"Edukacja nie jest przygotowaniem do życia, ona sama jest życiem".


Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach
68-200 Żary, Partyzantów 9, woj. lubuskie tel. 068/363-67-23

e-mail:
dyrektor@sp8.zary.pl     wicedyrektor@sp8.zary.pl     sekretariat@sp8.zary.pl

Multimedialny Plan Miasta Żary


Szanowni Państwo!

    Zapraszamy w gościnne progi naszej szkoły :)

Dodatkowe informacje więcej


AKTUALNOŚCI...

WAKACJE
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów oraz słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji.       Zapraszamy ponownie po wakacjach 1 września o godz. 9.00 na uroczystość powitania roku szkolnego 2014/15.
Do zobaczenia:)

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
    W piątek, 27 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2013/2014. Podczas apelu najlepsi uczniowie otrzymali nagrody za naukę i wybitne osiągnięcia w różnorodnych konkursach oraz zawodach sportowych. Dyrektor szkoły Tomasz Muńko gratulował uczniom sukcesów oraz życzył słonecznych, bezpiecznych i pełnych ciekawych przygód wakacji. Po raz ostatni byli z nami uczniowie klas szóstych. Życzymy im powodzenia w nowej szkole. Szczególne podziękowania składamy szkolnemu werbliście - Natanowi Zwierzowi z klasy 6c, który przez kilka lat wzorowo pełnił tę funkcję, uświetniając każdą uroczystość w naszej szkole. Prymusem szkoły została Kamila Pok z klasy 6b, ze średnią 5,72. Dyrektor szkoły złożył gratulacje wszystkim uczniom życząc udanych, bezpiecznych wakacji.
Uwaga! Zdjęcia z uroczystości w galerii:)

BEZPIECZNE WAKACJE
    W dniu 25 czerwca 2014r. odbyło się spotkanie poświęcone bezpiecznym zachowaniom w czasie wakacji. W spotkaniu uczestniczyli: ratownicy WOPR, Funkcjonariuszka Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji. Uczniowie klas I-III otrzymali upominki ufundowane przez Straż Miejską i Komendę Powiatową Policji w Żarach.

BEZPIECZNA SZKOŁA
    W tym roku szkolnym szkoła uczestniczyła w Superturnieju "Bezpieczna szkoła - demokratyczy kraj". Wykonaliśmy szereg działań poprawiających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Starania nasze zostały nagrodzone certyfikatem Bezpiecznej Szkoły oraz członkostwo w Ogólnopolskim Klubie Bezpiecznych Szkół.

KONKURS PLASTYCZNY
    Ucz. naszej szkoły uczestniczyli w wernisażu konkursu plastycznego "Moja mała Ojczyzna". II m. zajęła Natalia Maciuba, III m. - Julia Męderowicz Z kl. II b. Wszystkich uczestników zaproszono na lody.

KIERMASZ
    W środę 25 czerwca w godzinach 8.00 - 12.35 w auli szkolnej odbędzie się KIERMASZ KSIĄŻEK. Prosimy wszystkich "sprzedających", aby odpowiednio przygotowali książki: ceny mają być wpisane na ostatniej stronie ołówkiem, a wszystkie pozostałe wpisy wymazane.
Zapraszamy.

WYCIECZKA
    W czerwcu klasa 6a wybrała się na wycieczkę.


BAL KLAS 6
     17 czerwca odbył się uroczysty koncert, w którym zaprezentowali się uczniowie klas 6. Było dużo humoru, śmiechu, radości. Po koncercie uczniowie klas 6 udali się na poczęstunek i dyskotekę.

KONKURS MATEMATYCZNY
    Konkurs „Kangur Matematyczny 2014” Rozstrzygnięty! 20 marca 2014 r. odbył się międzynarodowy konkurs "KANGUR MATEMATYCZNY". Konkurs ten integruje młodzież świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania. W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 43 uczniów. Sześć osób uzyskało wyróżnienie: Nicole Jarczewska kl.3, Natalia Olczyk kl.4c, Katarzyna Walczak kl.4a, Julia Wojciechowska kl.4a, Miłosz Bielak kl.6b, Paweł Pawlikowski kl.6c. Gratulujemy, życzymy sukcesów w kolejnych potyczkach matematycznych!

MISTRZOSTWA POLSKI MODELI LATAJĄCYCH

    W 45 Mistrzostwach Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych w dniu 7 czerwca w Gliwicach wzięła udział uczennica naszej szkoły z kl.IV c Jagoda Urbańska. Osiągnęła ogromny sukces- została wicemistrzem Polski Juniorów Młodszych w klasie modeli akrobacyjnych na uwięzi F2B/M.

Serdeczne gratulacje!


HEPPENING "STOP DOPALACZOM"
    13 czerwca b.r. ucz. kl. I c uczestniczyli w happeningu "STOP DOPALACZOM". Pierwszaki spotkały się z innymi szkołami przy ratuszu miejskim. Ubrani na czerwono z transparentami i balonikami uczestniczyli w przemarszu ulicami Żar. Po powrocie wiceburmistrz wręczył nagrody za udział w imprezie. Dzieci dostały piłkę nożną oraz słodycze.

KONKURSY PLASTYCZNE

    Ucz. kl. 3b Agata Baran znalazła się w gronie laureatów konkursu "Wszyscy równi - prawa człowieka oczami dziecka". Prace laureatów konkursu zostaną opublikowane w specjalnej edycji kalendarza na rok 2015. Gratulacje!

Krzysztof Porebski ucz. kl. III b został zwycięzcą (w kat. 7-9 lat) I Turnieju Karate Tradycyjnego O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów. Gratulujemy!


     2 czerwca 2014 r. w Sejmie RP została otwarta wystawa prac wyróżnionych w konkursie „Kolory wolności”. Konkurs, jak i towarzysząca mu plenerowa ekspozycja zostały objęte honorowym patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która wzięła udział w uroczystości i wręczyła nagrody laureatom. Prace Martyny Koman i Kacpra Dobrzyńskiego z klasy III b Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach znalazły się wśród 50 wyróżnionych spośród 3353 prac nadesłanych na konkurs z całego kraju. Gratulacje.


BEZPIECZNE WAKACJE
    W tym roku nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji "Bezpieczne wakacje". W szkole odbędą się zajęcia edukacyjne, konkursy, spotkania z ratownikami WOPR, policją, strażą miejską i leśnikami. Akcję objęło honorowym patronatem MEN.

