AKTUALNOŚCI...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
        24 czerwca 2016r. o godz. 9.00 odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016.
      Życzymy wszystkim pomyślności, sukcesów oraz udanych i słonecznych wakacji.       
BAL KLAS VI
    22 czerwca 2016 r. uczestniczyliśmy w uroczystym koncercie w wykonaniu uczniów klas VI. Po pięknie zatańczonym polonezie szóstoklasiści dali popis swoich umiejętności artystycznych.
WYCIECZKA
    20 czerwca ucz. kl. 1 a wyjechali na do Cottbus. Zwiedzali Park Branitz ze słynnymi piramidami położonymi na niewielkim jeziorze oraz największy ogród zoologiczny w Brandenburgii, w Hornow - fabrykę w której powstają „czekoladowe dzieła sztuki” oraz uczestniczyły w warsztatach zdobienia własnych czekoladek. Najwięcej jednak frajdy sprawiły dzieciom zakupy słodkich upominków.
NAGRODY
    20 czerwca członkowie koła plastycznego "Plastuś" gościli w Ratuszu na uroczystości wręczenia nagród Burmistrz Żar Danuty Madej uczniom wyróżniającym się w nauce, w dziedzinie kultury i sportu. Nagrody z rak Pani Burmistrz odebrali: Zosia Wiazek, Wiktoria Urszulak, Oliwia Schiller, Ania Stebner, Ania Markowska, Kasia Czeremurzyńska, Anastazja Kowalczewska, Julia Kominek, Maja Kominek, Weronika Lewon, Wiktoria Ostrówka, Tomasz Maślanka, Maksymilian Kurpisz. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
ZAKOŃCZENIE KLAS III
    15 czerwca 2016 r. w klasie III c odbyła się uroczystość zakończenia edukacji wczesnoszkolnej. W tym dniu młodzi artyści zaprezentowali program artystyczny pt:”Zegnamy klasę 3”, który zawierał wiersze, inscenizacje przeplatane piosenkami oraz taniec. Do zobaczenia w klasie 4.
AKROBATYKA SPORTOWA
    W dniu 12 czerwca 2016 roku odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Miasta Leszna w Akrobatyce Sportowej. Ucz. kl. I E Zuzanna Czarnecka wraz z koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 2 rywalizowały w klasie I Kroku trójek dziewcząt zdobywając złoty medal. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
INNOWACJA PEDAGOGICZNA - PODSUMOWANIE
    Dobiegła końca trwająca niespełna rok innowacja pedagogiczna z języka angielskiego pt. Elementy gamifikacji w nauczaniu języka angielskiego. W zajęciach brało udział 13 dzieci z klasy III d. Na cotygodniowych spotkaniach dzieci grały w edukacyjne gry na różnych platformach do nauki języka obcego, doskonaliły swoją znajomość języka angielskiego i jednocześnie zbierały punkty za swoje dokonania w grach. Laureatami zostali: Laura Skrzypiec - 256 pkt, Jakub Czaiński - 249 pkt, Ela Szakoła - 232 pkt. Miłym akcentem na zakończenie był wspólny wypad na lody.
więcej zdjęć na tej stronie - w zakładce: aktualności

KONKURS ORTOGRAFICZNY - MISTRZ ORTOGRAFII
    W poniedziałek 13 czerwca 2016r. miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu ortograficznego "Mistrz ortografii". W konkursie brali udział uczniowie klas II i III. Mistrzem Ortografii klas II została uczennica klasy 2 b Katarzyna Wojak natomiast Mistrzem Ortografii klas III została uczennica klasy 3 a - Martyna Bednarz.
HAPPENING
    10 czerwca 2016r. ucz. klasy 3c naszej szkoły uczestniczyli w happeningu "Zaloguj się do życia - przeciw uzależnieniom". Happening został zorganizowany przez MkRPA w Żarach w ramach podejmowanych działań profilaktycznych.
    Nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający aktywne uczestnictwo w ogólnopolskim przedsięwzięciu profilaktycznym "Narkotyki? To mnie nie kręci!- dopalacze". W roku szkolnym 2015/16 włączyliśmy się w realizację II edycji programu "Przemoc boli". Celem ogólnopolskiego projektu jest przeciwdziałanie przemocy i cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Za zaangażowanie i podejmowane działania szkoła została nagrodzona certfikatem.

BEZPIECZNE WAKACJE
    Dnia 9 czerwca 2016 r. odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Straży Miejskiej i pani leśnik Nadleśnictwa Lipinki z uczniami klas I- IV na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. Panie ze Straży Miejskiej przypomniały zasady bezpiecznych zabaw, korzystania z internetu,zachowania w ruchu drogowym. Pani leśnik rozmawiała z uczniami na temat bezpiecznego zachowania się w lesie w czasie wakacyjnego wypoczynku.
BEZPIECZNE ŻARY
    Ucz. klasy I d Piotruś Marciniak otrzymał nagrodę pani Burmistrz Miasta Żary i Komendanta Straży Miejskiej. Praca ucznia na temat "Bezpieczne Żary - Bezpieczne Miasto" została wykorzystana do celów promocyjnych Żar.

AKROBATYKA SPORTOWA
    Uczennice z naszej szkoły: Natalka Morawska, Oliwia Morawska i Martynka Wercholak zajęły I miejsce Trójki Kobiet w Międzywojewódzkich Mistrzostwach miasta Leszna w akrobacji sportowej, skokach na trampolinie i ścieżce, które odbyły się w Zielonej Górze. Gratulacje!
    Ponowne sukces odniosły zajmując III miejsce Trójki Kobiet w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w akrobacji sportowej, skokach na trampolinie i ścieżce, które odbyły się w Zielonej Górze. Gratulacje!

NOC W BIBLIOTECE
    Czwartego czerwca odbyła się II Ogólnopolska Noc Bibliotek. Ponad tysiąc bibliotek otworzyło się w sobotnią noc, aby pokazać, że wolno i warto czytać, a najlepiej – w bibliotekach! W naszej szkole impreza rozpoczęła się w piątek 3 czerwca o godzinie 18.00. i zakończyła się w sobotę 4 czerwca o 10 rano. Uczestniczyło w niej 25 uczniów z klas II-VI. Każde z dzieci zaopatrzone było w śpiwór, latarkę oraz w ukochaną książkę. Na młodych czytelników czekało wiele ciekawych atrakcji,a w tym: zawody z książką , domino z książek, zajęcia plastyczne, siłownia umysłowa , spacer z latarkami oraz nocne czytanie książek .Noc minęła niespodziewanie szybko. To było pierwsze spotkanie nocą w naszej bibliotece, ale pewnie nie ostatnie…

SPOTKANIE AUTORSKIE
W czwartek, 2 czerwca ucz. naszej szkoły spotkali się z Katarzyną Zychlą, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat naszych czytelniczych zainteresowań. Słuchaliśmy fragmentów książek "Malina" oraz "Dziewczynka tańcząca z wiatrem". Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

ZIELONA SZKOŁA
    Ucz. klas II d i III b w dniach 1-3 czerwca byli na Zielonej Szkole w Pogorzelicy. Zwiedzili Niechorze i Trzęsacz. Poznali historię bursztynu w Muzeum Rybołówstwa, zwiedzili Park Miniatur Latarni Morskich, obejrzeli okolicę z wysokości Latarni Morskiej w Niechorzu. Wesoło i ciekawie spędzili czas nad morzem.

DZIEŃ DZIECKA
ę    Uczniowie klas Ib i II a spędzili Dzień Dziecka na wspólnej zabawie i nauce w gościnnych progach Nadleśnictwa Wymiarki oraz gospodarstwa agroturystycznego w Koninie Żagańskim. Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu Jerzemu Szczygłowi za przekazaną wiedzę, atrakcje i ciepłe przyjęcie.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
    W dniach 8-15 maja 2016 r. w bibliotekach całej Polski odbyła się kolejna edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz edukacji. Staraliśmy się „zainspirować” wszystkich uczniów do czytania, zarówno odpowiedniej literatury, jak i czasopism.

