSP, Stankiewicz Angekika SP1, Bernat Nadia SP2, Miłkowska Aleksandra SP5, Motyl Joanna SP8.
Laureaci (plakat):
Sara Tatczyk SP3, Zuzanna Sławska SP10, Wiktoria Kamińska SP5, Kamila Pok, Karolina Łapczyńska SP8. KONKURS MATEMATYCZNY "ALFIK"     XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Matema-tycznego „Alfik 2012”;(z dnia 28XI)). W naszej szkole najlepsze wyniki uzyskali:
Klasy III: Wojciechowska Julia IIIa - 4 m. w woj. lubuskim
Porębska Paulina IIIb - 5 m. w woj. lubuskim
Jeziorna Zuzanna IIIa -18 m. w woj. lubuskim
Klasy IV: Karkowski Przemysław IVa - 30 m. w woj. lubuskim
Klasy V: Słobodzian Eliza V c - 19 m. w woj. lubuskim
Pok Kamila V b - 20 m. w woj. lubuskim
Klasy VI: Zinkiewicz Marek VIc -8 m. w woj. lubuskim
Pabich Mateusz VIc - 16 m. w woj. lubuskim
Derezińska Oliwia VIa - 17 m. w woj. lubuskim
Gubała Sebastian VIb - 19 m. w woj. lubuskim
Gratulacje!

XXIII WOJEWÓDZKIE SPOTKANIA GRUP KOLĘDNICZYCH I JASEŁKOWYCH
    Uczniowie z kl 6b otrzymali wyróżnienie w XXIII Wojewódzkim Spotkaniu Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Sulęcinie. Gratulujemy!

WSPOMNIENIA Z FERII ZIMOWYCH

WYCIECZKA DO CZECH
    Podczas ferii zimowych niektóre dzieci skorzystały z wyjazdu do Czech, gdzie oprócz zwiedzania, mogły rozkoszować się zjazdami na nartach i na snowboardzie. W górach jak zawsze - pięknie i wesoło. MALI DETEKTYWI
    Uczniowie klas III wzięli udział w obozie detektywistycznym zorganizowanym w szkole przez Komendę Powiatową Policji i Straż Miejską w Żarach. Kandydaci na młodych detektywów przez 5 dni poznawali prace policji różnych wydziałów, uczyli się bezpiecznych zachowań w trudnych sytuacjach, poprzez gry i zabawy ruchowe rozwijali sprawność fizyczną. 23 uczestników obozu zdobyło legitymacje detektywa i liczne atrakcyjne nagrody za zwycięstwo w różnego rodzaju konkursach. Dla wszystkich był to czas dobrze spędzony w gronie przyjaciół.
BEZPIECZNE FERIE
    Ferie to czas wypoczynku i zabaw zimowych. Zanim oddamy się beztrosce, zadbajmy o to, by powrócić bezpiecznie i zdrowo z wypoczynku, przywożąc do domu dobra kondycję i wspaniały humor.
Bezpieczne kontakty
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
Zadbaj, aby mieć przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi

O BEZPIECZEŃSTWIE
    Zbliżające się ferie to dobra okazja do zabawy - ale bawić się trzeba "z głową". Uczniowie klasy II b, w ramach projektu "W świecie dorosłych chcę czuć się bezpiecznie", przygotowali teatrzyk edukacyjny pt. "Przygody Wacka". Na spektakl zaprosili młodszych kolegów z klas pierwszych i grupy "0" . Bohaterowie opowiadania przypominali maluchom zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia, a zwłaszcza zasady dotyczące zachowania się na drogach oraz kontaktów z nieznajomymi. MIEJSKI KONKURS EKOLOGICZNY
    10 stycznia w Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste podsumowanie Miejskiego Konkursu Ekologicznego „ Rady na odpady, - a segreguję, a ty? Ty też zbieraj selektywnie”, ogłoszonego przez Burmistrza Żar.
    Na spotkaniu naszą szkołę reprezentowało aż 21 uczniów z klas I-III. Nagrody zdobyli: Natalia Mencel kl.Ia, Agata Baran kl.IIb, Gabriel Mleczko kl.IIc, Jakub Głubisz kl.IIIa Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione prace można było obejrzeć na wystawie w sali konferencyjnej Urzędu. Gratulacje!

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I NA CZYTELNIKA
    9 stycznia odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystości towarzyszył występ zespołu wokalnego „Kropla”. Ponadto nowi czytelnicy zapoznali się z regulaminem biblioteki i układem księgozbioru. Na koniec każdy uczeń wypożyczył książki na ferie zimowe.

KONKURS CZYTELNICZY KL. III
    9 stycznia 2013 roku odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytelniczy dla klas III pt. „Zwiedzamy świat z Koziołkiem Matołkiem”. Celem jego było wykorzystanie tekstu literackiego do nauki i zabawy. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: s. Inga i p. Maria Woroniec. Każdą klasę reprezentował trzyosobowy zespół. Uczniowie odpowiadali na pytania z treści, rozwiązywali krzyżówkę i zadanie matematyczne, zaznaczali na mapie kierunki geograficzne oraz bawili się w „podkuwanie koziołka”. Wyniki konkursu:
I miejsce – klasa III a ( Jagoda Kołacz, Adrianna Krupa, Mateusz Jeziorny),
II miejsce – klasa III c (Wiktoria Chopcian, Gabriela Matkowska, Natalia Olczyk),
III miejsce – klasa III b (Nikola Dzierybko, Paulina Porębska, Patryk Oksiak).

BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW - KONKURS
    7 stycznia uczniowie klas I- VI uczestniczyli w spotkaniu z ratownikami WOPR i Straży Miejskiej. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. W czasie spotkania ratownicy WOPR zaprezentowali sposoby udzielania pomocy osobom,którym grozi niebezpieczeństwo w czasie zabaw na lodzie. Obyło się również podsumowanie konkursu plastycznego "Bezpieczne ferie zimowe- bezpieczny lód". Na konkurs wpłynęło 93 prace plastyczne. 28 uczestników zostało nagrodzonych medalami i pamiątkowymi dyplomami.

XXIII POWIATOWE SPOTKANIA GRUP KOLĘDNICZYCH I JASEŁKOWYCH
    4 stycznia 2013 roku odbyły się w sali Luna XXIII Powiatowe Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Zespół z naszej szkoły wywalczył I miejsce i będzie reprezentował nasze miasto w wojewódzkim przeglądzie w Sulęcinie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
WARSZTATY
    Nauka w szkole najczęściej kojarzy się z książką i tablicą. Mini warsztaty cukiernicze w klasie II b pokazały, że niektóre umiejętności i wiedzę najlepiej zdobywa się w praktyce. Może było trochę bałaganu - ale jeszcze więcej radości.
KONKURS MATEMATYCZNY
    4 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbył się Rejonowy Konkurs z Matematyki. 154 uczniów z powiatu żagańskiego i żarskiego walczyło o wejście do finału wojewódzkiego. Czekamy na wyniki konkursu:)

NOWY ROK 2013
W Nowym Roku 2013 - życzymy wszystkim szczęścia, zdrowia, radości, spełniania marzeń, pomyślności oraz siły i energii do realizacji nowych pomysłów.

GÓRA GROSZA
    Od 26 listopada do 7 grudnia społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA”. To już XIII edycja, której celem było pozyskanie środków dla dzieci wychowujących się poza rodziną. Akcja była przeprowadzona poprzez zbiórkę monet od 0,01 zł do 5 zł. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
    W naszej szkole w akcji wzięło udział 14 klas. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Łącznie zebraliśmy 26.620.00 monet, co daje kwotę   W naszej szkole akcja miała również charakter konkursu. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom udziału.
I miejsce - klasa I a
II miejsce - klasa I b
III miejsce - klasa 3b i 3c
    Pieniądze zostaną przekazane stowarzyszeniu „Nasz Dom”. Dziękujemy!

    Nasza koleżanka Hanna Stankiewicz wych. kl. I a zajęła II miejsce w plebiscycie Super Belfer zorganizowanym przez Gazetę Regionalną.
Gratulujemy :)
JASEŁKA
    Wszyscy lubimy oglądać jasełka. W tym roku w jasełkach dla całej społeczności szkolnej wystąpili ucz. z klasy 6b. Po raz kolejny zobaczyliśmy piękny spektakl, który ukazał, co w życiu każdego człowieka jest ważne.