KONKURS PLASTYCZNY
    Z inicjatywy Wojewody Lubuskiego został ogłoszony konkurs plastyczny "Dzień wolności - 4 czerwca". Weronika Adamczyk ucz. kl. 3b zdobyła I miejsce, a Mateusz Wawrzyniak ucz. z kl. 3b - wyróżnienie. Gratulacje!

WYCIECZKI I ZIELONE SZKOŁY
    Ucz. klas 1a i 1c wybrali się na wycieczkę do Cyrklandu. Podziwiali bajkowe przedstawienie w wykonaniu międzynarodowej grupy młodych adeptów sztuki cyrkowej.

    Ucz. klas II a i III b uczestniczyli w Zielonej szkole. Podczas zielonych lekcji zwiedzili: Kościółek Wang w Karpaczu, Muzeum Ziemi, Chatę Walońską i inne urocze miejsca w okolicach Kowar i Karpacza.

KLUB LITERACKI
     Ucz. kl. II b należący do koła literackiego „Bajka” uczestniczyli w bieżącym roku szkolnym w cyklicznych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

NA TROPACH PRZYRODY
    Dnia 2 czerwca odbył się finał szkolny konkursu "Na tropach przyrody". Uczniowie klas IV i V wyłonieni w konkursach klasowych zmagali się o nagrodę nauczyciela przyrody. Klasy IV: Im. Mateusz Jeziorny, II m Natalia Olczyk, III m. Kasia Walczak. Klasy V: Im. Kornelia Murawska, II m. Przemek Karkowski, III m. Wiktoria Pietrzak. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

TURNIEJ MUZYCZNY
    28 maja klasa 3c i 3a wzięły udział w turnieju muzycznym „Złota Nutka”, który odbył się w sali widowiskowej LUNA. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 5. Uczniowie, oprócz wiedzy na temat szeroko pojętego teatru muzycznego, zaprezentowali talenty wokalne i plastyczne.

SPORT TO ZDROWIE
     24 maja 2014 r. zespół wokalny "Kropla" uczestniczył w wojewódzkiej inauguracji Dnia Olimpijczyka. Dzieci zaprezentowały hymn sportowy "Sport to zdrowie".

KONKURS PLASTYCZNY - SEGREGUJESZ? ZYSKUJESZ?
     22 maja 2014 r. wręczono nagrody w konkursie na plakat: Segregujesz? Zyskujesz! zorganizowanym w ramach kampanii „EKOSZKOŁA”. W kategorii kl. 1-3 I miejsce zdobyła Agatka Baran, z kl. III b, w kategorii kl. 4-6 III miejsce zdobyła Magdalena Kuczmarska z kl. IV b. Wyróżnieniami nagrodzono: Kornelię Grzelczak III b, Weronikę Adamczyk III b, Agatę Sobczak VI c, Adriannę Kwiatkowską V a, Kornelię Biskowską VI a. Gratulujemy sukcesu!
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY
    19 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym "Strach ma wielkie oczy" przygotowanym przez Grupę T z Torunia. Jest to spektakl o tolerancji, szacunku, a także o trudnej sztuce proszenia o pomoc, gdy komuś dzieje się krzywda. Spektakl został sfinansowany ze środków MKRPA w ramach realizowanego projektu "Możesz wygrać życie".

POWIATOWY PRZEGLĄD TEATRÓW DZIECIĘCYCH - BALLADYNA 2014
    13 i 14 maja 2014 r. w sali widowiskowej Luna odbył się Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych „Balladyna 2014”;. Klasa 1 C wystąpiła pod nazwą "Ósemeczka" ze spektaklem "Kapturki". Miło nam poinformować, że talenty naszych najmłodszych doceniło jury konkursu i zespół otrzymał - wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


SPORT
    Uczennica klasy II b Natalia Maciuba zajęła pierwsze miejsce w Międzywojewódzkich Zawodach Akrobatycznych. Gratulujemy!

KONKURS -
POZNAJEMU OJCOWIZNĘ

    Ucz. kl. IIIa Łukasz Karolak uzyskał I miejsce w kategorii prac indywidualnych uczniów żarskich szkół podstawowych w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę” za pracę pt. „Zapomniane zabytki” organizowanym przez Oddział PTTK Oddziału Powiatu Żarskiego w Żarach. Na szczeblu wojewódzkim jego praca uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!

POMOC PRZEDMEDYCZNA
    Pan Mariusz Morawski przeprowadził z uczniami klas I-VI zajęcia warsztatowe na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy uczeń miał szansę sprawdzić swoje umiejętności w zakresie udzielania pomocy. Obyśmy nie musieli za często z nabytych umiejętności korzystać.


KONKURS LITERACKI
    Klub Kultury RADOŚĆ w Warszawie jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "O Złote Pióro". Weronika Adamczyk, ucz. kl. III b, zdobyła III miejsce w dwunastej edycji konkursu za książkę "Mój wymarzony lampart". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

AKCJA EDUKACYJNA
     W Akcji Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży "My nie gryziemy" zorganizowanej w Rynku naszego miasta przez Fundację Ewy Naworol uczestniczyli w ucz. kl. III b . Podczas warsztatów, prowadzonych przez edukatorów fundacji w amerykańskim trucku (tirze), ucz. poznali zasady, którymi należy się kierować przy postępowaniu z psem - zasady dotyczące profilaktyki pogryzień, żywienia psów, jak rozumieć mowę ciała zwierząt. Każdy uczestnik otrzymał książkę i dyplom.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI
    W środę, 30 kwietnia społeczność uczniowska naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym Poranku Patriotycznym, poświęconym 213 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowali uczniowie z klasy 4c oraz szkolny zespół wokalny "Kropla".

FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
    W ramach uroczystych obchodów 10 - lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej 1 maja w Rynku Miasta odbył się Festiwal Piosenki Obcojęzycznej dla Dzieci i Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała Julia Marciniszyn z kl. 6a. Przepięknie zaśpiewała jedną z piosenek popularnej piosenkarki Rihanny.

BEZPIECZNA SZKOŁA - DEMOKRATYCZNY KRAJ
    W związku z udziałem szkoły w Ogólnopolskim Superturnieju "Bezpieczna szkoła - demokratyczny kraj" w szkole została zorganizowana wystawa prac uczniów pt. POLSKA I POLACY W UNII EUROPEJSKIEJ. Najciekawsze prace zostały przesłane na adres organizatorów Superturnieju.

KONKURS PLASTYCZNY
    Weronika Adamczyk z kl. III b. odebrała z rąk Burmistrza nagrody oraz dyplom, za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym promującym korzyści płynące z rozliczania podatków drogą elektroniczną pod hasłem "Błyskawiczny PIT elektroniczny". Gratulujemy!
    Spotkanie z pisarką Barbarą Stenką, jak i udział w projekcie "Pociag do literatury" zainspirowały ucz. kl. III b Weronikę Adamczyk do napisania własnej książki pod tytułem "Cała ja". Na spotkaniu autorskim, można było posłuchać fragmentów książki czytanych przez autorkę oraz zaproszonych gości.

WIOSENNY FESTYN RODZINNY
    26 kwietnia 2014 r. w godz. 10.00-14.00 gościliśmy w naszej szkole rodziców, dzieci i wielu zaproszonych gości na WIOSENNYM FESTYNIE RODZINNYM. Było wiele atrakcji i imprez: sportowe, muzyczne, taneczne i rekreacyjne.

SPOTKANIA MUZYCZNE
    W czwartek 28 kwietnia 2014 r. uczniowie klas I-VI uczestniczyli w koncertach muzycznych. Była uczennica naszej szkoły Celestyna Cypel zapoznała dzieci z instrumentami muzycznymi. Dzieci mogły poznać budowę instrumentów i posłuchać ich brzmienia.

FESTIWAL PIOSENKI
    25 kwietnia b.r. w sali widowiskowej Żarskiego Domu Kultury "Luna" odbył się przegląd piosenki w ramach Lubuskiego Dziecięcego i Młodzieżowego Festiwalu Piosenki. Naszą szkołę reprezentowały Klara Cypel z kl. 1d z piosenką "Zabierz pieska na spacerek", i Wiktoria Chopcian z kl. 4c z piosenką "Czarny Alibaba".

OTWARCIE WYSTAWY
    W czwartek 17 kwietnia 2014 r. w Salonie Wystaw Artystycznych odbyło się otwarcie wystawy poświęconej żołnierzom II Armii Wojska Polskiego i Pierwszego Korpusu Pancernego zorganizowanej prze Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Zespół wokalny „Kropla” śpiewał pieśni żołnierskie.

KANAPKOWY DZIEŃ
    Ucz. kl. 2a włączyli się do realizacji projektu Zachowaj równowagę, który realizowany jest w naszej placówce. Uczniowie zdobytą podczas zajęć wiedzę wykorzystały podczas przygotowania kolorowych, wiosennych kanapek, które następnie wspólnie zjadły podczas drugiego śniadania w klasie.

JAK DBAĆ O ZĘBY
    14 kwietnia ucz. kl. 2a uczestniczyli w spotkaniu z lekarzem stomatologiem – p. Eweliną Krasicką na temat: „Jak dbać o zęby”. Pani stomatolog omówiła zasady właściwego odżywiania się oraz zwróciła uwagę na przestrzeganie higieny jamy ustnej i jej wpływ na zdrowie człowieka. Tłumaczyła, jak powstaje próchnica i co można robić, by jej zapobiegać. Na koniec spotkania uczniowie przygotowali krótki program artystyczny oraz otrzymali dyplomy.

SPOTKANIE Z BURMISTRZEN
    W bieżącym roku szkolnym szkoła uczestniczy w Ogólnopolskim Turnieju "Bezpieczna szkoła - demokratyczny kraj". Celem turnieju jest rozwijanie świadomości obywatelskiej. Zaproszenie na spotkanie z uczniami przyjął pan Wacław Maciuszonek - Burmistrz Miasta Żary. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wypowiedzi Pana Burmistrza na temat pracy samorządu lokalnego, pracy urzędu miasta, nie zabrakło pytań o prywatne zainteresowania i pasje.


TURNIEJ - RUCH DROGOWY
    9 kwietnia w naszej szkole odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Zespół naszej szkoły w składzie: Miłosz Bielak, Konrad Bienias i Piotr Drzewiecki zajął II miejsce. Miłosz został najlepszym zawodnikiem turnieju wśród szkół podstawowych. Otrzymał rower ufundowany przez Urząd Miasta w Żarach.

TURNIEJ EKOLOGICZNY
    8 kwietnia drużyna składzie Klaudia Marcinkowska, Nikola Nowak i Krzysztof Nowak z klasy 5a wzięła udział w Międzyszkolnym Turnieju Ekologicznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10. Nasza drużyna zajęła 2 miejsce. Jedną z konkurencji był pokaz ekomody. Zaprezentowaliśmy spódnicę dyskotekową z plastikowych butelek. Gratulujemy!

SPRAWDZIAN ZEWNĘTRZNY KL. VI
        1 kwietnia 2014 r. ucz. klas VI uczestniczyli w testach sprawdzających stopień opanowania przez nich umiejętności i wiadomości w szkole podstawowej. Uzyskane wyniki dostarczą uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach w nauce. Życzymy powodzenia!!!

STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA
    Uczniowie kl. 2a przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Stypendialnego „Stypendiada Wczesnoszkolna dla klas 2”. Dzieci z całej Polski rywalizowały ze sobą w różnych kategoriach konkursowych. W każdej kategorii można było uzyskać 50 punktów. Miło nam poinformować, że uczeń kl. 2a Piotr Matysiak w konkursie ortograficznym „Ortograf” zdobył II miejsce uzyskując wynik 49 punktów i tytuł Laureata, a Izabela Hołodiuk i Kacper Ziółkowski wyróżnienie i tytuł Finalisty uzyskując wynik 45 punktów. Gratulujemy!

SPORT
    Krzysztof Porębski ucz. kl. 3b zdobył I miejsce i złoty medal w konkurencji kata w I Krośnieńskim Turnieju Karate Tradycyjnego. Krzysiu trenuje od września 2013 roku, a już ma na swoim koncie znaczące sukcesy. W grudniu 2014 na Turnieju Karate Tradycyjnego w Żarach wywalczył I miejsce, we Wrocławiu był V. Życzymy dalszych sukcesów!

KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ
    Agata Rogala ucz. klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach została laureatką Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej dla szkół podstawowych „Mój znak bezpieczeństwa”. Nagrodą w konkursie jest tablet oraz kalendarz. Praca Agatki umieszczona została na jednej ze stron kalendarza na przyszły rok. Gratulacje!!!