SUKCESY UCZNIÓW Z IIb
     W kwietniu Stasiu Pająk zajął II miejsce w zawodach dwójkach mężczyzn Pierwszy Krok Sportowy w Akrobatyce Sportowej w Łańcucie w w skokach na trampolinie i skokach na ścieżce.
Nikola Seremak zajęła III miejsce w cyklu Mała Regionalne Liga Karate Tradycyjnego w Polkowicach 22 maja 2016 r.
Laura Nowacka w dniu 17.04.2016 r. W Żarach brała udział biegu 1 Mini Dycha Po Żarach gdzie na dystansie 400m wsród dziewczyn zajęła 1 miejsce. 04.06.2026 r. brała udział w biegu II Bieg 7 Mostów w Łęknicy gdzie w biegu dzieci na dystansie 1,8 km zajęła 2 miejsce wsród dziewczyn. Uległa tylko o 4 lata starszej koleżance.
Lena Jasion 14 maja 2016 r. w Przytocznej występując w grupie tanecznej pod nazwą Teatr Tańca Free zajęła II miejsce w kategorii Inne Propozycje Taneczne 7-11 lat i III miejsce w kategorii Miniatura Taneczna 7-11 lat w III Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Dance Passion And Life. 25 maja 2016 r. jej grupa taneczna została laureatem w Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Form Tanecznych 2016.

W Dniu Dziecka na żarskim basenie odbywały się zawody w pływaniu, godnie reprezentowali naszą szkołę uczniowie Kryspin Auchimowicz, Łukasz Lepko, Aleksander Krauze, Michał Kruszwic plasując się na II i III miejscu


MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MITOLOGICZNY
    W maju w Szkole Podstawowej na 3 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Mitologiczny. Nasza drużyna – Ewa Pająk, Martyna Piecuła i Alan Lenartowicz, wykazała się bardzo dobrą znajomością mitologii Greków i Rzymian i uzyskała w nim II MIEJSCE. Gratulujemy wiedzy i sukcesu!

KONKURS - KRÓLEWSKIE PARY
    W konkursie "Królewskie pary" ucz. kl. II a Wiktoria Urszulak została uhonorowana nagrodą specjalną, a Ania Markowska zdobyła wyróżnienie. Wystawę prac laureatów można było podziwiać na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie oraz w Muzeum Historii Polski podczas Nocy Muzeów. Oprócz pamiątkowych dyplomów i prezentów organizatorzy przygotowali dla laureatów, ich rodziców i nauczycieli atrakcje - spektakl teatralny o królu Kazimierzu Wielkim, zwiedzanie Pałacu na Wodzie, Amfiteatru, Starej Pomarańczarni, pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich oraz spacer po ogrodach pałacowych. Gratulujemy sukcesu!

RADOSNE PIERWSZAKI – WESOŁE PRZEDSZKOLAKI
    26 maja b.r. na zaproszenie ucz. klasy I a gościliśmy w naszej szkole dzieci pięcioletnie z Miejskiego Przedszkola nr 3 im. Fundacji WOŚP. Pierwszaki zaprezentowały program artystyczny pt:”Kolorowa wiosna” – inscenizację, wiersze oraz piosenki.

WIZYTA W MBP W ŻARACH
    Pod koniec maja w ramach akcji “Całe Żary czytają dzieciom” uczniowie klasy I a zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci wysłuchały opowiadań Z. Staneckiej pt:”Basia i telewizor”czytanych przez dziennikarkę TV Regionalnej Karolinę Czeredę.

TURNIEJ TENISOWY
    Uczeń klasy I e Jakub Wojwod zajął I miejsce w Turnieju Tenisowym Chroma Tour Żary pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Żary. Gratulujemy Jakubowi sukcesu.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS - JA, POLAK, EUROPEJCZYK
    Reprezentacja ucz. kl. II b w składzie: Amelia Grzegorczyk, Laura Nowacka, Stanisław Pająk, Katarzyna Wojak - zajęła I miejsce w konkursie "Ja Polak Europejczyk", który odbył się w dniu 24 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach. Podczas wspólnej zabawy z uczniami z innych żarskich podstawówek mogli wykazać się swoją wiedzą na temat Unii Europejskiej. Gratulujemy!

UNIWERSYTET DZIECI
    Ucz. kl. II a realizując ogólnopolski projekt "Jak żyć w zgodzie ze zwierzętami" starali się odpowiedzieć na pytania : - Jak ludzie powinni żyć, żeby korzystać ze zdobyczy cywilizacji i rozwoju technologii, a jednocześnie zadbać o środowisko dla przyszłych pokoleń? Wykonali makietę na potrzeby ogólnopolskiego konkursu „Zrównoważony rozwój” i zdobyli II miejsce.

ZONKILOWE OGRODY NADZIEI
    23 maja odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Żarskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta "Żonkilowe ogrody nadziei". W gronie laureatów znalazły się ucz. klasy II a: nagrody zdobyły: Wiktoria Urszulak, Katarzyna Czeremurzyńska, wyróżnienia: Weronika Lewon, Julia Kominek, Oliwia Schiller, Zofia Wiazek oraz Dominika Ruda z kl. I a – - wyróżnienie.

ZIELONA SZKOŁA
    Ucz. kl. 3a i 3c w dniach 16-20 maja byli na Zielonej Szkole na Helu. W ciągu 5 dni zwiedzali Gdańsk, Gdynię, Sopot, Władysaławowo oraz uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych, edukacyjnych, itp.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
    W dniu 21 maja 2016 r. w MBP w Żarach odbył się Międzyszkolny Turniej Pięknego Czytania Czyt*As. W konkursie brali udział ucz. w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III i IV oraz V i VI. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Bednarz z kl. III a oraz Paulina Porębska z kl. VI b. Nasze uczennice zaprezentowały się znakomicie zajmując I miejsce w swoich kategoriach.

DRZEWKO NA MAKULATURĘ
    21 maja 2016 r. nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w akcji; "Drzewko za makulaturę" zorganizowaną przez Danutę Madej- burmistrz miasta Żary. Celem akcji była popularyzacja tematyki ekologicznej, ochrony środowiska i zwiększenie świadomości potrzeby segregacji odpadów. Udało nam się zebrać 150 kilogramów makulatury, za co otrzymaliśmy 30 sadzonek drzew. Do zobaczenia za rok!!!

ŻARSKA NIEZAPOMINAJKA
    Dnia 20 maja odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji i Straży Pożarnej uczniów klas V i VI w ramach przygotowań do turnieju "Bezpieczne wakacje z LUPO". Zaproszeni goście przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego zachowania się w górach, nad wodą, podczas zabaw w czasie wakacji. Szczególną uwagę zwracano na bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu.

ŻARSKA NIEZAPOMINAJKA
    Natalia Derej V a, Ala Ksiuk V a i Wiktoria Kołpaczek VIa wzięły udział w koncercie podczas miejskiej imprezy pod hasłem "Żarska Niezapominajka".

TANIEC
    W II Mistrzostwach Polski w Tańcu Freestyle Żary 2016 zorganizowanych przez Łużyckie Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne Arkadiusz Czajor uczeń klasy II a prezentując swoje umiejętności taneczne wywalczył I miejsce w electro boogie oraz IV miejsce w breakdance.

DLA MAMY
    Wybrano zwycięzców konkursu „Latamy na Dzień Mamy” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego z okazji „Dnia Mamy”. W gronie laureatów znalazła się Wikroria Urszulak z kl. IIa - w nagrodę uczennica otrzyma kupon rabatowy na zakup rodzinnego biletu dla 6 osób na trasie Zielona Góra-Warszawa-Zielona Góra - do wykorzystania w czasie wakacji. Gratulujemy i życzymy miłych wrażeń z podróży do Warszawy.