TABLICA INTERAKTYWNA
    Szkoła nasza została uhonorowana przez Burmistrza Miasta Żary dyplomem za zaangażowanie w kształtowanie postaw ekologicznych i w uznaniu działań na rzecz środowiska. Nagrodą jest tablica interaktywna. Wręczeniu nagrody towarzyszył wspaniały występ uczniów z kl. 2b.
UROCZYSTOŚĆ
    4 grudnia nastąpiło uroczyste "otwarcie" naszej szkoły po termomodernizacji. Przybyli do nas Burmistrz Miasta Żary pan Wacław Maciuszonek, Zastępca Burmistrza Miasta pan Edward Łyba, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury pani Elżbieta Maj, Kierownik Delegatury pani Teresa Przychodzeń oraz radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Podczas uroczystości dyrektor Tomasz Muńko wręczył dyplomy podziękowania za okazaną szkole pomoc.
KONKURSY
    Dnia 6 grudnia 2012 roku został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Poznajemy Ojcowiznę Kresową i Budujemy Makiety Zabytków Kresowych. Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami drugiego i trzeciego miejsca. Alina Markulak z kl.VI b zdobyła II miejsce za wykonanie pracy - makiety "Kościół i klasztor o. dominkanów we Lwowie", a Karolina Łapczyńska z kl. Vb - III miejsce za makietę "Bazylika Archikatedralna w Wilnie".     Ucz. kl. VI a Martyna Cieślak osiągnęła znaczący sukces. W Mistrzostwach Polski Młodziczek i Młodzików w zapasach- styl wolny zdobyła I miejsce.

    Drużyna w składzie: Jakub Pawlaczyk z kl. IV, Miłosz Bielak z kl. V i Alina Markulak z kl. VI reprezentowała szkołę podczas rejonowych eliminacji "W Europie jeździmy bezpiecznie", które odbyły się 1 grudnia 2012 r. w Zespole Szkół w Trzebielu.

    W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Anioły są takie..." pracę Julii Handzlik z klasy II b zakwalifikowano do udziału w wystawie pokonkursowej.
    Weronika Adamczyk z klasy II b jest laureatką X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Ozdoba choinkowa" zorganizowanego przez Klub Kultury ZASTÓW w Warszawie. Jej praca, wykonana z materiałów ekologicznych, została nagrodzona III miejscem w kategorii klas I-III.

    Jan Kozaczyński z kl. II b zyskał uznanie jurorów III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Przyroda polska - zwierzęta". Jego grafika zdobyła wyróżnienie.

Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!


BEZPIECZEŃSTWO
    Może być zwyczajnie albo na wesoło, ale najważniejsze abyśmy byli widoczni na drodze. Uczniowie klasy Ib i II b wykazali się dużą kreatywnością projektując "odblaskowe kreacje". W holu szkoły można obejrzeć kampanię reklamową propagującą bezpieczeństwo dzieci na drogach. Uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice zostali obdarowani znaczkami odblaskowymi. W SCHRONISKU
    Uczniowie kl. Ib zebrali znaczną ilość smakołyków, zabawek oraz kocyków, które zawieźli do schroniska. Przy okazji wizyty w schronisku dzieci postanowiły zrobić jeszcze jedną przyjemność pieskom i zabrały je na spacer.
NASZA SZKOŁA W OBIEKTYWIE
    Uczestnicy koła fotograficznego z kl. 5c: Eliza S., Piotr D., Piotr W., Paweł F., przedstawiają nasza szkołę po remoncie (23 i 30 listopada 2012r.).
ANDRZEJKI
    28 listopada 2012 r. uczniowie kl. 4-6 uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. Każda z klas z pomocą rodziców zorganizowała poczęstunek w klasie i wróżby. Na sali gimnastycznej wszyscy doskonale bawili się w rytm muzyki dyskotekowej. Do zobaczenia za rok:).
                                  Inne zdjęcia z andrzejek - w galerii.

KONKURS
    20 listopada 2012 r. w Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste podsumowanie kampanii antynarkotykowej. Zespół teatralny "Dzieciaki z Ósemki" oraz zespół wokalny "Kropla" zaprezentowały muzyczną bajkę pt. "O kocie, co palił fajkę". Nagrody w konkursie plastycznym otrzymały: kl. 1-3: I m. - Nadia Romaniuk, III m.- Oliwia Nikiforuk, wyróżnienia: Mateusz Wawrzyniak, Klaudia Binkowska, Weronika Adamczyk, Amelka Nowak.
W kategorii klas IV -VI: II m. - Anita Kwiatkowska, III m. Borys Miller, wyróżnienia: Karolina Michta, Marka Preisner. W nagrodę szkoła otrzymała trzy zestawy piłek, które zostały przekazane na zajęcia w-f.