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

    18 marca 2014 r., w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Gościliśmy w naszych progach przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców, przed którymi zaprezentowali się uczniowie z klas I-VI. Były liczne atrakcje, m.in., Wesoła Matematyka, spektakl "Kapturki", To nie czary - pokaz doświadczeń, popisy sportowe, itp. Zaprezentowana została baza dydaktyczna szkoły.

KONKURS "MAM 6 LAT"
    14 marca 2014 r. w Miejskiej i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyło się podsumowanie III edycji konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat i jestem aktywny”. Decyzją komisji konkursowej wyróżnienie otrzymała klasa I c z naszej szkoły. Gratulujemy pomysłu na wydanie gazetki „Klasa 1C uczy i bawi się”, dzięki której klasa odniosła sukces. Nagrodę odebrały Iga Krystkowska i Karolinka Lewon wraz z opiekującymi się nimi rodzicami państwem Agnieszką i Pawłem Krystkowskim, którzy również wykonali zdjęcia. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.

KONKURS SZKOLNY
    W tegorocznej edycji szkolnego konkursu "Zostań Mistrzem Angielskiej Ortografii" uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych. Tematem przewodnim były słówka związane z jedzeniem. Szkolną Mistrzynią Angielskiej Ortografii została Laura Kuriata z kl. V a, która rozwiązała bezbłędnie test konkursowy. Drugie miejsce zajęła Amanda Machnij z kl, V b a trzecie Adrianna Krupa z kl. IV a. Gratulujemy!

SZKOŁA WSPÓŁPRACYY
    Zadajemy sobie pytanie co powinno się zmienić, aby "nasza szkoła"naprawdę była nasza. Co możemy zrobić, aby uczniowie rodzice i nauczyciele angażowali się w życie szkoły, mieli poczucie, że mają wpływ na to co się w niej dzieje. Podjęliśmy decyzję o wzięciu udziału w projekcie "Szkoła Współpracy - uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły". Próbujemy razem tworzyć nowoczesną i demokratyczną szkołę.

BIBLIOTEKA
    Rozstrzygnięto konkurs literacko-plastyczny „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Celem konkursu było popularyzowanie czytelnictwa oraz działalności biblioteki szkolnej wśród uczniów klas pierwszych. prace nagrodzone: Martyna Pawlik, Michał Pawlik z 1a, Weronika Baumgarten z1b, Laura Adamczyk z 1c, Kacper Góra z 1d.
Wyróżnienia: Blanka Salamon z 1a, Aleksandra Walińciak i Miłosz Stężycki z 1b, Julia Pawłowska i Karolina Lewon 1c, Laura Skrzypiec i Emilia Węgłowska z 1d. Wyróżnienia w kategorii „Prac rodzinnych”: Kornelia Kuberska, Martyna Pawlik, Michał Pawlik i Nikodem Strytyński z 1a, Jan Sikora, Oliwia Biegańska z 1b, Wojciech Siembida z 1c.
Gratulacje!!!

BEZPIECZEŃSTWO
    Jak zdrowo i bezpiecznie żyć? Mieć poczucie własnej wartości, aby zachowywać się asertywnie w sytuacjach wyboru, którego konsekwencją może być pułapka uzależnień to tematyka zajęć warsztatowych przeprowadzonych przez specjalistów ds uzależnień z uczniami klas V.

ŚNIADANIA W KLASIE
    Uc. klasy 3b aktywnie włączyli się w działania związane z realizacją projektu ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ. Uczniowie poznawali tajniki zdrowego odżywiania nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Zdobyta wiedza okazała się pomocna podczas przygotowanie zdrowych i smacznych kanapek, owocowych koreczków oraz osobiście wyciskanego przez każdego ucznia soku z owoców i warzyw.

     Zdrowe kanapki wykonane przez ucz. z klasy 2c.

AKCJA CHARYTATYWNA
    4 marca w SP-8 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Zrób Anioła zorganizowanego w ramach akcji charytatywnej na rzecz budowy hospicjum w naszym mieście. Fundusze zebrane podczas kiermaszu w kwocie 433,14 zł przekazaliśmy na konto Towarzystwa Pomocy Św. Brata Alberta w Żarach.
    Zaszczycili nas swoją obecnością prezes fundacji Hospicjum w Budowie ks. Zygmunt Czapirski oraz działacz fundacji pan Leszek Mrożek. Dziękujemy wszystkim, którzy kupili anioły oraz wszystkim autorom wykonanych prac. Wierzymy, że "dobre anioły" które nas otaczają będą nieść miłość i nadzieję oraz uczyć jak wielką wartością jest zdrowie i życie.

TURNIEJ-MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
    Drużyna w składzie: Eliza Słobodzian, Piotr Drzewiecki, Paweł Pawlikowski z kl. 6c zajęła III miejsce w miejskich eliminacjach turnieju "Młodzież zapobiega pożarom", natomiast Paweł Pawlikowski zdobył III miejsce indywidualnie. Gratulacje!!!

MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI
    Eliminacje Miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego odbyły się 27 i 28 lutego 2014r. Spośród nominowanych uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 laureatkami zostały: Aleksandra Walińciak i Naomi Zwierz. Wyróżniono recytację Michała Kłębukowskiego. Gratulacje!!!

KONKURS PLASTYCZNY
    Jakub Kowalczewski kl. III b zajął II miejsce w woj. konkursie plastycznym „Kibic na 6”. W konkursie oceniono ponad 1000 prac dzieci, nadesłanych z terenu województwa lubuskiego. Komisja konkursowa doceniła wartość artystyczną, oryginalność i walory edukacyjne pracy Jakuba. Gratulacje!!!

DBI 2014
    26 lutego z udziałem zaproszonych gości odbyło się uroczyste podsumowanie DBI 2014 pod nazwą "Przygoda z komputerem". Ucz. klas I wzięli udział w konkursie plastycznym i na rymowankę związaną z bezpiecznym korzystaniem z internetu. Pierwszaki przygotowały krótki program artystyczny. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, przypomniano zasady bezpiecznego korzystania z internetu. 22 uczestników otrzymało nagrody ufundowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Żarach.

KONKURS RECYTATORSKI
    Dnia 19 lutego 2014r. w auli szkoły odbyły się eliminacje szkolne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego dla klas I – VI. Wzięło w nich udział 43 uczniów. Dziecięcym prezentacjom przysłuchiwało się jury, które spośród wszystkich uczestników nominowało 8 recytatorów do eliminacji miejskich. Nominowani: Martyna Bednarz, Aleksandra Walińciak, Michał Kłębukowski, Kacper Mysiorek, Naomi Zwierz, Julia Mulawa, Nikola Krasowska, Nikola Dzierybko. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
    Eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się w dniach 27 i 28 lutego 2014r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej „Luna”.