15 LAT "LUPO"
    17 maja w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Mój Przyjaciel „Lupo”. Konkurs został zorganizowany z okazji 15- lecia Wojewódzkiego Programu Edukacyjno - Wychowawczego pn. „Lupo”. Komisja, z blisko 2 tysięcy prac, wyróżniła uczniów klasy II a: Oliwię Schiller, Maję Pawłowską, Wiktorię Urszulak, Maksymiliana Kurpisza. Laureaci odebrali dyplomy i nagrody z rąk Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka.

PROMOCJA AKTYWNEGO STYLU ŻYCIA
    Elbrus, Mont Blanc, Kilimandżaro – trzy szczyty do Korony Gór Świata. Jak przygotować się do wyprawy? Jak przetrwać trudy wspinaczki wysokogórskiej? O tym opowiadał 11 maja 2016r. w auli SP nr 8 ich zdobywca – Ryszard Bącal – prezes Klubu Turystyki Aktywnej „Ryś” - podczas spotkania zorganizowanego przez bibliotekę i świetlicę szkolną.

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    Ucz. z naszej szkoły: Natalia Olczyk i Marysia Kurpisz brały udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego „Master of English”. W walce o tytuł Mistrza Angielskiego Marysia Kurpisz zajęła bardzo dobre – II miejsce i tym samym wygrała darmowy semestr nauki w Szkole Języków Obcych „Świat Języków”. Gratulujemy!!!

KONKURS PLASTYCZNY
    Wiktoria Urszulak, uczennica klasy IIa, za wizję naszego miasta zaprezentowaną w konkursie Muzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego "Żary za 1000 lat" znalazła się w gronie laureatów - zajmując I miejsce w kategorii klas I-III. Gratulacje!
ŚWIĘTA MAJOWE
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
    29 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się uroczysty apel patriotyczny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Program przygotowali ucz. klasy 6c oraz zespół wokalny "Kropla". W apelu uczestniczyła cała społeczność uczniowska, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Niespodzianką apelu był występ wojskowego zespołu "Na fali".

LOGO - KARTA SENIORA
    2 maja, ucz. klasy I a z naszej szkoły uczestniczyli w podsumowaniu konkursu na logo do Żarskiej Karty Seniora. Miło nam zakomunikować, że pierwszaki - otrzymały wyróżnienie. Z rąk pani Danuty Madej – Burmistrz Miasta Żary odebrały nagrodę i dyplom. Gratulujemy!

MIĘDZYSZKOLNY EKOLOGICZNY KONKURS POETYCKI
    Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w Międzyszkolnym Ekologicznym Konkursie Poetyckim. 29 kwietnia b.r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Nagrody i wyróżnienia otrzymali w kl. 1-3: Martyna Pawlik - I miejsce (kl. 3a), Martyna Bejman - II miejsce (kl. 1a), Miłosz Borowski - III miejsce (kl. 1a), wyróżnienia: Bruno Radwański (kl. 1a) i Krystian Trojak (kl. 3c). W klasach 4 -6: Kacper Ziółkowsk(4a)i I miejsce, Kacper Malewicz(4b) III m., Pamela Dzierybko(6b) wyróżnienie. Gratulacje!

KOŁO PLASTYCZNE
    Członkowie koła plastycznego "Plastuś" z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego podczas uroczystej gali konkursu „Moja wymarzona podróż pociągiem".

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
    21 kwietnia 2016r.  w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. W turnieju wzięły udział szkoły podstawowe i gimnazja z Żar. Naszą szkołę reprezentowali: Agata Gajda, Piotr Świerliński, Wojtek Kilanowski z klasy Va oraz Ada Krupa z klasy VI a. Z dumą informujemy, że nasi uczniowie zajęli I miejsce i będą reprezentować miasto w rozgrywkach powiatowych. Piotr Świerliński jest najlepszym zawodnikiem wśród szkół podstawowych. Gratulujemy.

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY - CHROŃMY ZIEMIĘ
    Tydzień ekologiczny obchodzimy intensywnie. 21 kwietnia 2016r. ucz. kl. 3c - Karolina, Iga, Natalka, Laura i Wojtek reprezentowali nasza szkołę w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1. Nasza ekipa zajęła II miejsce. Gratulacje!

POLA NADZIEI
    Przed nasza szkołą i przed żarskim hospicjum zakwitły piękne wiosenne kwiaty zasadzone przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
    19 kwietnia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole dzieci sześcioletnie, które będą uczęszczać do klasy pierwszej w roku szkolnym 2016/2017. Uczniowie z klas starszych przygotowali niespodzianki i ciekawy program artystyczny. Po części artystycznej dzieci z rodzicami z zainteresowaniem przyglądali się naszej szkole.
SPORT
    Ucz. Laura Nowacka w dniu 17 kwietnia b.r. brała udział biegu 1 Mini Dycha Po Żarach gdzie na dystansie 400m wsród dziewczyn zajęła 1 miejsce. Gratulacje! Emilka Homeniuk z kl. 1b odniosła wraz ze swoim partnerem kolejny sukces taneczny i zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Świdnica 2016. Gratulujemy!

NASZE BEZPIECZEŃSTWO
    16 kwietnia w Sali Widowiskowej “Luna” nastąpiło uroczyste podsumowanie etapu powiatowego - Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem “W trosce o nasze bezpieczeństwo”. Zosia Wiązekz kl. 2a zajęła II miejsce, Oliwia Schillerz kl. 2a - III miejsce, a M. Pietrzak z kl. 1a otrzymał wyróżnienie. Życzymy dalszych sukcesów.

POMOC PRZEDMEDYCZNA
    14 kwietnia 2016 rodzice uczniów z klasy Ib i IIa wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie na prośbę wychowawców klas przeprowadził pan Mariusz Morawski, doświadczony strażak i ratownik medyczny.

BEZPIECZEŃSTWO z LUPO
    Dnia 12 kwietnia w ramach obchodów 15lecia programu edukacyjno- profilaktycznego LUPO odbyło się spotkanie funkcjonariuszy policji z uczniami klas I. Podkom. Paweł Stefan przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego zachowania w szkole i w domu. Największą atrakcją dla pierwszaków była wizyta maskotki Lubuskiej Policji - LUPO.

KONKURS PLASTYCZNY
    Zosia Wiązek, ucz. kl. 2 a, zwyciężyła w konkursie Wojewody Lubuskiego na najpiękniejszą kartkę z okazji obchodzonego w dniu 10 kwietnia Dnia Służby Zdrowia. Zwycięska praca została oficjalną kartką Wojewody Lubuskiego, którą przesłano do pracowników służby zdrowia. Nagrody laureatom konkursu wręczono podczas uroczystości w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Żeby Wielkanoc w tym roku,
przyszła z sukcesem u boku.
Aby żyło się Wam zdrowo,
prywatnie i zawodowo.
Wielu, wielu chwil radosnych
i cudownej, ciepłej wiosny.JARMARK WIELKANOCNY
    Szkolny zespół wokalny "Kropla" oraz Hania Nawrot, Naomi Zwierz, Milenka Kicuła oraz Kacper Mysiorek zaprezentowali świąteczny program artystyczny podczas Jarmarku Wielkanocnego w Rynku Miasta.

EKOLOGICZNA AKCJA
    Ucz. kl. Ib, IIa i IIId wraz z rodzicami zainicjowali ekologiczną akcję "EkoZiemian". 19 marca uczestnicy akcji oczyścili fragment lasu ze śmieci. Po trudach sprzątania czekały ich liczne atrakcje - spotkanie z leśniczym, zadania sprawnościowe, itp. Każdy uczestnik zlotu otrzymał zaszczytny tytuł "EkoZiemianina" oraz pamiątkową plakietkę. Dziękujemy organizatorom: Stowarzyszeniu TiM, leśniczemu Panu Ryszardowi Malewskiemu.

English blog
    Przypominamy, że wszelkie relacje, a także zdjęcia z konkursów lub innych przedsięwzięć związanych z językiem angielskim możemy obserwować na English blog, w zakładkach Wydarzenia lub Aktualności. Link do bloga umieszczony jest na naszej stronie internetowej. Najświeższe zdjęcia i informacje dotyczą szkolnych obchodów Dnia Św. Patryka, konkursu Zostań Mistrzem Angielskiej Ortografii itd., itd. Zapraszam!
A.Zdebiak

TURNIEJ
W dniu 18 marca w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Żarach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju "Młodzież Zapobiega Pożarom" Uczeń klasy VI Marcin Tyszer zajął II m. w kategorii szkół podstawowych. Marcin będzie reprezentował nasz powiat na eliminacjach wojewódzkich w Zielonej Górze.

ROWEROWY AUTOCHODZIK
    Ucz. kl. Ib i Ic biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Rowerowy Autochodzik”, który ma na celu przygotowanie najmłodszych dzieci do samodzielności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieciaki przeszły już trzy etapy: droga, pojazdy, odblaski. Relacje z działań można obejrzeć na stronie: rowerowy autochodzik pl

WARSZTATY - KODOWANIE
    Uczniowie klas 4a i 5b uczestniczyli w warsztatach związanych z kodowaniem, które zorganizowane zostały w Miejskiej Bibliotece w Żarach. Zapoznali się z programem Scratch. Następnie mogli w wyścigach kierować samodzielnie zaprogramowanymi robotami. Uczniowie wykazali się kreatywnością w tworzeniu programu. Dziękujemy organizatorom warsztatów za fantastyczne zajęcia.

SUKCES NEOMI
    W dniu 15 marca 2016r. odbyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Laureatem w kategorii klas IV-VI została Naomi Zwierz z klasy VI c w wierszu "W królestwie kotów" Ludwika Jerzego Kerna. Jesteśmy dumni z naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów na etapie wojewódzkim.

SUKCESY UCZNIÓW
    Miło nam powiadomić, że uczniowie naszej szkoły wspaniale spisali się na Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Natalia Olczyk zdobyła tytuł Laureata z przyrody i z matematyki. Tytuł finalistów zdobyli: Julia Wojciechowska z matematyki, a Szymon SikoraMateusz Jeziorny z historii. Gratulujemy!
    Natalka         Julia        Szymon    Mateusz

    Ucz. klasy 6a Zuzanna Jeziorna zdobyła tytuł LAUREATA i zajęła II miejsce w konkursie „Wiem wszystko o swoim mieście”. Konkurs zorganizowało Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego.

    W Kresowym Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym im. Orląt Lwowskich, został rozstrzygnięty wojewódzki konkurs Poznajemy Ojcowizną Kresową i MalujemyMoja Malarska Wizja Kresów Wschodnich RP”. LAUREATKĄ została Maria Kurpisz, a praca Jagody Urbańskiej zdobyła wojewódzkie wyróżnienie.
      Zuzanna                  Maria

TURNIRJ WIEDZY POŻARNICZEJ
    Uczeń klasy VI a Marcin Tyszer zajął II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej - etap miejski "Młodzież zapobiega pożarom". Marcin będzie reprezentował nasze miasto w rozrywkach powiatowych.
SUKCESY UCZNIÓW
Laura Nowacka kl. II b - I miejsce w biegach kat. dziewcząt 20 luty 2016 r. Przesieka.
Nikola Seremak kl. II b - III miejsce KATA Dzieci 8-9 lat W Strefowych Eliminacjach do Mistrzostw Polski i Otwartym Turnieju Karate Piła 5 marca 2016 r., a w Strefowych Eliminacjach do Mistrzostw Polski i Otwarty Turniej Karate w Pile - III miejsce.
Stanisław Pająk kl. II b - I miejsce w Międzywojewódzkich Zawodach im. J. Kusocińskiego w Akrobatyce Sportowej 6 marca 2016 r. Zielina Góra.
Aleksandra Ficygowska kl. II b - I miejsce w Międzywojewódzkich Zawodach im. J. Kusocińskiego w Akrobatyce Sportowej 5 marca 2016 r. Sulechów.
Aleksandra Kicuła, Katarzyna Wojak kl. II b - IV miejsce w Międzywojewódzkich Zawodach im. J. Kusocińskiego w Akrobatyce Sportowej 5 marca 2016 r. Sulechów, Emilka Homeniuk ucz. kl. I b wraz ze swym tanecznym partnerem zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego.
Gratulujemy!

    Nikola Seremak miała pokaz karate dla dzieci z przedszkola Wielkiej Świątecznej Orkiestry. Dzieci z nią świetnie współpracowały. Drugoklasistka zachęcała maluchy, jak zdrowo spędzać czas po południ tzw. dobry przykład idzie z góry od dzieci ze szkoły nr 8 w Żarach!


8 MARCA - DZIEŃ KOBIET
Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej
składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Życzymy, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
i byście zawsze czuły się doceniane.


GÓRA GROSZA
    Od 23 listopada do 4 grudnia 2016r. społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA”. To już XVI edycja, której celem było pozyskanie środków dla dzieci wychowujących się poza rodziną. W naszej szkole w akcji wzięło udział 17 klas. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Łącznie zebraliśmy kwotę 909, 79 złotych. W naszej szkole akcja miała również charakter konkursu: I miejsce - klasa I b, II miejsce - klasa I a, III miejsce - klasa III a.

MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS - „Złote pióro – potyczki ortograficzne”
    Organizatorem głównym konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Żaganiu we współpracy ze Szkołą Podstawową na 1 w Żarach. Cel zmagań z polską ortografią to wyłowienie „perełek ortograficznych”. 26 lutego odbył się etap rejonowy w SP 1 Żary, poprzedzony eliminacjami szkolnymi. Naszą szkołę reprezentowali Justyna Kasica i Maksymilian Kurpisz z klasy drugiej, Jakub Czaiński i Martyna Bednarz z klasy trzeciej, Kacper Ziółkowski i Weronika Zgolak z klasy czwartej, Piotr Jarocki z klasy piątej oraz Paulina Porębska i Iga Wrdęga z klasy szóstej. Trojgu z naszych uczniów – P. Porębskiej, W. Zgolak i M. Bednarz - udało się zakwalifikować do etapu międzypowiatowego, który odbędzie się 19 marca w Żaganiu.
Życzymy powodzenia!
LUBUSKI KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE MIEJSKIE
     W dniach 01 i 02 marca 2016r. odbyły się eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Laureatami zostali: Małgorzata Gierat z kl. IIc oraz Naomi Zwierz z kl. VIc. Wyróżnienia otrzymali: Milena Kicuła z kl. Ic, Martyna Pawlik kl. IIIa i Kacper Mysiorek z kl. IVb. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie powiatowym.

