Majówka 2020 – co możemy robić

Pierwszy majowy weekend również w dobie pandemii koronawirusa może być interesujący. Zamieszczam dla Państwa kilka ważnych oraz podstawowych informacji związanych z aktualną sytuacją.

1. Niedawno rząd zdecydował się na zniesienie części ograniczeń. Polacy na nowo mogą odwiedzać plaże, lasy oraz parki. Musimy mieć jednak na uwadze, że nadal obowiązuje przestrzeganie zakazu zgromadzeń, więc odpada wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy kemping.

2. Pamiętajmy, że jeśli chcemy spędzić poza domem noc, musimy dysponować własnym obiektem, np. domkiem letniskowym czy zabrać namiot. W związku z pandemią COVID-19 krótkoterminowy najem pokoi hotelowych czy innych obiektów turystycznych pozostaje zakazany dla osób, które spędzają urlop wypoczynkowy. Dostępne dla zwiedzających są jednak niektóre obiekty widokowe.

3. Najbezpieczniejszy wybór stanowi las, gdzie jesteśmy najmniej narażeni na kontakt z innymi urlopowiczami, choćby ze względu na łatwość zachowania dystansu społecznego. Decyzją rządu udostępniono również część szlaków w niektórych parkach narodowych. Jeśli naszym celem jest jedna z nadmorskich miejscowości, warto zrobić rozeznanie, które plaże gromadzą najmniej odwiedzających. W ten sposób nie narazimy się na niebezpieczeństwo oraz unikniemy przykrych konsekwencji prawnych, np. mandatu.

4. Jeśli chcemy urządzić grilla na podwórku lub działce, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie wolno nam jednak gościć na nim znajomych, lecz wyłącznie domowników. W przypadku gdy zamieszkujemy w bloku, dla spokoju i komfortu sąsiadów wybierzmy grill elektryczny. Upewnimy się również, czy zasady obowiązujące wspólnotę mieszkaniową w ogóle zezwalają na podobne rozrywki.

5. Nie zapominajmy, że obowiązuje nas zachowanie 2-metrowego odstępu od innych. Dotyczy to nie tylko obcych, lecz również domowników, z wyłączeniem dzieci do lat 13 lub osób niepełnosprawnych, które wymagają pomocy przy poruszaniu.

6. Ani mieszkańców miast, ani wsi nie obowiązuje zakaz jazdy na rowerze. Należy jednak pamiętać o nakazie zasłaniania ust i nosa, a także przestrzegać dystansu społecznego, wybierając mniej uczęszczane dróżki i zachowując odległość od innych uczestników ruchu drogowego.

Potwierdzeniem niech będą słowa ministra zdrowia Ł. Szumowskiego

żródło: www.o2.pl, wp.pl