OBÓZ DETEKTYWISTYCZNY
    W dniach 10-14 lutego ucz. kl. 1-3 uczestniczyli w obozie detektywistycznym. Pierwszego dnia w SWA odbyło się uroczyste rozpoczęcie obozu i wręczenie nagród laureatom konkursu "Dbam o bezpieczeństwo". Kolejne dni to ciekawe spotkania z funkcjonariuszami różnych wydziałów Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i WOPR. Wiele emocji wzbudził nieznajomy spacerujący przed szkołą. Dobrze, że był to niemundurowany policjant. Nie zabrakło czasu na zabawę, konkursy i ciekawy pokaz treningu Oyama Karate. Wszyscy uczestnicy obozu otrzymali legitymacje detektywa, dyplomy i nagrody ufundowane ze środków MKRPA w Żarach.

BAL KARNAWAŁOWY
    W naszej placówce bale karnawałowe są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. W dnu 29 stycznia 2014 na balu bawili się ucz. z kL. I-III. Żadne dziecko się nie nudziło. Dzieci wraz z wychowawcami bawiły się przy rytmach wesołej muzyki, tworząc koła, wężyki i pary. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzątka. W przerwie zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Hania Nawrot ucz. kl. 2b została Laureatką Miejskiego Przeglądu Talentów Scenicznych Dzieci i Młodzieży. Gratulujemy!
Wojtek Kuźmiak ucz. kl. II b został Laureatem Konkursu Plastycznego „ Bajki Disneya” zorganizowanego przez dyskont Biedronka. Gratulujemy!

FERIE ZIMOWE
    Przed nami ferie zimowe. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom miłych, pogodnych ferii zimowych i udanego wypoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
    29 stycznia ucz. klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Po obejrzeniu spektaklu "Książka naszym przyjacielem" w wykonaniu zespołu "Kropla" wszystkie dzieci złożyły przysięgę, że będą dbać o książki i wypożyczyły swoja pierwsza książkę.

KONKURSY
    Ucz. klas IV - VI uczestniczyli w konkursie plastycznym "Strażnik miejski- stróżem prawa". Wyróżnienia z rąk pana Burmistrza Miasta Żary otrzymali: Nikola Krasowska kl. IV a, Karolina Lepko kl. VI a, Bartek Kuczmarski kl. VI b. Gratulujemy!

BEZPIECZNE FERIE
    Dobrą praktyką naszej szkoły są cykliczne spotkania uczniów z przedstawicielami instytucji wspierający pracę szkół w czasie poprzedzającym dłuższe przerwy w nauce. 28 stycznia w spotkaniu poświęconym bezpieczeństwu dzieci w czasie wolnym gościliśmy funkcjonariuszy WOPR, straży pożarnej, straży miejskiej i policji. Młodsi zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, natomiast starszym zostały one przypomniane.

DBAMY O HIGIENĘ
    Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie "Czysty, wesoły chodzę do szkoły" zorganizowanym przez Drogerię Rossman. Celem konkursu było edukowanie dzieci w zakresie higieny osobistej. Wszyscy uczestnicy konkursu za przygotowanie rymowanek, haseł, prac plastycznych oraz wykazanie się dużą wiedzą na temat higieny i dbałości o zdrowie otrzymali w nagrodę "Niezbędnik higieniczny". Dziękujemy Pani Magdalenie Baran za pomoc przy realizacji projektu.

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA
    "Troskliwe dobre serce babci i dziadka – pod takim hasłem 21 stycznia 2014r. w Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się środowiskowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. W pięknie udekorowanej sali zasiadło ok. 200 seniorów.
    To właśnie dla nich ucz. kl. 1a, 1c i 2a pod okiem wychowawczyń recytowali, śpiewali i popisywali się w przedstawieniu „Kapturki”. Organizatorki uroczystości serdecznie dziękują dzieciom, rodzicom, a przede wszystkich gościom uczestniczącym w tym wydarzeniu za tak wspaniałą atmosferę.
    Zobacz zdjęcia w galerii :)


DBAM O BEZPIECZEŃSTWO
    "Dbam o bezpieczeństwo" to temat konkursu plastycznego ogłoszonego przez KPP w Żarach, do udziału w którym zostali zaproszeni uczniowie klas III- IV żarskich podstawówek. Z radością informujemy o sukcesach naszych uczniów: Im. Weronika Adamczyk z 3b, II m. Martyna Piecuła z 3a, III m. Wiktoria Poniewierka z 3b. Wyróżnione zostały prace: Kornelii Grzelczak z 3b, Oli Polańskiej i Oli Sucheckiej z 3c. Nagrodą główną jest udział w Obozie Detektywistycznym w drugim tygodniu ferii, w którym wezmą udział uczniowie klasy 3b.

    Ucz. kl. 1c Laura Adamczyk zajęła III m. w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Jesień w kolorach pomarańczy..." zorganizowanym przez Fundację Aktywne Centrum Edukacji. Ucz. uczęszcza na zaj. koła plastycznego "Plastuś".
    Pracę plastyczną Martynki Koman ucz. kl. 3b można oglądać na wystawie pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Aniołowo". Gratulujemy sukcesów.

ROK SZKOŁY W RUCHU
    Rok szkolny 2013/2014 został przez MEN ogłoszony Rokiem Szkoły w Ruchu. Przystąpiliśmy do koalicji na rzecz rozwoju i upowszechniania aktywności fizycznej uczniów naszej szkoły. Dnia 15 stycznia 2014r.zajęcia sportowe dla 100 uczniów klas IV -VI przeprowadzili zawodnicy WKS Sobieski- Arena z Żagania. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Wielu deklaruje kontunuację gry w siatkowkę.

UDZIAŁ W KONCERCIE
    12 stycznia 2014 roku zespół wokalny "Kropla" z naszej szkoły uczestniczył w koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

NOWY ROK 2014
    W Nowym Roku życzymy wszystkim szczęścia, zdrowia, pomyślności, radości oraz siły i energii do realizacji nowych pomysłów.