KONKURS RECYTATORSKI
    17 lutego w SP8 odbyły się eliminacje szkolne Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. Laureatkami w poziomie klas I-III zostały: Milena Kicuła, Małgorzata Gierat, Martyna Pawlik i Agnieszka Gierat. Uczennice te będą reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach miejskich. Gratulujemy!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
    9 lutego 2016 r. w kilkudziesięciu państwach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku DBI zorganizowany pod hasłem: "Lepszy internet zależy od Ciebie!", miał na celu zwrócenie uwagi na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. W naszej szkole organizatorem DBI byli ucz. z klas 3C i 5B. Przygotowali spektakl „Wiemy jak sobie radzić w sieci” oraz scenki ramowe w języku angielskim. Zaproszeni goście przypomnieli zasady netykiety i wręczyli nagrody w poszczególnych konkursach: prezentacja o cyberprzemocy, prace plastyczne, plakaty. Gratulujemy wszystkim wygranym. Nagrody finansowane były ze środków Urzędu Miasta oraz przez p. Marcina Fijałkowskiego. Bardzo dziękujemy!
Inne zdjęcia w galerii:)

SUKCESY W KARATE
    Uczennica naszej szkoły Martyna Grajcar od od kilku lat trenuje karate (trener - Sebastian Końcowik). Osiąga liczne sukcesy: I miejsce w Pucharze Wilekopolski, I m. w VI Otwartych Mistrzostwach Wrocławia. III m. w I turnieju małej Regionalnej Ligi Karate Tradycyjnego, I m. w Gwiazdkowym Turnieju powiatu Żarskiego, I m. w Turnieju Zapaśniczym. Jesteśmy dumni z naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów.


PIERWSZA POMOC
    W dniach 8-12 lutego mł. kpt. Mariusz Morawski - funkcjonariusz Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, a W szkole wiceprzewodniczący Rady Rodziców przeprowadził zajęcia warsztatowe udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Życzymy, aby nigdy nie musieli wykorzystywać swoich umiejętności.
PAN SPRZĄTALSKI
    W pierwszej edycji projektu Pan Sprzątalski Kronika Ekodetektywów przygotowana przez ucz. kl. II a w ramach konkursu ekologicznego „Na tropie Śmieciucha” zdobyła I miejsce i główną nagrodę. W drugim konkursie „Coś z niczego. Coś z niepotrzebnego” laureatem został Karol Zalewski z II a za pracę „Mój przyjaciel”. W trakcie trwania projektu odbyła się zbiórka plastikowych zakrętek. Zebrane nakrętki „ułatwią” potrzebującym sprawniejsze funkcjonowanie, a szkoła zdobyła, oprócz wyróżnienia i nagrody pieniężnej, satysfakcję z efektów podejmowanych działań.
SPOTKANIE AUTORSKIE
    W dniu 5 lutego uczniowie naszej szkoły spotkali się z autorką wierszy dla dzieci panią Marią Wypych. Zaprezentowany tomik jest doskonałym materiałem do rozmów wychowawczych, do nauki obserwowania świata, rozwijania zainteresowania środowiskiem lokalnym. Wiesze pani Wypach, to pamięć o latach minionych - latach beztroskiego, szczęśliwego dzieciństwa. Było to mądre i ciekawe spotkanie.

OBÓZ DETEKTYWISTYCZNY
    W dniach 25.01-29.01. uczniowie klasy III c uczestniczyli w Obozie Detektywistycznym. Każdego dnia na uczestników czekały atrakcje i niespodzianki przygotowane przez funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej, WOPR i Straży Miejskiej. "Tajemniczy nieznajomy" częstował dzieci cukierkami. Uczestnicy tworzyli portret pamięciowy, następnie z technikiem kryminalistyki zabezpieczali ślady.. Mogły zobaczyć jak wyposażony jest wóz strażacki, poćwiczyć przy użyciu fantoma udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. W ostatnim dniu wszyscy wzorowo zdali test wiedzy i otrzymali dyplomy detektywa.
    Inne zdjęcia w galerii :)

KONKURS MATEMATYCZNY
    Uczniowie naszej szkoły osiągnęli sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny 2015.
Klasy III
Krystkowska Iga IIIc - 8 miejsce w województwie
Siembida Wojciech IIIc - 9 miejsce w województwie
Miłosz Stężycki IIIb – 14 miejsce w województwie
Klasy IV
Reszel Mateusz IVa - 1 miejsce w województwie
Klasy V
Jarczewska Nicole Va - 12 miejsce w województwie
Klasy VI
Olczyk Natalia VIc – 4 miejsce w województwie
                  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

    W dniu 19 stycznia 2016 r. dzieci klas I uczestniczyli w wycieczce do Cinema City w Zielonej Górze. Uczniowie obejrzeli film pt.: „Fistaszki”. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, wszystkim film się podobał.

FERIE NA NARTACH
    Dziewięcioro uczniów naszej szkoły skorzystało w dniu 20 stycznia 2016r. z oferty KTA „RYŚ” PTTK Oddziału Żarskiego i próbowało swych sił na trasach biegowych w Jakuszycach. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję poczuć się jak Justyna Kowalczyk. W dobrych nastrojach i dumni z siebie po przebiegnięciu prawie 10 km trasy wrócili do Żar.

KONKURS PLASTYCZNY
     Anna Stebner - uczennica klasy II a zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Ptaki drapieżne i sowy w środowisku naturalnym” zorganizowanym przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Gratulacje!!!

NA PŁYWALNI
    Krzyś Łoński ucz. kl. 3c zajął II miejsce w noworocznym turnieju "Płyniemy dla Owsiaka". Gratulacje!!!

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
     Natalia Derej z klasy 5a zdobyła tytuł Laureata w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Przepięknie zaśpiewała kolędę pt. "Nie było miejsca dla Ciebie". Przegląd odbył się 14 stycznia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Serdecznie gratulujemy !!!

KONKURS PLASTYCZNY
    Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę konkursu plastycznego "Stop Narkotykom" ogłoszonego przez Komendę Powiatową Policji w Żarach. Z radością informujemy, że zwycięzcą został uczeń kl. III C Kamil Powęska, a wyróżnienie otrzymała Laura Adamczyk z tej samej klasy. Na wystawie zaprezentowano też pracę Wojtka Siembidy. Uczniowie klasy III c wezmą udział w Obozie Detektywistycznym w drugim tygodniu ferii.

BAL KARNAWAŁOWY
     Bal karnawałowy (15-16 stycznia). Sala gimnastyczna zamieniona została w salę balową – pełną kolorowych balonów. Do szkoły przyszły księżniczki, wróżki, piraci, kowboje oraz wiele innych postaci ze znanych bajek. Zabawa przebiegała w miłej, radosnej atmosferze i dostarczyła dzieciom wielu przeżyć oraz miłych wrażeń. Świetna muzyka, nastrój i przepiękne stroje uczestników balu sprawiły, że będziemy długo i miło wspominać te chwile.

KONKURS EKOLOGICZNY
    13 stycznia w Sali Konferencyjnej Żarskiego Ratusza odbyło się podsumowanie 3 Powiatowego Konkursu Ekologicznego. Nagrody otrzymali uczniowie z klasy 4a : Zuzia Kluge, Natalia Mencel i Paweł Ratajczyk. Gratulujemy!!! Oprawę artystyczną spotkania przygotowali członkowie zespołu wokalnego "Kropla". Zaprezentowali montaż słowno - muzyczny pt. "Chrońmy naszą planetę!"

BEZPIECZNE ŻARY - BEZPIECZNE DZIECKO
    13 stycznia w Urzędzie Miejskim odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego "Bezpieczne Żary - Bezpieczne Miasto". 30 uczniów klasy I z rąk Burmistrza Miasta Żary pani Danuty Madej otrzymało nagrody i pamiątkowe dyplomy.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
    Pasowanie uczniów klas I na czytelników miało miejsce 11 stycznia 2016 r. Uroczystości towarzyszyło przedstawienie teatralne pt. „Stan chorobowy”, przygotowane przez zespół wokalny „Kropla”.

KONKURS FOTOGRAFICZNY
    8 stycznia 2016r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego ogłoszonego przez Wojewódzką Komendę Policji w Gorzowie Wlkp na temat: "Jestem całyodblaskowy, bo znam dobrze ruch drogowy". II nagrodę w województwie zdobyła uczennica klasy IV b Natalia Maciuba. 12 uczniów klas IV-VI otrzymało dyplomy za udział w konkursie. Gratulujemy!