    W naszej szkole odbywał się kurs obsługi komputera dla osób powyżej 50 roku życia. 20 i 21 listopada pożegnaliśmy dwie grupy seniorów, które od października uczyły się z nami obsługi komputera. Będziemy bardzo miło wspominać wszystkich uczestników i pozostajemy w kontakcie mailowym!
ŚLUBOWANIE
    13 listopada 2012 - Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci do braci uczniowskiej. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Elżbieta Maj, Dyrektor szkoły pan Tomasz Muńko, Wicedyrektor pani Barbara Brzezińska, rodzice, nauczyciele oraz przedszkolaki
BEZPIECZEŃSTWO
    Uczniowie z klasy II b wraz z młodszymi kolegami z I b dbają o bezpieczeństwo swoje i innych. Podczas wycieczki obserwowali, czy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach mogą bezpiecznie dojść do szkoły. Jednogłośnie stwierdzili, że warto zawsze nosić odblaski i odblaskowe ubrania, gdyż jest się bardziej widocznym na drodze.

DBAMY O NASZĄ PLANETĘ
     Bierzemy udział w wielkiej akcji zbierania starych płyt CD/DVD. Każda płyta CD/DVD rozkłada się ponad 1000 lat. Nie wyrzucajcie ich do śmietnika. Wszystkie bezużyteczne płyty prosimy przynieść do szkoły - do gabinetu nr 26 lub do kartonu na korytarzu szkolnym (obok gab. pielęgniarki). Za karton (ok. 2000 szt.) szkoła otrzyma film edukacyjny.

UROCZYSTOŚĆ
     W dniu 10 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie pod nazwą "Listopadowe nastroje’’, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, mieszkańcy naszego miasta oraz zaproszeni goście.
Zaprezentowano:
    Uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości, "Patriotyczny śpiewnik’’ w wykonaniu najmłodszych uczniów, "Poloneza czas zacząć…’’ pokazy taneczne uczniów kl. II, Marsz Niepodległościowy ucz., maraton rzutów do kosza, pokazy sprawności fizycznej uczniów – zapasy, akrobatyka, świetlica bawi, uczy, rozwija - dla każdego coś dobrego, festiwal nauki, biblioteka odkrywa swoje czary.                           Zdjęcia wykonane przez ucz. Elizę Słobodzian z kl. 5c.
                                  Inne zdjęcia - w galerii.


PROJEKT - Mam 6 lat - idę do szkoły
    30X w sali żarskiego urzędu odbyło się spotkanie z nauczycielami i rodzicami dzieci 5-cio i 6-cio letnich w ramach projektu pod nazwą “Mam 6 lat – idę do szkoły”. Podczas spotkania ucz. Kacper Grygowski z kl. Ia, Dominika Ogłaza z kl. I c otrzymali z rąk Burmistrza Żar Wacława Maciuszonka tablety. PRACE PLASTYCZNE
    Prace plastyczne Krzysia Porębskiegi i Amelki Nowak z kl. II b zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. "W mojej szkole fajnie jest i bezpiecznie"
                          Niezwykli goście na lekcji przyrody w klasie II b.

AKROBATYKA
    Ucz. kl. Ib – Natalia Maciuba zdobyła złoty medal w Międzywo-jewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Akrobatyce Sportowej.

XIV BIENNALE EKSLIBRISU DZIECI I MŁODZIEŻY
    Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć ze sztuki zwiedzają pokonkursowa wystawę XIV Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży. Z dużym zainteresowaniem słuchają wiadomości na temat trudnej sztuki tworzenia pracy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się prace rówieśników z naszego miasta i zagranicy.
DZIEŃ BIAŁEJ LASKI
    Ucz. kl. VI b z wych. przygotowali i zaprezentowali montaż poetycko- muzyczny poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego. Byli gośćmi Żarskiego Oddziału Związku Niewidomych i Słabowidzących. Z okazji obchodzonego 18 października Dnia Białej Laski dostarczyli członkom tego związku wiele chwil wzruszeń i refleksji. SADZIMY DRZEWKA
    19 października ucz. z klasy 5c z naszej szkoły uczestniczyli w sadzeniu drzewek i krzewów. Akcja: Posadź drzewko z Kronopolem, zorganizowana została w ramach programu „KRONOland” zakładającego podejmowanie na rzecz mieszkańców Żar działań o charakterze ekologicznym, turystycznym i edukacyjnym. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników smaczny poczęstunek i niespodziankami.
NAUCZYCIELE
    15 października ucz. Samorządu Uczniowskiego wręczyli dyplomy i drobne upominki nauczycielom, którzy zwyciężyli w szkolnym plebiscycie popularności (na zdjęciu brakuje p. Dariusza Kołacza). Przewodnicząca SU Klaudia Trzak wygłosiła przemówienie w którym pogratulowała i podziękowała pedagogom za ich trud, poświęcenie, zaangażowanie w pracę i wyrozumiałość dla uczniów. ŚWIĘTO EDUKACJI NARODEWEJ
    Z okazji Święta Edukacji Narodowej życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty - pomyślności i samych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym.
W SCHRONISKU
    10 października uczniowie klasy Va, V c, VI c wraz z opiekunami udali się do schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żarach. Zapoznali się z warunkami adopcji zwierząt i zasadach pracy wolontariuszy w schronisku. Zwierzętom zostawiliśmy karmę i psie przysmaki.  SPOTKANIE AUTORSKIE
    5 X b.r.w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim. W imprezie uczestniczyli ucz. z kl. Ic. "Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?” – te słowa znają nie tylko dzieci, ale wszyscy dorośli. Autorem tekstu jest Andrzej Grabowski, który zdradzał dzieciom tajemnice swojego piosenkowego laboratorium. BEZPIECZNIE
    9 października gościliśmy w szkole funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej. Zaproszeni goście w ramach realizowanego w szkole programu LUPO spotkali się z uczniami klas I- IV. Tematem spotkania było bezpieczne zachowanie się w ruchu drogowym, w szkole i na boisku. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Urząd Miasta i Komendę Powiatową Policji. KONKURS
    W Wojewódzkim Konkursie Sybir i Syberia w Dziejach Narodu Polskiego rozstrzygniętym 17 września 2012r., doceniono pracę naszych uczennic. W kategorii wiekowej 9-13 lat I miejsce zdobyła Aleksandra Gieracz. Wyróżniono równiez pracę Katarzyny Pracoń. Obie uczennice ukończyły już naszą szkołę, życzymy im powodzenia w gimnazjum.