SPOTKANIE
    20 grudnia 2013 roku społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu przedświątecznym. W uroczysty nastrój wprowadziły nas kolędy śpiewane przez uczniów wszystkich klas. Po złożeniu sobie życzeń świątecznych uczniowie udali się do klas na KLASOWĄ WIGILIĘ.    Zdjęcia w galerii :)

JASEŁKA
    20 grudnia ucz. kl. II a i zaproszeni rodzice mogli się przekonać, że okres świąt jest dla wszystkich okazją do refleksji, do wspomnień, wzruszeń, do pojednania z bliskimi, do czynienia dobra dla innych ludzi. W ten dzień młodzi artyści zaprezentowali przedstawienie związane z Bożym Narodzeniem. Dopełnieniem całości była piękna scenografia i kolorowe stroje. Docenili to widzowie, nagradzając aktorów gromkimi brawami, szczerym uśmiechem, łzami wzruszenia i radości. GÓRA GROSZA
    Od 25 listopada do 6 grudnia 2013r. społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA”. To już XIV edycja, której celem było pozyskanie środków dla dzieci wychowujących się poza rodziną. Akcja była przeprowadzona poprzez zbiórkę monet od 0,01 zł do 5 zł. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Łącznie zebraliśmy 44.735.00 monet, co daje kwotę 1438,62 zł. W naszej szkole akcja miała również charakter konkursu. I m. zajęła kl. 1a, II m. kl. 2a, III m. kl. 2b. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie na rzecz potrzebujących.

BAWIMY SIĘ UCZĄC I POZNAJĄC ŚWIAT
    Od września do grudnia 2013 roku w naszej szkole był realizowany projekt unijny pod nazwą „Bawimy się ucząc i poznając świat”. Celem głównym projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w klasach I – III poprzez indywidualizację procesu kształcenia. Dzięki realizacji tego projektu szkoła pozyskała bardzo ciekawe pomoce dydaktyczne, które połączone z nowatorskim sposobem prowadzenia dodatkowych zajęć, na pewno w znaczący sposób pozytywnie wpłynęły na rozwój naszych uczniów w różnych dziedzinach.

MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA
    Ucz. kl. II a zrobili mikołajkową niespodziankę dzieciom z oddziału „0” w naszej szkole. Przygotowały dla nich przedstawienie pt:”Kosmiczne Mikołajki”. W radosnej atmosferze dzieci dowiedziały się, że na prezenty czekają nie tylko dzieci na Ziemi, ale w całym wszechświecie. Spektakl został bardzo ciepło przyjęty przez maluchy, a na zakończenie one same zatańczyły i zaśpiewały piosenkę.

ZABAWA W TEATR
    12 grudnia grupa ucz. z kl. 3a i 3c brała udział w VIII Przeglądzie Teatrów Profilaktycznych organizowanych przez Miejska Komisję rozwiązywania Problemów alkoholowych w Żarach wystawiając spektakl pt. "Tylko nie pal". Przesłaniem spektaklu było zapoznanie uczniów ze zgubnymi skutkami palenia papierosów przez dzieci i dorosłych. Spektakl zdobył uznanie Jury i zajął III miejsce w kategorii żarskich szkół podstawowych.
BEZPIECZEŃSTWO
    12 grudnia odbyło się spotkanie funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Żarach z uczniami na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu w okresie świąt Bożego Narodzenia. Szczególną uwagę zwrócono na zakaz zabaw petardami bez opieki rodziców BIBLIOTEKA
    11 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas II Julian Tuwim dla dzieci. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Do zadań konkursowych należały między innymi krzyżówka, rebus i pytania z twórczości i życiorysu Juliana Tuwima. I m zajęła kl. 2b, II m zajęła kl. 2c, a III m - kl. 2a. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody. W EUROPIE JEŹDZIMY BEZPIECZNIE
    7 grudnia 2013r.zespoł naszej szkoły w składzie: Miłosz Bielak z kl. VI b, Natalia Bielak z kl. V b, Weronkia Wojdyło z kl. IV a wzięła udział w etapie rejonowym turnieju W Europie jeździmy bezpiecznie zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze. Nasi reprezentacji dobrze poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. MIKOŁAJKI
     6 grudnia do naszej szkole zawitał oczekiwany i niezwykły gość. Co chwilę słychać było dźwięk dzwoneczków, a to oznaczało, ze zbliża się upragniony Mikołaj. Oczywiście, kto był przez cały rok grzeczny otrzymał od Mikołaja upominek. Wszyscy świetnie się bawili i zaprosili Mikołaja do nas na następny rok. Do zobaczenia.
SZKOŁA MIKOŁAJÓW
    6 grudnia, jak co roku, nasza szkoła zamieniła się w Szkołę Mikołajów. Adepci szkoły ubrani w czerwony, mikołajkowy strój doskonalili swoją sprawność i umiejętności, dzięki którym w przyszłości będą mogli zastąpić swoich rodziców i zostać pomocnikami św. Mikołaja. Specjalnie przygotowane na tę okazję konkurencje pozwoliły zdobyć uczestnikom zabawy tytuły sprytnych, zwinnych, szybkich, odważnych, pomysłowych i bardzo zaradnych pomocników Mikołaja. Wspólne tańce, zabawy i sportowe zmagania spodobały się gościom, którzy w tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością. Do zobaczenia za rok. DNI OTWARTE
    6 grudnia uczniowie klasy Va gościli w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach w ramach organizowanych Dni Otwartych Komendy. Poznaliśmy pracę wielu funkcjonariuszy różnych wydziałów policji. Mieliśmy szansę przymierzyć pełne umundurowanie policjantów. Było super. ANDRZEJKI
    26 listopada dzieci z klas 1-3 bawiły się na zabawie andrzejkowej, dzień później - 27 listopada - uczniowie klas starszych. Po zbiorowych tańcach i wróżbach czekał na nich w klasie słodki poczęstunek.

ZABAWA NA WESOŁO
    Drużyna naszej szkoły w składzie: Ala Ksiuk III a, Wojtek Kilanowski III a, , Hubert Kawecki IV a, Jagoda Urbańska IV b, Natalia Bielak V b, Dawid Ardeli V b, Kornelia Biskowska VI a, Filip Kowalski VI a brała udział w Międzyszkolnej Imprezie Kulturalno-Sportowej „Baw się razem z nami”, która odbyła się 28 XI 2013 r. w hali SKS Promień Żary. W zawodach uczestniczyło 7 drużyn z żarskich podstawówek. Było dużo wrażeń i wspaniałej zabawy. Byliśmy najlepsi w skokach z miejsca i w skakaniu na dużych gumowych piłkach. Za wygrane konkurencje każda drużyna otrzymywała słodycze, a na koniec puchary.

e-Twinning
    Nasza szkoła kontynuuje udział w europejskiej współpracy szkół w ramach programu e-Twinning. Uczniowie klasy IVa dzielili się ze swoimi rówieśnikami z Estonii, Turcji, Rumunii, Litwy, Czech i Polski informacjami na temat swoich zwierząt.

