Dzień Edukacji Narodowej

“Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.”*

Tak na mocy prawa zaczęto dbać o edukację w kraju. Dziś 14.10.2020r. wspominamy ten dzień przesyłając wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym najserdeczniejsze życzenia powodzenia w pracy i pasji płynącej z jej wykonywania! Wszystkiego najlepszego w Dniu Edukacji Narodowej!

Zofia Kucówna pięknie podsumowuje:

“Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.”*

 

żródło:
https://dzieje.pl/edukacja/14-pazdziernika-dzien-edukacji-narodowej-0

zasoby internetu www.miastodzieci.pl