BEZPIECZNE FERIE
    Tradycyjnie przed feriami zimowymi ratownicy WOPR przeprowadzili szkolenie na temat bezpiecznego zachowania się na lodzie. Ratownicy przekazali uczniom wiele cennych informacji. Najbardziej podobała się część praktyczna z udziałem uczniów.

TRZECH KRÓLI
    Orszak z okazji święta Trzech Króli w Żarach był bardzo barwny. Uroczystość zorganizowali: parafie p.w. Wniebowzięcia NMP i p.w. NSPJ oraz szkoły katolickie w Żarach. W orszaku wzięli udział przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele oraz całe rodziny.

NOWY ROK
    Z okazji zbliżających się Świąt Bożego NarodzeniaNowego Roku 2016 życzymy wszystkim szczęścia, zdrowia, pomyślności oraz siły i energii do realizacji nowych pomysłów.

JASEŁKA
    22 grudnia 2015 roku społeczność szkolna i goście mieli możliwość oglądać jasełka w wykonaniu klas 3a i 3c. Tegoroczne jasełka przypominały, co w naszym życiu powinno być najważniejsze. W uroczysty nastrój wprowadziły nas kolędy śpiewane przez uczniów wszystkich klas. Dyrektor p. T. Muńko złożył wszystkim życzenia świąteczne.

    Zobacz zdjęcia w galerii :)

„ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE” W SP8
    Uroczystość przekazania „Światełka Betlejemskiego” odbyła się 21 grudnia w kościele NMP w Żarach. Goście uczestniczący w tym ważnym spotkaniu udali się następnie do Szkoły Podstawowej nr 8, gdzie była kontynuowana uroczystość. W świątecznym nastroju obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów klas 3a i 3c. Zwieńczeniem spotkania była uroczysta wigilia.


BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS PRZERWY ZIMOWEJ
    Dnia 21 grudnia funkcjonariusze Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej spotkali się z uczniami klas I - VI. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w czasie przerwy świątecznej. Dużo uwagi poświęcono bezpiecznym zabawom w domu, kontaktach z nieznajomymi, bezpiecznemu korzystaniu z internetu.

ZAWODY SPORTOWE
    Dnia 21 grudnia pani wicedyrektor wraz z panem Kołaczem wręczyli medale uczestnikom między-narodowych zawodów sportowych, które odbyły się w Weissewaser. Srebrny medali zdobyli: Natalia Derej z klasy Va i Jakub Mysiorek z klasy IVb. Brązowe medale zdobyli: Kacper Mysiorek z klasy IV b i Janek Kozaczyński z klasy Vb. Gratulujemy sukcesu!

W HOSPICIUM
    Wspólnie z innymi szkołami z powiatu żarskiego nasi uczniowie włączyli się w budowę szopki w żarskim hospicjum.

FALUBAZOWE MIKOŁAJKI
    15 grudnia przedstawiciele Zielonogórskiego Klubu Żużlowego w ramach akcji Falubazowe Mikołajki odwiedzili naszą szkołę. Upominki otrzymało 30 uczniów. Dziękujemy za miłą niespodziankę.


NOCKA W SZKOLE
    Ucz. klasy 3d wraz z wychowawcą noc z 11 na 12 grudnia spędzili w szkole. Spotkanie rozpoczęło się grą w zbijaka w której dzieci stawili czoła rodzicom. Podczas kolacji uczniowie mieli okazję robić kanapki, tosty i piec ciasteczka. Przed snem obejrzeli bajkę. Rozmowom i śmiechom nie było końca do późnych godzin nocnych. Po śniadaniu i sprzątaniu wszyscy opuścili szkołę trochę niewyspani ale zadowoleni.

SZLACHETNA PACZKA
    Po raz kolejny społeczność szkolna SP nr 8 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Zgromadzone dary w postaci żywności, przyborów szkolnych i odzieży zostaną przekazane dla mieszkańców Domu Samotnej Matki w Żarach.

ZDROWIE
    W środę 9.12.2015 uroczyście zakończyliśmy i podsumowaliśmy ogólnoszkolną imprezę prozdrowotną "Smakuj zdrowie". Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w różnych formach działań: odbywały się pogadanki, konkursy, wystawy, degustacje zdrowej żywności. Autorzy fantastycznych prac na konkurs "Talerz dla niejadka" z klas 1-3 zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i uściskiem dłoni Pana Dyrektora.

KONKURS PLASTYCZNY
    Wiktoria Ostrówka z kl. 2a zajęła III miejsce w konkursie plastycznym „Zgłoś Ryzyko, czyli bądź bezpieczny w domu”. Wiktoria odebrała dyplom i nagrodę z rąk komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Huberta Harasimowicza. Gratulacje!
W KRAINIE ŚW. MIKOŁAJA
    W czwartek, 3 grudnia, ucz. kl. Ic i Id gościli w Krainie Świętego Mikołaja, gdzie zostali przywitani przez wesołe Elfy. Z wielką radością własnoręcznie malowali bombki i skakali na dmuchanym zamku.Wysłuchali opowieści o Mikołaju i reniferach. Na koniec uczestniczyli w mikołajowych zawodach sportowych. Po wspólnej sesji zdjęciowej z mieszkańcami radosnej Krainy dzieci napełnione radością i obdarowane upominkami wróciły do rodziców.
KONKURS PLASTYCZNY
    Ucz. Szkoły Podstawowej nr 8 uczestniczyli w konkursie "Ze smokiem Bajtusiem po bezpiecznym Internecie" zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską w Żarach. Wyróżnienia otrzymali: Kamil Powęski z kl. 3c, Karolina Sobieraj i Julia Pabich z kl. 3a oraz Julia Mędorowicz z kl. 4a. Gratulacje!
TURNIEJ MIKOŁAJKOWY
    Szkoła Mikołajów na stałe wpisała się w tradycję Ósemki. Ucz. klas II-III rywalizowali o tytuł "Pomocnika Św. Mikołaja". Wszyscy wspaniale się bawili i wzorowo sprostali zadaniom. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci podarkami.

MŁODZI - ODPOWIEDZIALNI
    2 grudnia odbyło się spotkanie uczniów klas VI z sędzią panem Mariuszem Chmalem i kuratorem Wydziału rodzinnego panem Bartoszem Wiatrowskim. Goście z naszymi uczniami rozmawiali na temat odpowiedzialności młodych ludzi za czyny wskazujące na demoralizację.

NUMER ALARMOWY - 112
    Ucz. klasy II a Zosia Wiązek znalazła się w gronie LAUREATÓW konkursu plastycznego, który zorganizował Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze. Tegoroczna edycja konkursu była poświęcona popularyzacji Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Zwycięskie prace zostaną wykorzystane przez NFZ jako element graficzny m.in. ulotek oraz kalendarzy na 2016 rok. Gratulujemy sukcesu!
CERTYFIKAT
    W roku szkolnym 2014/15 nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem nowoczesnej szkoły". W ramach projektu organizowane były szkolenia, podejmowaliśmy szereg działań w szkole, odbywały się imprezy integrujące środowisko szkolne. Szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający nasze działania.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE
    W dniu 10 listopada odbyły się zajęcia warsztatowe z rodzicami na temat dopalaczy. Spotkanie przeprowadzili terapeuci uzależnień NZOZ "Profil" p. D. Grolewska i p. Ł. Basaj. Zajęcia finansowane są ze środków Urzędu Miasta w ramach realizowanego projektu "Zdrowo żyć- pięknie żyć"

BEZPIECZNY INTERNET
    W październiku i w listopadzie społeczność szkolna uczestniczyła w zajęciach związanych z bezpieczeństwem w internecie: „Bezpieczny Internet: w domu i szkole”. Polecamy zapoznanie się z informacjami na stronie:

www.bezpiecznyinternet.edu.pl

W SCHRONISKU
    23 listopada ucz. klasy I a udali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku psy oraz przeprowadzić wywiad z kierownikiem schroniska p. Katarzyną Łach
    W markecie „TESCO”, dzieci oglądały stanowiska z owocami i warzywami. Na zakończenie pobytu w markecie dzieci otrzymały niespodziankę – duże paczki słodyczy, za które serdecznie podziękowały.