ZDROWIE
          Zdrowy styl życia i zachowania zdrowotne od wielu lat były priorytetem w pracy naszej szkoły. Podjęliśmy działania, które umożliwią placówce wejście do ruchu szkół promujących zdrowie. ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ - czyli zdrowe podejście do życia. Nadrzędnym celem szkoły jest:
- umożliwienie uczniom spożywanie wspólnych śniadań,
- stworzenie w szkole warunków do dbałości o zdrowie (owoce, mleko w szkole)

Dodatkowe informacje w zakładce: zdrowie


SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
    Dbając o bezpieczeństwo dzieci w szkole i kulturę zachowania podczas przerw zorganizowano szkolny konkurs plastyczny "Na przerwach bezpiecznie i z kulturą". Laureaci konkursu:
Ia - Nikodem Strytyński
Ib - Maciej Górski, Oskar Preisner, Kuba Borwik, Marysia Marciniak
Ic - Iga Krystkowska, Kamil Powęski, Szymon Laskowski, Laura Adamczyk, Michalinka Wawrzyniak
Id - Wiktoria Adamczyk
IIa - Kinga Olszewska, Emilka Tomczyk, Natalia Mencel, Stanisław Smyczyński, Izabela Hołodiuk, Wiktor Grzelczak, Nikodem Stefański
IIb - Kacper Mysiorek, Natalka Maciuba, Lena Brąś, Kuba Mysiorek, Kacper Malewicz, Oliwia Morawska, Gabrysia Golba
IIc - Daria Bajor, Oliwia Kędzia, Kaja Cybulska, Klaudia Szyszkowska
IIIa - Dominik Rogacki, Wojtek Kilanowski, Maciej Lenczyk, Martyna Gabryl
IIIc - Patrycja Prusinowska, Gabryjel Mleczko, Martyna Drobniak, Ewa Pająk

SUKCESY
    Ucz. Piotr Matysiak z kl. 2a z wielką pasją rozwija swoje uzdolnienia taneczne. W VIII Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego w Kostrzyniu nad Odrą zajął III miejsce w kategorii wiekowej 8-9 lat. Gratulujemy!

BIBLIOTEKA
    Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w spotkaniu i wystawie prac plastycznych zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w Żarach. PROJEKT
    W ramach realizowanego projektu " Bez nałogów i dobrym humorze" uczniowie klas I- III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Czas wolny spędzam z rodziną". Na konkurs wpłynęło 87 prac. Dyrektor szkoły wręczył nagrody wszystkim uczestnikom konkursu. SPOTKANIA Z RODZICAMI     Dnia 6 listopada odbyło się spotkanie terapeutów ds uzależnień NZOZ " PROFIL" z rodzicami uczniów klas V i VI na temat "Rodzina wobec zjawiska uzależnień" w ramach realizowanego w szkole i fiansowanego przez MKRPA projektu "Bez nałogów i w dobrym humorze".

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
    "Naród, który nie szanuje
swej przeszłości, nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości"
.

                                    J. K. Piłsudski

    W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu, który wprowadzał atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r.


PIERWSZA POMOC
    22 października uczniowie klasy 2a i 3 a uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie z dziećmi poprowadziły Pani Anna i Pani Renata z Grupy Ratownictwa Specjalnego. Dzieci miały możliwość przećwiczyć wiedzę i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy.
SUKCESY W KONKURSACH PLASTYCZNYCH
    Ważna rzecz – zdrowe zęby mieć!” - pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny ogłoszony przez NFZ. Laureatką konkursu - I m została Kornelia Grzelczak ucz. kl. III b. Praca Kornelki będzie wykorzystana w kampanii reklamowej, będzie promować profilaktykę stomatologiczną.

     Konkurs plastyczny „BEZPIECZNE WAKACJE PĘDZLEM MALOWANE”. Uznanie jurorów zdobyła praca Kajetana Spurka z kl. III b.

    Członkowie koła plastycznego "Plastuś" wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcej Twórczości Plastycznej "Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna". Laureatem konkursu został Mateusz Wawrzyniak z kl. III b. Gratulujemy sukcesu.       Kornelka        Kajetan         Mateusz

SPEŁNIAMY MARZENIA
    Kl. 4a włączyła się w akcję Kartka urodzinowa dla Oliwii. 6 letnia Oliwia od roku choruje na białaczkę. Mieszka w Zielonej Górze. Jej marzeniem jest otrzymanie dużej ilości kartek urodzinowych. Życzymy Oliwii powrotu do zdrowia i mamy nadzieję, że nasze kartki sprawią jej radość.

WOŚP
    16 X nasza szkoła przystąpiła razem z WOŚP do bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. W biciu rekordu wzięli udział uczniowie klas II i III, nauczyciele oraz rodzice. W ciągu 30 minut udało się dokonać resuscytacji na fantomach otrzymanych od Wielkiej Orkiestry 1003 razy. Imprezę poprowadziły nauczycielki i ml. kpt. p. Mariusz Morawski ze Straży Pożarnej.
ŚLUBOIWANIE
    11 października 2013 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości pasowania na ucznia naszej szkoły.
Życzymy naszym najmłodszym samych szóstek.
Idzie do szkoły mały pierwszaczek
głowę do góry ma!
Jest taki dzielny, nigdy nie płacze,
i nowy wierszyk zna.


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty
- pomyślności i samych sukcesów
w życiu zawodowym oraz osobistym.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
    Z okazji obchodów Dnia Edukacji narodowej w szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klas III-VI przygotowali program artystyczny, które wzruszyło nas wszystkich. Serdecznie dziękujemy w imieniu społeczności szkolnej.

TANIEC
    7października 2013 r gościliśmy w naszej szkole instruktorów tańca Hip-Hop z Zielonej Góry. Uczniowie obejrzeli pokaz przygotowany przez profesjonalistów, następnie z wielkim entuzjazmem ruszyli do tańca. Wielu ma zamiar przekonać rodziców, do tego aby systematycznie uczestniczyć w zajęciach.