DZIEŃ CHŁOPAKA — 30 WRZEŚNIA
    Dzień Chłopaka - święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię.
    W naszej szkole doskonale w tym dniu bawili się zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Na zdjęciu klasa 5c. PREZENTACJE MULTIMEDIALNE
    Ucz. Przemek Mędorowicz otrzymał wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie z okazji Roku Janusza Korczaka. Agata Rogala z kl. 5b otrzymała nagrodę książkową. Gratulujemy!!!

WYJAZD DO BOGUMIŁOWA
    Pod koniec września ucz. klasy I a z rodzicami i wychowawcą klasy udali się do gospodarstwa agroturystycznego w Bogumiłowie. Cały czas przyświecało nam słońce, dlatego nikogo nie trzeba było zachęcać do zabaw na świeżym powietrzu, jazdy na kucyku, przejażdżki bryczką oraz pieczenia kiełbasek. WYCIECZKA INTEGRACYJNA
    28 września 2012 r. ucz. kl. 1a z naszej szkoły wraz z ucz. z kl. 3a z SP nr 10 wyruszyli do „Zielonego Lasu” w poszukiwaniu oznak jesieni. Aby zintegrować młodszych i starszych uczniów zorganizowane były rozgrywki sportowe: rzut szyszką do celu, mecz piłki nożnej, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział. Nie było lepszych i słabszych – wszyscy byli zwycięzcami.
GRZYBOBRANIE
    22 września ucz. Ib i IIb uczestniczyli w „zielonej lekcji”. Zajęcia połączone z grzybobraniem odbyły się w Borach Dolnośląskich w okolicy Żagania. Pogoda dopisała. Spotkanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek i degustacją grochówki. RUCH DROGOWY
     168 uczniów z klas IV-VI uczestniczyło X edycji Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty "W Europie jeździmy bezpiecznie"
    Największą wiedzą wykazały się klasy:V b, V c, VI b, VI a. Indywidualnie w czołówce znalazły się: Alina Markulak z klasy VI b, Weronika Kwiatkowska z klasy IV a, Karolina Ruchniewicz i Julia Stepa z klasy Va Agata Rogala z V b Oliwia Derezińska , Kacper Leń i Maciek Kiepura z klasy VI a. Gratulujemy.

BEZPIECZEŃSTWO
    Znajomość zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach zagrożenia jest w naszej szkole priorytetem. Za działania podejmowane w roku szkolnym 2011/2012 otrzymaliśmy dyplom za udział w drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej UNICEF "Baw się i bądź bezpieczny". Kampanię zorganizowano pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas Ib i IIb wezmą udział w projekcie "W świecie dorosłych chcę czuć się bezpiecznie".


ROK SZKOLNY 2012/2013
        3 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów i pogody ducha w nowym roku szkolnym.       


BEZPIECZNE KONTAKTY
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
Zadbaj, aby mieć przy sobie legitymację szkolną, kartkę z adresem, numerem telefonu, grupą krwi


ROK SZKOLNY 2012/2013