EKOSZKOŁA
    Uczniów kl. II a i I b odwiedziła Agatka Segregatka - maskotka Programu Edukacji Ekologicznej "Ekoszkoła" realizowanego przez ZZO w Marszowie. Podczas spotkania dzieci utrwalały najważniejsze zasady segregacji odpadów. Dowiedziały się dlaczego warto segregować śmieci, poznały kolory pojemników i worków na odpady. Teraz terminy: bioodpady, elektrośmieci, recykling są dla nich jasne i zrozumiałe. Dziękujemy za pouczające spotkanie.
WYSTAWA ZABAWEK
    Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach, Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Żarach, żarskie instytucje kultury i placówki oświatowe zwracają się do wszystkich mieszkańców Żar i Powiatu Żarskiego z gorącą prośbą o wypożyczenie starych zabawek (np. lalki, lalki szmaciane, bączki, drewniane klocki, samochodziki, żołnierzyki, kolejki itp.), gier planszowych, komiksów, książek trójwymiarowych, bajek na kliszach oraz innych przedmiotów, które były upragnionymi prezentami pod choinkę i służyły dzieciom, młodzieży i rodzicom do zabawy w „epoce przedkomputerowej”.
    Zebrane zabawki zostaną wykorzystane podczas wystawy o zabawach i formach spędzania wolnego czasu w okresie Świąt Bożego Narodzenia, która będzie prezentowana w grudniu w siedzibie Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Szczegółowe informacje w sprawie zbiórki eksponatów i organizacji wystawy będą udzielane w siedzibie Muzeum na placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2 w Żarach lub pod adresem mailowym: muzeumzary@wp.pl oraz pod numerem telefonu: 68 363 83 70. Jacek Jakubiak Dyrektor Muzeum

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
     Ucz. klasy 3C Aleksander Albinowski zajął II miejsce BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI, który odbył się 11 listopada na stadionie w Żaganiu. W biegu na dystansie 400 metrów uczestniczyło ponad 200 dzieci w wieku do 11 lat. Gratulacje :-)
    Ucz. kl. 1 Aleksander Sendziak zajął I miejsce w biegu niepodległości dla dzieci do lat 6. Ponadto dzieci z rocznika 2009-2010 UKS Promień Żary rozegrały w Iłowej turniej w którym zdobyli I miejsce wygrywając ze wszystkimi drużynami.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
    W dniu dzisiejszym tj. 9 listopada 2015 roku uroczyście obchodziliśmy 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cała społeczność uczniowska uczestniczyła w apelu patriotycznym, aby uszanować pamięć wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę.

ZDROWE ZĘBY
    Ucz. klas I-III uczestniczą w programie profilaktycznym z zakresu zapobiegania próchnicy prowadzonym przez Gminę Żary o statusie miejskim. Realizatorem projektu w szkole jest lekarz stomatolog Ewa Łacny. Pani stomatolog spotkała się z rodzicami uczniów, dokonała przeglądu stanu uzębienia, a potem dzieci uczyły się prawidłowo myć zęby.

AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
    Ucz. klas I uczestniczą w ogólnopolskim programie Akademii Bezpiecznego Puchatka. Celem programu jest nauka poprzez gry i zabawy bezpiecznych zachowań w domu i w szkole. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni również najważniejsi wychowawcy - rodzice.

ODWIEDZINY
    30 października naszą szkołę odwiedzili aniołowie i święci. Ogromnie byliśmy tym przejęci i z wielką radością przysłuchiwaliśmy się tym niezwykłym gościom. Opowiadali nam o sobie i o niebie, a także z nami śpiewali, że "..taki duży, taki mały - może świętym być". Teraz znamy sekret cały, a więc staraj się uczniu mały, aż z urwisa, wiercipięty, będzie kiedyś wielki święty.
    Inne zdjęcia w galerii - ZAPRASZAMY:)


ŚWIATEŁKO PAMIĘCI
    Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się do akcji "Światełko Pamięci". Zebraliśmy 90 zniczy, które zapłonęły na lwowskich cmentarzach.

PASOWANIE NA UCZNIA W SP8
    22 października pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 8 zostali przyjęci w poczet uczniów. W uroczystym ślubowaniu przyrzekali byś wzorowymi i godnie reprezentować swoją szkołę. Aktu pasowania dokonali Dyrektor Szkoły Tomasz Muńko i wicedyrektor Barbara Brzezińska. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem.


PROGRAM SMOK
    W Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach realizowany jest program SMOK. W ramach tego programu w trzech żarskich szkołach ucz. klas IV-VI zostali objęci zajęciami piłki koszykowej. Program SMOK tworzony jest przez Polski Związek Koszykówki ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.POLA NADZIEI
    Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom o otwartych sercach za włączenie się do akcji Pola Nadziei. Zebraliśmy 600 zł za co pan dyrektor zakupił w żarskim hospicjum sadzonki żonkili, które przedstawiciele poszczególnych klas zasadzili przed szkołą 13 października. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, by ujrzeć efekt naszych działań.

BEZPIECZNE ŻARY
    Dnia 15 października odwiedziła naszych pierwszaków w ramach kampanii "Bezpieczne Żary! Bezpieczne Dziecko" pani Burmistrz Miasta Żary - Danuta Madej. Funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji rozmawiali z uczniami na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym. Każdy uczeń z rąk pani Burmistrz otrzymał kamizelkę odblaskową. KPP ufundowała dzieciom plany lekcji z dobrymi radami LUPO.

SUKCESY SPORTOWE KLASY 2B
    Laura Nowacka zajęła 1 miejsce Open (K1 i M1) oraz 1 miejsce w K1 w biegu ZS ANATOL MINI CROSS na dystansie 1 km z czasem 4:29 17 października 2015r. Żary

    Nikola Seremak - „Puchar Mistrza" - VIII Miedzynarodowy Otwarty Turniej Karate Tradycyjnego we Wrocławiu - 3.10.2015 Złoty medal za techniki indywidualne.
Nikola - srebrny medal w kata indywidualne - VI Otwarte Mistrzostwa Karate we Wrocławiu 24.10.2015

    Stanisław Pająk - II miejsce w Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Akrobatyce Sportowej Skokach Na Trampolinie i Ścieżce 3.10.2015r. Zielona Góra

    Aleksandra Kicuła I-miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego "Calipso CUP" w kat. 8-9 lat kl. E Krosno Odrzńskie 2015 r.

DEBATA O DOPALACZACH
    Ucz. klas VI wzięli udział w debacie o dopalaczach, która przeprowadzili terapeuci uzależnień NZOZ "Profil". Zajęcia zostały sfinansowane ze środków Urzędu Miasta w ramach projektu "Zdrowo żyć- pięknie żyć".

ZDROWE ODŻYWIANIE
    W ramach realizowanego programu "Trzymaj formę" odbyło się w szkole spotkanie z dietetykim klinicznym panią Anną Niedzielską- Sadowską na temat prawidłowego odżywiania się w wielu dojrzewania. Uczennice otrzymały wiele cennych wskazówek na temat zdrowego stylu życia..


ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

    Z okazji Święta Edukacji Narodowej życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty - pomyślności i samych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym.

    14 października auli Szkoły Podstawowej nr 8 odbyło się spotkanie nauczycieli oraz wszystkich pracowników naszej szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaszczycili nas swoją obecnością nauczyciele - emeryci pracujący dawniej w Ósemce. Dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny dziękując za naukę i wychowanie.

GRZYBOBRANIE
    10 października klasy Ib, IIa, i IVb wzięły udział w corocznym rodzinnym grzybobraniu. Humory oraz pogoda dopisały. Impreza zakończyła się gorącą grochówką i pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
    9 października funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Żarach spotkali się z uczniami klas II-VI. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym i zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Uczestnicy spotkania otrzymali światełka odblaskowe, kalendarze, książeczki na temat bezpieczeństwa ufundowane ze środków Urzędu Miasta.

KONKURS
    Dnia 9 października w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego ogłoszonego przez Wojewódzką Komendę Policji w Gorzowie Wlkp.pt. "Bezpieczne wakacje pędzlem malowane" Podkom. Paweł Stefan wspólnie z dyrektorem szkoły wręczyli zwycięzcom konkursu nagrody: I m. Anastazja Kowalczewska, III m. Anna Markowska, wyróżnienie Julia Kominek. Gratulujmy!

BEZPIECZNIE TU I TAM
    W dniach 6-7 października ucz. klasy 3c zostali zaproszeni do udziału w projekcie zorganizowanym przez Miejską Biblioteką Publiczną w Żarach. W ramach projektu "Bezpiecznie Tu i Tam" dzieci zostały wprowadzone w temat bezpiecznego Internetu. Uczestniczyły w projektowaniu fabuły gry komputerowej (dydaktycznej), której bohaterem będzie Smok Bajtuś.

TURNIEJ
    Ucz. kl. 4-6 po raz kolejny przystąpili do turnieju W Europie jeździmy bezpiecznie zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży.
    Najwyższe wyniki uzyskali: z kl. IV - Staś Smyczyński, z kl. V - Wojtek Kilanowski, z kl. VI - Szymon Sikora. Gratulujemy wiedzy!


DZIEŃ CHŁOPAKA
    30 września jest DNIEM CHŁOPAKA. Życzymy IM:
Zabawy – tylko tej najweselszej,
Przygód – tylko tych najciekawszych,
Samochodów – tylko tych najszybszych,
Ciastek – tylko tych najsłodszych,
Dziewczyny – tylko tej najlepszej!


WYCIECZKA INTEGRACYJNA
    Pod koniec września ucz. kl. II b wraz z rodzicami wybrali się na wycieczkę ścieżką edukacyjną z p. H. Domaradzkim. Zapoznali się z ciekawostkami przyrodniczymi i historycznymi tego regionu. Oejrzeli zbiory z tutejszego Muzeum i zaporę z 1932r. Na ścianie do dziś widnieje niemiecki napis, który w tłumaczeniu znaczy "Wielkie dzieła powstają tylko przez pomysłowość".

UDZIAŁ W PROJEKCIE
    20 osobowa grupa uczniów klas IV -VI uczestniczyła w imprezie sportowej zorganizowanej w ramach projektu w Weiswasser. Każdy z uczestników mógł sprawdzić swoje umiejętności w wielu dziedzinach sportu: biegach,skokach, pchnięciu kulą, pływaniu. Pogada na zewnątrz i humory dopisywały.

ŚWIĘTO PIECZPONEGO ZIEMNIAKAE
    Grule – na Podhalu, bałabuny – na Pomorzu, pyry – w poznańskim, kartofle – z niemieckiego a na co dzień – ziemniaki – miały swoje święto 19 września 2015 na polu sołtysa Złotnika, p. K. Ostrowskiego. Na tę turystyczną imprezę zorganizowaną przez Zarząd Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego oraz Koło Turystyki Aktywnej „Ryś” w Żarach wybrała się rowerowo grupa uczniów z naszej szkoły. Były tradycyjne wykopki i zbieranie ziemniaków, ziemniaki pieczone w ognisku, itp.

SPRZĄTANIE ŚWIATA
    Dnia 16 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji SPRZĄTANIA ŚWIATA. Klasy starsze udały się na stadion SYRENA natomiast dzieci młodsze w myśl hasła "Myśl globalnie, działaj lokalnie" - sprzątały teren koło szkoły i okolicznego parku.

PAMIĘCI SYBIRAKOM
    Na placu Łużyckim odsłonięto pomnik poświęcony pamięci osób zesłanych w pierwszych latach wojny na Syberię. Na uroczystości z programem artystycznym wystąpiły dzieci z zespołu muzycznego "Kropla" ze Szkoły Podstawowej nr 8.

NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA
    Od pierwszego września dzieci z klas młodszych zajęcia komputerowe mają w pracowni komputerowej przy nowych komputerach (laptopach).

BEZPIECZNE PIERWSZAKI
    Dnia 15 września funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Żarach przeprowadzili zajęcia dla uczniów klas I na temat bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły. Każdy z pierwszaków pod czujnym okiem policji mógł samodzielnie przejść po przejściu dla pieszych.

I love English
      Pragnę poinformować, iż od nowego roku szkolnego 2015/16 będziecie mogli korzystać z nowo stworzonej strony internetowej poświęconej tylko językowi angielskiemu – English blogSP8. Skrót do strony widoczny jest na stronie internetowej szkoły w lewej części nad ikonką I love English.
      Głównym powodem stworzenia strony było zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego poprzez:
- dzielenie się z Wami informacjami o tym co w naszej szkole/regionie dzieje się wokół języka angielskiego (imprezy, konkursy, zdjęcia itp.)
- dostarczanie użytecznych informacji na temat nauki języka angielskiego w zakładce Samouczek lub Linki tj. strony internetowe do nauki słówek, gramatyki, słowniki online - ukazywanie języka angielskiego w codziennym, potocznym zastosowaniu tj. w piosenkach, filmach, serialach, dowcipach.
       Zapraszam do korzystania!!!
                                                                                                      Anna Zdebiak


KONKURS PLASTYCZNY
      Zapraszam uczniów klas I-VI do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Wojewódzką Komendę Policji w Gorzowie Wlkp na temat "Wakacje pędzlem malowane"
technika - dowolna
format A-3 (duży blok)
      Prace na temat bezpiecznego spędzania wakacji należy wraz ze zgłoszeniem złożyć do dnia 10 września w gabinecie pedagoga szkolnego.

WYPRAWKA SZKOLNA
      Po raz kolejny realizowany jest Rządowy program "Wyprawka szkolna2015". O dofinansowanie zakupu podręczników mogą ubiegać się rodzice/prawni opiekunowie uczniów klas III,którzy spełniają następujące warunki:
- kryterium dochodowe - dochód na członka rodziny wynosi 574 zł
- wielodzietność w rodzinie, sytuacja kryzysowa,
- uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
      Wnioski wraz dokumentacją potwierdzającą dochody w rodzinie należy złożyć do dnia 7 września 2015 r w gab. pedagoga szkolnego, który udziela szczegółowych informacji.

STYPENDIUM SOCJALNE
      Do dnia 15 września w Wydziale Oświaty,Kultury i Sportu pok. 22 Urzędu Miasta Żary można składać wnioski o stypendium socjalne dla uczniów w roku szkolnym 2015/2016. Kryterium dochodowe wynosi 456 zł na członka w rodzinie.

ROK SZKOLNY 2015/2016
        1 września 2015 pożegnaliśmy wakacje i uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Apel i program artystyczny przygotowali członkowie zespołu wokalnego "Kropla". Szczególnie ciepło przywitaliśmy pierwszoklasistów. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce. Radośnie i z ochotą wracamy do szkoły po upalnych wakacjach.

BEZPIECZNE KONTAKTY
0 801 199 990 - Ogólnopolski telefon zaufania. Pomoc, wsparcie psychologiczne. Czynny codziennie w godz. 16.00 - 21.00.
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
112 - połączenie bezpłatne (można zadzwonić z dowolnego telefonu).
ROK SZKOLNY 2015/2016