SPOTKANIE AUTORSKIE
    3 października b.r. kl. 3 b wzięła udział w spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej z pisarką, poetką, autorką piosenek dla dzieci Barbarą Stenką. Imprezę zorganizowano z okazji VIII Lubuskich Spotkań z Młodymi Czytelnikami pod hasłem „Z książką na walizkach”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać fragmentów utworów czytanych przez autorkę, czytali z podziałem na role, wzięli udział w konferencji prasowej z pisarką. Na koniec uczniowie otrzymali od pani Barbary Stenki autografy.
GRZYBOBRANIE
    W sobotę 28 września uczniowie kl. IIb i IIIb wybrali się razem z wychowawcami oraz rodzicami na grzybobranie w okolice Żagańca. Gdy kosze były już pełne na grzybiarzy czekała ciepła grochówka, ognisko zapraszające do pieczenia kiełbasek oraz drobne upominki. Pogoda i humory dopisały, więc wszyscy dobrze się bawili.
KONKURSY

    Mateusz Wawrzyniak z kl. 3 b znalazł się w gronie osób wyróżnionych w XII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Darujmy światu pokój". Mateusz swoją twórczością promuje naszą szkołę i miasto.

Ucz. kl. 3b wzięli udział w konkursie "Tuwim ekologicznie", który był realizowany w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Pociąg do literatury". Konkurs był doskonałym przykładem jak połączyć zabawę z propagowaniem literatury i czytelnictwa z ochroną środowiska. Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły Weronika Adamczyk. Praca plastyczna Weroniki zdobi torby ekologiczne na zakupy.
Gratulujemy!


KONKURS SZKOLNY
    Ucz. kl. 4-6 wzięli udział w konkursie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym W Europie jeździmy bezpiecznie i wykazali się wiedzą na temat właściwych zachowań w ruchu drogowym i na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nominację do reprezentowania szkoły w kolejnym etapie otrzymali: Weronika Wojdyło z klasy IV a, Jakub Pawlaczyk z klasy Va, Milosz Bielak z klasy VI b.
Gratulujemy!

PROGRAM PROFILAKTYCZNY
    Ucz. kl. VI uczestniczyli w programie profilaktycznym DEBATA realizowanym przez terapeutę uzależnień NZOZ Profil. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży, która nie miała kontaktu z używkami. Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu oraz promowanie postawy abstynencji.

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
    23 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia odbyły się spotkania uczniów z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Został roztrzygnięty konkurs rysunkowy Rower moich marzeń. Laureatami konkursu zostali: Agata Rogala i Karolina Łapczyńska z klasy VI b, Karolina Szakoła z klasy Va, Mateusz Chudzik z klasy V b i Hubert Kawecki z klasy IVa. Fundatorem nagród jest MKRPA Urzędu Miejskiego w Żarach.
    W ramach Dnia bez Samochodu uczestniczyliśmy w wycieczce pieszej po Żarach. Oprowadzała nas pani przewodnik Żarskiego Oddziału PTTK. Poznaliśmy wiele ciekawych zakątków naszego miasta. Usłyszeliśmy legendy i historie mieszkańców. Mamy ochotę na kolejną wyprawę.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
    Uczniowie naszej po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowej akcji sprzątania świata. Tegoroczne sprzątanie odbywało się pod hasłem Odkrywamy czystą Polskę. Zadaniem naszym było uporządkowanie terenu wokół szkoły. Wszyscy chętnie wykonywali zadanie. Mamy nadzieję, że dbanie o porządek stanie się codziennym nawykiem.

MECZ
    Uczniowie klas IV -VI 12 września na stadionie Promień kibicowali polskiej drużynie w meczu towarzyskim reprezentacji Polski i Austrii do lat 16. Obie drużyny grały wspaniale .Przy wielkim dopingu publiczności mecz zakończył się wynikiem 1:2 dla Austrii. Mimo to była to wspaniała zabawa dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

BEZPIECZNE PIERWSZAKI
        11września uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji na temat: Bezpieczna droga do szkoły. Uczniowie nie tylko wysłuchali pogadanki na temat bezpieczeństwa, ale mieli możliwość wykorzystać zdobytą wiedzę w praktycznym zachowaniu się w ruchu drogowym. Wszyscy zdali "egzamin" i pełni wrażeń wrócili do klas.

KONKURSY PLASTYCZNYE
    Jakub Kowalczewski z kl. 3b otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym „Bezpiecznie nad wodą, w wodzie i na wodzie” organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”.Gratulacje!!!


    Wojtek Kuźmiak ucz. kl. 2b został laureatem konkursu plastycznego „A może morze.. ogłoszonego przez Lubuski Urząd Marszałkowski. W nagrodę otrzymał rodzinny przelot samolotem na trasie Zielona Góra – Gdańsk – Zielona Góra. Serdecznie gratulujemy!

ROK SZKOLNY 2013/2014
        2 września 2013 r. o godz. 11.00. w naszej szkole odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Pogoda sprzyjała naszym uczniom i gościom. Przybyli do nas Burmistrz Miasta Żary pan Wacław Maciuszonek, Zastępca Burmistrza Miasta pan Edward Łyba, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury pani Elżbieta Maj, radni Rady Miejskiej oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Gościliśmy również naszych niezawodnych Rodziców, których reprezentowała przewodnicząca Rady Rodziców pani Izabela Zwierz.
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów i pogody ducha w nowym roku szkolnym.       

WYPRAWKA SZKOLNA 2013
    Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w spawie udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników realizowany jest program "Wyprawka szkolna 2013", który obejmuje:
- uczniów klas I pochodzących z rodzin, w których dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 539zł netto.
- uczniów klas II, III i V - dochód nie przekracza kwoty 456 zł netto na członka rodziny.
    Wnioski o przyznanie dofinansowania na zakup podręczników należy złożyć do pedagoga szkolnego do dnia 6 września 2013 r. Szczegółowych informacji udziela pedagog szkolny.

STYPENDIUM SZKOLNE
    Kryteria, które musza spełnić osoby ubiegające się o stypendium:
- zamieszkanie na terenie Gminy Żary o statusie miejskim,
- kryterium dochodowe - miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie nie może być większa niż kwota 456 zł netto.
    Jest to kryterium warunkujące otrzymanie pomocy. Wnioski należy złożyć w Urzędzie Miejskim - Wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej do dnia 15 września 2013r.

BEZPIECZNE KONTAKTY
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
ROK SZKOLNY 2013/2014