„Cała Polska czyta dzieciom”

Od początku roku szkolnego 2003/2004 nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że głośne czytanie dzieciom, a także rozbudzanie w nich zainteresowania książkami ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny.
      Wzięliśmy udział w imprezach i działaniach zaproponowanych przez Fundacje ABCXXI, organizatora tej społecznej kampanii. Hucznie obchodziliśmy kolejne urodziny Kubusia Puchatka, czytaliśmy o przygodach niesamowitego Mikołajka, rywalizowaliśmy w konkursie czytelniczym o baśniach Andersena. Z okazji III Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom gościliśmy znane postacie lokalnych mediów, które czytały nam o przygodach Koziołka Matołka, byliśmy z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej na spotkaniu pod hasłem ,,Podróż do Krainy Książek”.
      Dzięki akcji „Podaruj dziecku książkę” doposażyliśmy zasoby naszej biblioteki i świetlicy. Obecnie propagujemy hasła zachęcające do obdarowywania innych książkami z okazji świąt, imienin czy urodzin. Ich autorami są uczniowie klas IV i V.
      Miejscem, gdzie w wolnych chwilach najmłodsi mogą posłuchać ciekawych baśni, opowiadań i powieści jest szkolna świetlica i biblioteka.
      Nasza akcja jest nie tylko skierowana do dzieci, ale i do dorosłych, których zachęcamy do wspólnego głośnego czytania.
      Wszystkim życzymy przyjemnej lektury!

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom!

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
  • buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem ,
  • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka ,
  • rozwija język, pamięć i wyobraźnię ,
  • uczy myślenia, poprawia koncentrację ,
  • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka ,
  • poszerza wiedzą ogólną ,
  • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole ,
  • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu ,
  • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów ,
  • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury ,
  • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie ,