Powrót

BĄDŹ UWAŻNY!


PORADY DLA MŁODYCH UŻYTKOWNIKÓW
Przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożeń w Internecie:
  • Nie ufajcie osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możecie być pewieni, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  • Nie spotykajcie się z osobami poznanymi przez Internet! Gdy coś Was przestraszy lub zaniepokoi, wyłączcie monitor i powiedzcie o tym dorosłemu.
  • Nie zdradzajcie nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mówcie też, ile macie lat i do jakiej szkoły chodzicie. Nie podawajcie numeru telefonu.
  • Wymyślcie sobie jakiś nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawajcie w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystajcie imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyjcie swojej fantazji. Na pewno wymyślicie coś ciekawego!
  • Używajcie komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Wasi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustawcie komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Was zaczepiać.
  • Pomyślcie kilka razy, zanim wyślecie wiadomość, e-mail czy sms . Kiedy klikniecie „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
  • Nie dokuczajcie innym. Pamiętajcie, że w Internecie obowiązuje zasada nie używania brzydkich słów. Traktujcie innych tak, jak byście chcieli, żeby Was traktowano.
  • Pamiętajcie! Anonimowość w Internecie jest pozorna, na każdej stronie internetowej, którą odwiedzacie, pozostawiacie po sobie ślad (rozmowy przez komunikatory itp. są monitorowane przez administratora). Łatwo można ustalić autora treści, nawet jeśli nie podaje swoich danych.
  • Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominajcie o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.
Helpline.org.pl
    W lutym 2007 r. uruchomiony został projekt Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.
Dostępne są trzy formy kontaktu z konsultantami Helpline.org.pl:
bezpłatny numer telefonu 0 800 100 100,
e-mail: helpline@helpline.org.pl,•

Szczegóły oferty na stronie: www.helpline.org.pl






PRZYDATNE ADRESY INTERNETOWE:
www.helpline.org.pl
www.sieciaki.pl
www.przedszkolaki.sieciaki.pl
www.dyzurnet.pl (zgłaszanie nielegalnych treści w Internecie)
www.dzieckowsieci.pl
www.dzieckokrzywdzone.pl